Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KNF wznawia zamrożone postępowania

1
Podziel się

Od 24 maja 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowania wznawia postępowania zamrożone z powodu epidemii koronawirusa.

KNF wznawia postępowania.
KNF wznawia postępowania. (Wikimedia Commons)
bDZvypyZ

Odmrożenie postępowań to efekt zmian w ustawie o działaniach osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Według nowych przepisów, po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, czyli od 24 maja 2020 r. możliwe będzie kontynuowanie lub wszczynanie postępowań.

Odrożone zostaną więc terminy przewidziane dla uczestników postępowań administracyjnych, zwłaszcza terminy na skorzystanie z prawa do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, oraz skargi do sądu administracyjnego, i terminy, które rozpoczęły swój bieg wcześniej, ale zostały zawieszone.

bDZvypzb
Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Jak czytamy w komunikacie KNF, zmiany obejmują tylko terminy adresowane do uczestników postępowań administracyjnych.

"Nadal obowiązuje art. 31za ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r., zgodnie z którym w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, bieg terminów do podjęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego czynności, w tym czynności nadzorczych, terminów załatwiania spraw oraz terminów przewidzianych do wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, chyba że Komisja Nadzoru Finansowego wyda decyzję załatwiającą sprawę, dokona czynności, wyda decyzję lub postanowienie kończące postępowanie w sprawie albo wniesie sprzeciw" - informuje KNF.

bDZvypzh

"Jednocześnie zgodnie z art. 31za ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. w sprawach z zakresu właściwości Komisji Nadzoru Finansowego bieg terminu przedawnienia nałożenia administracyjnej kary pieniężnej oraz egzekwowania należności z tytułu administracyjnej kary pieniężnej (art. 189g § 1 i 3 k.p.a.) nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii" - czytamy w komunikacie komisji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZvypzC
gospodarka
KOMENTARZE
(1)
Twój nick
12 miesięcy temu
Jak tam Chrzanu? Zakupił już bank za złotówkę?🤔