Notowania

wiadomości
10.03.2020 17:01

RM przyjęła projekt noweli, wzmacniającej nadzór KNF nad ubezpieczycielami zagr.

Możliwość bardziej skutecznego i szybszego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń i zagranicznymi zakładami reasekuracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który przyjęła Rada Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Dzięki nowelizacji KNF ma skuteczniej sprawować nadzór nad ubezpieczycielami z zagranicy (Fot: Radek Pietruszka)

- Po przyjęciu przez Sejm ustawa pozwoli Komisji Nadzoru Finansowego na jeszcze sprawniejsze i skuteczniejsze posługiwanie się mechanizmami nadzoru względem zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji funkcjonujących w naszym kraju - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmierza do zmiany przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Chodzi o podmioty z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce przez swoje oddziały lub w ramach swobody świadczenia usług.

Świat jest zespołem naczyń połączonych, więc uderzając w wiele punktów naraz, koronawirus bardzo poważnie je naruszył. Wkrótce dowiemy się, czy również złamał
Koronawirus kontra rynek. Światowa gospodarka może mieć poważny problem

"Oprócz dotychczasowej zwykłej procedury nadzoru, w pilnych przypadkach przewidziano możliwość natychmiastowej i nadzwyczajnej interwencji KNF w stosunku do funkcjonujących w naszym kraju zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji" - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Obejrzyj: Koronawirus w Zielonej Górze. Księża przypominają wiernym zasady higieny

Dotyczy to konieczności szybkiego usunięcia lub zapobieżenia naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia - przez zastosowanie takich samych środków jak w przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń.

W projekcie doprecyzowano, że przepisy dotyczące m.in. sankcji za przekroczenie terminów na wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu, dotyczą również zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

"Wymierzana będzie kara m.in. za niewypłacenie przez zagraniczny zakład ubezpieczeń odszkodowania w określonym ustawowo terminie, wynikającego np. z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (głównie samochodów osobowych)" - podano w komunikacie. W takim przypadku KNF będzie mogła nałożyć karę pieniężną na zagraniczny zakład ubezpieczeń lub na członka organu zarządzającego w takim zakładzie.

KNF w określonych przypadkach będzie mogła zakazać wykonywania w Polsce działalności przez zagraniczny zakład ubezpieczeń lub zagraniczny zakład reasekuracji.

Nowe rozwiązania mają co do zasady obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia.

Trudny czas dla przedsiębiorców. Koronawirus pogłębi spowolnienie gospodarcze.
Koronawirus zagraża gospodarce. Możliwa nawet recesja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, ubezpieczyciele, knf, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

LINBUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA HUMOR SATYRA , KRĘTACZE BĘDĄ NADZOROWAĆ!!!!!!!!!!

10-03-2020

PolNiech sie wezma za ubezpieczycieli niby polskich ach narodowych czyli pzu bo zaniza odszkodowania i to nie jest wyludzenie a u obywatela jak chce cos … Czytaj całość

11-03-2020

vfrMoże niech wezmą się najpierw za polskie banki. Zwłaszcza oszustów z Getin. Powinni mieć w strukturach komórkę prokuratury tak wiele spraw.

Rozwiń komentarze (3)