Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KNF z silniejszym nadzorem nad zagranicznymi ubezpieczycielami. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów

3
Podziel się:

Możliwość bardziej skutecznego i szybszego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń i zagranicznymi zakładami reasekuracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który przyjęła Rada Ministrów.

Dzięki nowelizacji KNF ma skuteczniej sprawować nadzór nad ubezpieczycielami z zagranicy
Dzięki nowelizacji KNF ma skuteczniej sprawować nadzór nad ubezpieczycielami z zagranicy (PAP, Radek Pietruszka)
bEIXNhud

- Po przyjęciu przez Sejm ustawa pozwoli Komisji Nadzoru Finansowego na jeszcze sprawniejsze i skuteczniejsze posługiwanie się mechanizmami nadzoru względem zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji funkcjonujących w naszym kraju - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmierza do zmiany przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Chodzi o podmioty z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce przez swoje oddziały lub w ramach swobody świadczenia usług.

bEIXNhuf

"Oprócz dotychczasowej zwykłej procedury nadzoru, w pilnych przypadkach przewidziano możliwość natychmiastowej i nadzwyczajnej interwencji KNF w stosunku do funkcjonujących w naszym kraju zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji" - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Zielonej Górze. Księża przypominają wiernym zasady higieny

Dotyczy to konieczności szybkiego usunięcia lub zapobieżenia naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia - przez zastosowanie takich samych środków jak w przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń.

bEIXNhul

W projekcie doprecyzowano, że przepisy dotyczące m.in. sankcji za przekroczenie terminów na wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu, dotyczą również zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

"Wymierzana będzie kara m.in. za niewypłacenie przez zagraniczny zakład ubezpieczeń odszkodowania w określonym ustawowo terminie, wynikającego np. z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (głównie samochodów osobowych)" - podano w komunikacie. W takim przypadku KNF będzie mogła nałożyć karę pieniężną na zagraniczny zakład ubezpieczeń lub na członka organu zarządzającego w takim zakładzie.

KNF w określonych przypadkach będzie mogła zakazać wykonywania w Polsce działalności przez zagraniczny zakład ubezpieczeń lub zagraniczny zakład reasekuracji.

Nowe rozwiązania mają co do zasady obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia.

bEIXNhum

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIXNhuG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
vfr
2 lata temu
Może niech wezmą się najpierw za polskie banki. Zwłaszcza oszustów z Getin. Powinni mieć w strukturach komórkę prokuratury tak wiele spraw.
LIN
2 lata temu
BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA HUMOR SATYRA , KRĘTACZE BĘDĄ NADZOROWAĆ!!!!!!!!!!
Pol
2 lata temu
Niech sie wezma za ubezpieczycieli niby polskich ach narodowych czyli pzu bo zaniza odszkodowania i to nie jest wyludzenie a u obywatela jak chce cos za duzo to wyludzenie
bEIXNhuH