Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kodeks drogowy 2020. Pierwszeństwo pieszych i łatwiej o utratę prawa jazdy

9
Podziel się

Zmiany w kodeksie drogowym. Co się zmieni i od kiedy? Czy piesi będą mieli pierwszeństwo już przed przejściem? Za co policja będzie mogła zabrać prawo jazdy i na jak długo? Kierowców będą obowiązywały nowe przepisy.

Zmiany w kodeksie drogowym 2020
Zmiany w kodeksie drogowym 2020 (East News)
bErVTuid

Zmienia się kodeks drogowy. Nowe obowiązki i ostrzejsze kary dla kierowców miały wejść w życie od 1 lipca, będzie to jednak nieco później. Przypomnijmy, główne zmiany to:

  • obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia,
  • zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym,
  • pierwszeństwo pieszych już przed przejściem.

Łatwiej stracić prawo jazdy

Zmiana w kodeksie drogowym zakłada zatrzymywanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

Do tego dochodzi ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Takie zapisy trafiły do projektu ustawy zmieniającej prawo ruchu drogowego.

bErVTuif

Obecnie w obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5:00 - 23:00, a limit 60 km/h obowiązuje w godzinach 23:00 - 5:00. Zgodnie z projektem, ograniczenie prędkości do 50 km/h będzie obowiązywało niezależnie od pory dnia.

Do tego starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim.

Zmiany obejmą także pieszych i zachowania kierowców wobec nich, będą mieli pierwszeństwo już zbliżając się do przejścia. Jednak nie oznacza to, że piesi mogą "pchać się pod koła", czyli wkraczać ne przejście dla pieszych w każdej chwili i bez względu na okoliczności.

bErVTuil

"Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście" - czytamy w projekcie.

Z kolei kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będą musieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego "znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu".

Ustawa początkowo miała wejść w życie 1 lipca 2020 r. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, w rozmowie z "Motofaktami" informuje, że projekt ustawy został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Po przyjęciu przez rząd będzie przedmiotem prac parlamentarnych. Nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Terminu 1 lipca nikt oficjalnie nie odwołał, jednak proces legislacyjny to uniemożliwia. - Będziemy na bieżąco informować o kolejnych etapach prac nad projektem - zapewnia Szymon Huptyś.

bErVTuim

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErVTuiG
KOMENTARZE
(9)
Misio
11 miesięcy temu
Według tego "pomysłu" zróbmy pierwszeństwo dla samochodów na przejeździe kolejowym. Czy na pewno płacą im za takie idiotyzmy?
takjakby
11 miesięcy temu
To jest forma premii dla drogówki. Jakie banknoty trzeba będzie mieć ze sobą?
kierowca2
rok temu
Skoro proces legislacyjny to uniemożliwia to raczej nie zdąży ta ustawa wejść i obowiązywać. No chyba,że bez podpisu - w tym rządzie to wszystko możliwe.
bErVTuiH
XYZ
rok temu
A co ma zrobić kierowca kiedy pieszy dochodzi do przejścia i zatrzymuje się i zastanawia się co ma zrobić albo wyciąga telefon i dzwoni a kiedy kierowca rusza on wchodzi na przejście prosto pod koła.
Zlotowa
rok temu
To niema nic wspólnego z bezpieczeństwem, tu tylko chodzi o kasę jak najwięcej zetrzeć z kierowcy bo to jest łatwy szmal do ściągnięcia,