Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie bezrobocie. Tsunami na rynku pracy ciągle przed nami

Wprawdzie rejestrowane bezrobocie jest niskie, ale niech to nie usypia naszej czujności. Z powodu pandemii mnóstwo osób straciło źródło utrzymania, a liczba ofert pracy zmalała. Kryzys dopiero się rozkręca - ocenia Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion

Oficjalne dane brzmią uspokajająco: na rynku pracy bywało lepiej, ale w związku z pandemią prace straciło ok. 100 tys. osób. W rzeczywistości sytuacja może być znacznie gorsza, o czym już w money.pl pisaliśmy w ostatnich tygodniach. Nie wszyscy "nowi bezrobotni" rejestrują się, co bardzo zaniża statystyki.

Z badań przeprowadzonych przez prof. Joanna Tyrowicz wynika, że pracę mogło stracić aż 600 tys. pracowników.

Podobnego zdania jest Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Zauważył, że oficjalne dane nie odzwierciedlają wydarzeń ostatnich miesięcy: mnóstwo osób straciło źródło utrzymania, liczba ofert pracy na rynku zmalała i są one mniej atrakcyjne niż przed kryzysem.

Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Koronawirus zabiera pracę. Minister zabrała głos

- Ograniczając swoją działalność w czasach kryzysu firmy rezygnują z zatrudniania nowych pracowników, redukują koszty - co odbija się na liczbie zatrudnionych pracowników i oferowanym wynagrodzeniu - oraz rezygnują z inwestycji – powiedział, o czym donosi PAP.

Spodziewa się, że w najbliższych tygodniach, może miesiącach, sytuacja bardzo się pogorszy. Kryzys na rynku pracy będzie przypominał długą falę tsunami i dopiero się zaczyna – uważa ekspert.

Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg.
Bezrobocie w Polsce rośnie do 6 procent. W miesiąc przybyło 46 tysięcy osób bez pracy

Jego zdaniem w trakcie kryzysu 2008-2009, na początku 2009 r. bezrobocie rejestrowane łagodnie rosło, natomiast w drugiej połowie roku przyśpieszyło, a jego wzrost trwał do marca 2010 roku. "Światowej dekoniunktury nie da się uniknąć, więc ten scenariusz jest prawdopodobny" - napisał.

Zwiększaniu aktywności zawodowej Polaków nie sprzyja uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym i o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych. Przypomnijmy, że nowe przepisy podnoszą kwotę zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł przez trzy miesiące.

Latem zawsze jest więcej ofert

Ekspert wyjaśnił, że przekonanie, że sytuacja wcale nie jest zła, bo liczba nowych ofert pracy wzrosła w maju 2020 r. w porównaniu z kwietniem 2020 r. aż o 37,7 proc., to nieuzasadniony optymizm. Większa liczba ofert wynika bowiem z sezonowości pracy i zmniejszonej liczby obcokrajowców, w szczególności zza wschodniej granicy.

- Ponadto pojawiające się nowe ogłoszenia z ofertami pracy są mniej atrakcyjne, bo np. pozbawione benefitów, m.in sportowych czy abonamentów medycznych - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, koronawirus kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2020

annaWłaśnie taką rzeczywistość zgotował nam pis. Kłótnie, bezrobocie, konflikty między ludźmi i okradanie społeczeństwa. Teraz obiecują złote góry bo idą … Czytaj całość

22-06-2020

SayPiS to zorganizowana grupa przestępcza! Nie potrafią przyciągnąć kapitału, skłócili naród, doprowadzili do gigantycznej inflacji i ogromnego … Czytaj całość

22-06-2020

Myślący 12Don Tusk z kolegami na obiecywał już tyle że nikt tego nie przebije. A PiS to niedługo pewnie będzie winien za 1 i 2 wojnę światową, plagi egipskie, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)