Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
05.06.2020 14:40

Bezrobocie w Polsce rośnie do 6 procent. W miesiąc przybyło 46 tysięcy osób bez pracy

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion. W miesiąc w statystykach przybyło 46 tys. osób. Stopa bezrobocia wzrosła w maju do 6 proc. z 5,8 proc. przed miesiącem - wynika z wyliczeń MRPiPS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wyliczyło, że w maju bezrobocie w Polsce było na poziomie 6 proc. To oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu z kwietniem i o 0,6 proc. względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Od najniższego bezrobocia odnotowanego w październiku 2019, obecny wynik jest o 1 pkt proc. wyższy. Nie są to dobre wieści, choć na tle innych krajów europejskich, gdzie przyrost jest o wiele większy, sytuacja nie wygląda źle.

Resort pracy zwraca uwagę, że między majem a kwietniem stopa bezrobocia zwiększyła się w mniejszym stopniu niż między kwietniem i marcem (z 5,4 do 5,8 proc.).

W sumie bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec maja było 1 mln 11,7 tys. W miesiąc liczba ta zwiększyła się o 46 tys.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Są też pozytywne sygnały. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu.

- Wzrost liczby ofert w maju miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii, są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje - skomentowała statystyki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W maju kondycja rynku pracy nie wygląda źle, choć w kolejnych miesiącach może być dużo gorzej. Minister Maląg niedawno szacowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może wzrosnąć do końca roku do około 10 proc. Bezrobotnych może być w grudniu nawet 1,3-1,4 mln osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, praca, marlena maląg, bezrobocie, stopa bezrobocia, mrpips, zatrudnienie, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2020

STPLiczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion. A tych Nie zarejestrowanych ???

05-06-2020

edekbezrobocie rośnie a oni nam sprowadzają nam cały czas imigrantow ze wschodu...brawo rzad

05-06-2020

wujek adamSolidny skok bezrobocia szykuje się na koniec lipca. Będzie to efekt 3miesięcznego okresu wypowiedzenia umów o pracę, licząc od końca kwietnia. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)