Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce rośnie do 6 procent. W miesiąc przybyło 46 tysięcy osób bez pracy

19
Podziel się:

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion. W miesiąc w statystykach przybyło 46 tys. osób. Stopa bezrobocia wzrosła w maju do 6 proc. z 5,8 proc. przed miesiącem - wynika z wyliczeń MRPiPS.

Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg.
Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg. (FORUM)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wyliczyło, że w maju bezrobocie w Polsce było na poziomie 6 proc. To oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu z kwietniem i o 0,6 proc. względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Od najniższego bezrobocia odnotowanego w październiku 2019, obecny wynik jest o 1 pkt proc. wyższy. Nie są to dobre wieści, choć na tle innych krajów europejskich, gdzie przyrost jest o wiele większy, sytuacja nie wygląda źle.

Resort pracy zwraca uwagę, że między majem a kwietniem stopa bezrobocia zwiększyła się w mniejszym stopniu niż między kwietniem i marcem (z 5,4 do 5,8 proc.).

W sumie bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec maja było 1 mln 11,7 tys. W miesiąc liczba ta zwiększyła się o 46 tys.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Są też pozytywne sygnały. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu.

- Wzrost liczby ofert w maju miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii, są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje - skomentowała statystyki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W maju kondycja rynku pracy nie wygląda źle, choć w kolejnych miesiącach może być dużo gorzej. Minister Maląg niedawno szacowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może wzrosnąć do końca roku do około 10 proc. Bezrobotnych może być w grudniu nawet 1,3-1,4 mln osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(19)
Dzida
3 lata temu
Pogonić Ukraińców i będzie praca dla polakõw.Slwieci do domu walczyć o Krym
Nikodem
3 lata temu
Oby ta wasza gospodarka juz niebawem od dna sie odbila. W calej Unii o was mowia. Zenada byc polakiem jednym slowem
Wykiwali nas
3 lata temu
Wszyscy bezrobotni niech podziękują rządowi PiS że wszystko przejedł i rozdał z przyczyn wyborczych i chęci utrzymania się przy władzy i teraz na nic nie ma pieniędzy. Zwłaszcza na utrzymanie miejsc pracy w zakładach. Bo to co dają to są śmieszne pieniądze znacznie mniejsze niż w Czechach czy na Słowacji
kimka
3 lata temu
Szkoda że na bruk idą ludzie którzy realnie ciężko zasuwali. Nie...roby budżetowe bawią na płatnych mega-wakacjach.
pititi
3 lata temu
i po co to sianie paniki, jak się hotele, restauracje itp punkty zachodnie w pełni otworzą, to pracujący tam wcześniej Polacy, którzy przybyli do kraju i zarejestrowali jako bezrobotni tylko po to by mieć ubezpieczenie, zaraz wyprują tam z powrotem, przecież nie będą u polskich pracodawców dusigroszy za 2 patole zapitalać jak głupi. I znów bezrobocie będzie poniżej granicy absudru