Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce rośnie do 6 procent. W miesiąc przybyło 46 tysięcy osób bez pracy

19
Podziel się

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion. W miesiąc w statystykach przybyło 46 tys. osób. Stopa bezrobocia wzrosła w maju do 6 proc. z 5,8 proc. przed miesiącem - wynika z wyliczeń MRPiPS.

Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg.
Minister odpowiedzialną za rynek pracy jest Marlena Maląg. (FORUM)
bDUChInF

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wyliczyło, że w maju bezrobocie w Polsce było na poziomie 6 proc. To oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu z kwietniem i o 0,6 proc. względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Od najniższego bezrobocia odnotowanego w październiku 2019, obecny wynik jest o 1 pkt proc. wyższy. Nie są to dobre wieści, choć na tle innych krajów europejskich, gdzie przyrost jest o wiele większy, sytuacja nie wygląda źle.

bDUChInH

Resort pracy zwraca uwagę, że między majem a kwietniem stopa bezrobocia zwiększyła się w mniejszym stopniu niż między kwietniem i marcem (z 5,4 do 5,8 proc.).

W sumie bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec maja było 1 mln 11,7 tys. W miesiąc liczba ta zwiększyła się o 46 tys.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Są też pozytywne sygnały. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu.

bDUChInN

- Wzrost liczby ofert w maju miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii, są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje - skomentowała statystyki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W maju kondycja rynku pracy nie wygląda źle, choć w kolejnych miesiącach może być dużo gorzej. Minister Maląg niedawno szacowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może wzrosnąć do końca roku do około 10 proc. Bezrobotnych może być w grudniu nawet 1,3-1,4 mln osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUChIoi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(19)
STP
11 miesięcy temu
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła milion. A tych Nie zarejestrowanych ???
edek
11 miesięcy temu
bezrobocie rośnie a oni nam sprowadzają nam cały czas imigrantow ze wschodu...brawo rzad
rolnik
11 miesięcy temu
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu.,,,,Czyżby aż tak obrodziły Truskawki ?
bDUChIoj
wujek adam
11 miesięcy temu
Solidny skok bezrobocia szykuje się na koniec lipca. Będzie to efekt 3miesięcznego okresu wypowiedzenia umów o pracę, licząc od końca kwietnia. Kolejny skok szykuje się kwartał później. Będzie on wynikiem zwolnień w przedsiębiorstwach, gdzie próbowano jeszcze walczyć, korzystając z kilku programów pomocowych z ZUS, PUP etc. Dodatkowo zbiegnie się to w czasie z końcem prac sezonowych... Kiepska perspektywa jest niestety bardzo realna. Wpływy do budżetów miast i gmin są mniejsze o ok 40% porównując rok do roku. Wynika to z dużo mniejszych wpływów z podatku dochodowego, co dowodzi katastrofalną kondycję firm. Trzeba się przygotować na cięższe czasy.
Pocztowiec
11 miesięcy temu
Czemu nie piszecie nic o pocztowych machlojach wydali 70mln na wybory widmo a teraz nam pracownikom chca zabrac z wyplaty jak by bylo mniej roboty przez ten okres epidemii a pocztowe przyd.pasy na forum sie pucuja ze to i tak tylko 1% z naszych 2600. Tak nie moze byc!!! Zwalniam sie.
...
Następna strona