Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|

Kodeks pracy. Szef może kazać ci dmuchać w alkomat

15
Podziel się:

Pracodawca będzie miał prawo do wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub narkotyków. Takich zmian w prawie domagał się od dwóch lat Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz. Projekt zmian w przepisach trafił już do oficjalnego wykazu prac rządowych.

Kodeks pracy. Szef może kazać ci dmuchać w alkomat
Alkomat (Shutterstock)

Projekt zmian w Kodeksie pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

"[...] drugi rok prowadziliśmy prace merytoryczne dotyczące zmiany przepisów [...], która umożliwiłaby [...] prowadzenie prewencyjnych kontroli alkomatem" - powiedział cytowany w komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Jak podkreślił, jego urząd włożył wiele pracy i wysiłku, by projekt ustawy jak najszybciej ujrzał światło dzienne.

Zobacz także: Jest praca "od ręki" Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

"W tym czasie powołaliśmy zespół roboczy ds. kontroli trzeźwości w miejscu pracy przy Radzie Przedsiębiorców, wysłaliśmy ponad 50 pism do poszczególnych ministerstw i urzędów. Cieszę się, że zrealizowane przez nas działania przynoszą efekty" - dodał.

Nowe przepisy dają pracodawcom podstawę do wprowadzenia i przeprowadzania prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Projektowana regulacja ma również na celu rozwiązanie problemu wynikającego z braku podstaw prawnych do przeprowadzania przez uprawniony organ badań pracowników na obecność tzw. narkotyków w ich organizmach. W Polsce nie ma bowiem przepisów, które określałyby procedurę takiego badania.

Prace nad nowymi przepisami rozpoczęto prawie dwa lata temu.

W lipcu 2019 r. Rzecznik MŚP zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, czy pracodawca jest uprawniony do samodzielnej kontroli stanu trzeźwości pracownika lub wyrywkowej kontroli jego stanu, np. z użyciem alkomatu, bez udziału właściwego organu (czyli policji - red).

Zapytał również, czy dane dotyczące stanu trzeźwości pracownika są danymi osobowymi o stanie zdrowia, a zatem czy ich przekazanie możliwe jest wyłącznie z inicjatywy pracownika.

Wystąpienie to było odpowiedzią na komunikat Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 27 czerwca 2019 r., w którym Urząd stwierdził, iż badanie trzeźwości może być zainicjowane wyłącznie przez pracownika, a informacja o stanie jego trzeźwości jest informacją o stanie zdrowia.

UODO stwierdziło wówczas, że nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem.

Urząd podkreślił, że zgoda pracownika jest niezbędna do przekazania i przetwarzania pozyskanych danych na temat jego trzeźwości. Taka interpretacja prawa wykluczała wyrywkowe lub prewencyjne badanie pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Stokrotka
3 lata temu
To smutne, że takie kontrole są potrzebne i zasadne. Trudno mi zrozumieć jak ktoś może wpaść na pomysł żeby przyjść do pracy w stanie nietrzeźwości lub pić alkohol w pracy. Dziwny jest ten świat....
yxyxy
3 lata temu
podobno na pracy zdalnej można pić bez problemu hehe
Pan Korólczyk
3 lata temu
A w jakim sęsie ?
eeeetamm
3 lata temu
mój kiero z kierownikiem z magazynu co piątek piją w łazience heheh i co nato prezes.
Lol
3 lata temu
A co z mobbingiem pracowników przez szefa?