Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Kokaina nie mieści się już w policyjnych magazynach. Robią z niej betonowe bloki

16
Podziel się:

W Ekwadorze powstają betonowe bloki, do których produkcji używa się kokainy. Kraj ten leżący na trasie przemytników narkotyków wypowiedział wojnę kartelom. Działania służb są tak skuteczne, że kontrabanda nie mieści się już w żadnym z 27 policyjnych magazynów.

Kokaina nie mieści się już w policyjnych magazynach. Robią z niej betonowe bloki
Ekwador prowadzi skuteczną walkę z przemytem kokainy (Getty Images, Jonathan Alpeyrie)

Ekwador tak skutecznie walczy z kartelami, że nie ma co robić z konfiskowaną w trakcie działań służb kokainą.

Pod rządami prezydenta Guillermo Lasso, konserwatywnego byłego bankiera, zwiększono wysiłki w walce z gangami, które wykorzystują kraj jako punkt tranzytowy do transportu kokainy do Stanów Zjednoczonych i Europy.

Ekwadorczycy postanowili wykorzystywać przechwycone narkotyki do produkcji betonowych platform. W tym kraju policja posiada 27 magazynów, które nie są w stanie pomieścić kontrabandy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Naszym głównym konkurentem jest samochód". Szef FlixBusa o tym, jak zachęcić Polaków do korzystania z transportu zbiorowego

Betonowe bloki z kokainy

Stosując tzw. metodę enkapsulacji, przy wsparciu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Ekwador sproszkował przechwycone cegły kokainy w maszynach przemysłowych wraz z innymi odpadami w zakładzie utylizacji odpadów przed zmieszaniem powstałego drobnego proszku z cementem, piaskiem i wodą w celu stworzenia betonowych platform.

Proces opisał Reutersowi podsekretarz ds. kontroli narkotyków w ekwadorskim ministerstwie spraw wewnętrznych Edmundo Mera.

Spalanie trwa dłużej od enkapsulacji

Setki bloków chlorowodorku kokainy i pasty kokainowej, przechwyconych przez służby, trafiają każdego tygodnia do zakładu przetwarzania odpadów na obrzeżach stolicy Quito.

Tam są rozbijane ze szkłem, przeterminowanymi lekami, a nawet odpadami oleju. Proszek jest następnie mieszany z innymi materiałami w celu wytworzenia szlamu cementowego do wykorzystania w budownictwie.

Zaczyn ten po zastygnięciu wchodzi w reakcję z innymi obecnymi w nim składnikami i tworzy stabilną, twardą i szczelną matrycę, która uniemożliwia przesiąkanie kokainy do ziemi lub jej odzyskanie.

Spalanie tony kokainy może zająć około 12 godzin, ale proces enkapsulacji tej samej ilości narkotyku zajmuje mniej niż trzy godziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters
KOMENTARZE
(16)
Ekobud
2 miesiące temu
Jestem deweloperem, zaczynam import tego beton- koko wynalazku. W poniedziałek otwieram zapisy na mieszkania z tych bloczków.
Koksik
2 miesiące temu
Co za straszne marnorawstwo zamiast rozdać ludziom żeby sobie za darmo popalili to z cementem mieszają. Tyle dobrze że można będzie odłupać kawałek i cyckać jak cukierka.
iii
2 miesiące temu
Amerykanie będą lizać ściany by być ma haju
Apis
rok temu
Może otworzyć elektrownie eko ,,, prąd będzie i okoliczni mieszkańcy nie będą narzekać na trujące wyziewy z komina ,,,,
Kokoman
rok temu
Odkupię każdą ilość dobrego koksu