Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koleje. Brakuje tysięcy maszynistów, problem będzie się pogłębiać

Obecne przepisy sprawiają, że maszynistom trudno się do zawodu dostać. Kiedy już im się uda, to i tak nie mogą jechać za szybko - bo to generuje zbyt duże koszty dla kolei. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że polscy przewoźnicy kupują coraz szybsze składy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Szybkich kolei w Polsce nie brakuje. Ale ich prędkość ograniczają przepisy.

O problemie pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza" i powołuje się na raport ProKolei, Railway Business Forum, Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, Klastra Luxtorpeda i Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych. Wskazuje on, że na rynku brakuje obecnie od 1,7 do nawet 2 tys. maszynistów. W 2025 roku ma być jeszcze gorzej, gdyż, w zależności od rozwoju ruchu, będzie brakować nawet 6 tys. pracowników.

Ostre wymagania

Brak specjalistów na rynku jest spowodowany trudnościami w dojściu do zawodu maszynisty. "GW" podaje np., że w Polsce operatorzy muszą spełniać najostrzejsze wymagania zdrowotne na tle całej Europy. Dla przykładu: nie mogą nosić okularów a testy na wzrok muszą przejść bez nich. Kiedy już znajdą pracę w zawodzie… to mogą nosić okulary.

Szkolenia nad Wisłą trwają średnio dwa lata - za granicą zajmują one nawet trzy razy mniej czasu. Problemem jest też silna maskulinizacja zawodu. Kobiety są dopiero od niedawna dopuszczone do zawodu. Jak podaje "Wyborcza", maszynistek jest w Polsce zaledwie kilkanaście.

Zobacz też: PKP - Panel Wymiana taboru

- Wymagania są tak ostre dlatego, że nie zmieniono ich jeszcze z czasów, gdy jeździły parowozy i do pracy trzeba było krzepkiego chłopa, żeby miał siłę ładować węgiel do pieca - tłumaczy Piotr Macioszek z IGLT, cytowany przez gazetę.

PKP ma coraz większe problemy z punktualnością.
Nowy rozkład PKP wszedł w życie. Od niedzieli nowe połączenia

Koleje nie przekraczają prędkości 130 km na godzinę

W Polsce funkcjonuje też przepis o prędkości kolei, który jest ewenementem na skalę europejską. Jeżeli pociąg jedzie szybciej niż 130 km na godzinę, to maszynistów w kabinie musi być dwóch. Przy braku operatorów na rynku, to spory problem.

Z tym przepisem jest w stanie sobie poradzić PKP, które obecnie zatrudnia prawie 1,4 tys. maszynistów. Rokrocznie też rekrutuje 200 osób, a także szkoli własne kadry. Dlatego też może puszczać pary do jednego składu (zazwyczaj jeżdżą one w pendolino i szybszych pociągach PKP Intercity).

Koleje mają problem. Coraz bardziej brakuje maszynistów

Na taki komfort jednak nie mogą sobie pozwolić lokalni przewoźnicy, co potwierdza w rozmowie z "GW" Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich.

- Na Dolnym Śląsku mamy pociągi i linie kolejowe dostosowane do prędkości 160 km na godzinę, a jeździmy 130. Nie wykorzystujemy tej infrastruktury - tłumaczy Rachwalski. Dodaje też, że gdyby przyspieszyć te składy to koszty dla Kolei Dolnośląskich byłyby o jedną trzecią albo jedną czwartą wyższe.

Nowych pociągów SKM Warszawie nie dostarczy Pesa.
Pesa traci kontrakt z SKM Warszawa. Miała dostarczyć 13 pociągów. "Jesteśmy zaskoczeni"

Dobrą wiadomością dla przewoźników jest natomiast fakt, że liczba maszynistów przechodzących na emeryturę od tego roku się zmniejsza. Trend ten ma być utrzymany do 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koleje w polsce, koleje, pkp, maszyniści, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

ZariaTo jeden z polskich absurdów. Czy ktoś z polityków się obudzi? Nie trzeba w Polsce miliona elektrycznych samochodów. Mamy elektryczne koleje. Tylko … Czytaj całość

17-12-2019

lolomaskulinizacja? po co uzywać takich słów?

17-12-2019

Ukrain130 niechby tak jeździły punktualnie to sukces

Rozwiń komentarze (37)