Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Kolejne banki oferują "bezpieczny kredyt 2 proc.". BGK podał nową listę

14
Podziel się:

"Bezpieczny kredyt 2 proc." na zakup np. pierwszego mieszkania oferuje osiem banków - poinformował w poniedziałek BGK, który odpowiada za obsługę rządowego programu. W nabyciu nieruchomości ma pomóc system dopłat, a także specjalne konto mieszkaniowe.

Kolejne banki oferują "bezpieczny kredyt 2 proc.". BGK podał nową listę
Budowa bloku (Pixabay, pixabay)

Podmioty, które podpisały specjalną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), mogą oferować "bezpieczne kredyty 2 proc.". To specjalne pożyczki, przypomnijmy, do których dopłaca państwo.

BGK poinformował w poniedziałek, że kredyt oferuje osiem banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Pekao SA, SGB-Bank, PKO BP, VeloBank i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Program "Pierwsze Mieszkanie", który wprowadził specjalny kredyt, ma też drugi komponent - konto mieszkaniowe do oszczędzania na zakup nieruchomości. Na razie taki rachunek oszczędnościowy można założyć w jednym banku - Pekao S.A. Do 13 lipca, jak podaje ministerstwo rozwoju, założono 92 konta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sielski dom na Warmii. Trudno uwierzyć, że mieszkały tam zwierzęta

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - kto może skorzystać?

Projekt rządowy - jak sama nazwa wskazuje - ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania. O dotowany kredyt na ten cel mogą wnioskować osoby do 45. roku życia. Dopłatami zostaną objęte kredyty na maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa oraz pary albo singla z dzieckiem.

Kredyt można przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania lub domu, budowę i wykończenie domu lub zakup działki wraz z budową na niej nieruchomości. Co również ważne, wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku lub niepełnego wkładu własnego można skorzystać z gwarancji BGK.

Wspomniana dopłata do rat przysługuje przez 10 lat, a spłata kredytu odbywa się w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie 2 proc. Do tego kredytobiorca musi jednak doliczyć marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Konto mieszkaniowe - zasady

Przypomnijmy też zasady dot. kont mieszkaniowych. Mogą je założyć osoby, które mają od 13 do 45 lat. Konto jest skierowane do osób, które nie mają i w przeszłości nie miały mieszkania lub domu, ale od tej reguły są wyjątki.

Jak pisaliśmy w money.pl, rachunek będzie można otworzyć, posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci. W przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce potomstwa - do 70 m kw., przy czwórce - do 90 m kw. Przy co najmniej piątce dzieci nie ma ograniczenia metrażu.

Oszczędzać na koncie można od 3 do 10 lat. Zgromadzone pieniądze wraz z premią (o niej za chwilę) można będzie wydać na pierwsze mieszkanie, dom, a także wkład finansowy w inwestycję np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej.

Aby konto było aktywne, należy co miesiąc odkładać na nie kwoty od 500 zł do 2000 zł. W ciągu roku kalendarzowego można ominąć jedną wpłatę. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Minimum 11 wpłat rocznie gwarantuje dodatkową premię z budżetu państwa. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Ula
9 miesięcy temu
Wszystkie kwestie kredytowe już za mną. Teraz wykańczanie mieszkania, wreszcie! Po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć to idealne od dewelopera SuperKrak.
Ada
9 miesięcy temu
Nie chcesz pomagać rządowi okradać ludzi z ich oszczędności zabierz kasę z depozytów w tych bankach. Oprocentowanie konta dużo poniżej inflacji o kosztach prowadzenia konta nie wspomnę np w PKO… a rząd rozdaje z naszych tym co na nich głosują
Adria
9 miesięcy temu
Dał jednych kredyt na 2% a dla innych 2m pod ziemią ile samobójstw proszę sprawdzić co oni narobili ludzie skaczą z okien dachow jak na apokalipsie nikt już tego nie wytrzymuje tak dalej złodzieje bankowo polityczne
Spokojnie
9 miesięcy temu
Żadnych kredytów preferencyjnych opłacanych przez budżet. To tylko dotowanie developerów. Chcą budować i zarabiać niech zejdą z marzą do 2 %.
logiczny
9 miesięcy temu
...i patodeweloperka przebiła już 16 tyś za m2 ☝️😏🕎✌️+🫰💰🤷‍♀️