Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Pierwszy bank z kontem mieszkaniowym. To część nowego rządowego programu

11
Podziel się:

Od poniedziałku 10 lipca w Banku Pekao będzie można założyć konto mieszkaniowe, które jest jednym z elementów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. To pierwszy bank, który wprowadza produkt do swojej oferty.

Pierwszy bank z kontem mieszkaniowym. To część nowego rządowego programu
W Banku Pekao będzie można założyć konto mieszkaniowe (Pexels, pixabay.com)

Program "Pierwsze Mieszkanie" składa się z dwóch komponentów: Bezpiecznego Kredytu 2 proc. i konta mieszkaniowego. Obowiązuje na mocy przepisów, które weszły w życie 1 lipca. Kredyty i konta mieszkaniowe mogą być oferowane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Popyt wystrzeli. Skutek może być jeden. "Rząd nie przewidział"

Bank Pekao wprowadza konta mieszkaniowe

Bank Pekao od 3 lipca udziela "kredytów 2 proc.". Od poniedziałku udostępni klientom możliwość otwarcia konta mieszkaniowego. Wtedy też ogłosi szczegóły oferty.

Na początku konto będzie można założyć wyłącznie w oddziałach banku, choć Pekao nie wyklucza rozszerzenia kanałów sprzedaży konta na bankowość elektroniczną.

Atrakcyjna oferta dla młodych osób

Konto mieszkaniowe oferuje benefity w postaci naliczania odsetek brutto bez podatku Belki oraz atrakcyjną premię mieszkaniową chroniąca oszczędności klienta przed utratą wartości w czasie, czyli np. przed wysoką inflacją.

"Oferta nowego konta może cieszyć się zainteresowaniem w szczególności wśród rodziców młodzieży w wieku od 13 do 18, a nawet 26 lat, którzy będą w stanie odkładać środki na zakup pierwszego mieszkania dla dziecka za kilka lat" - podał bank.

Konto z systematycznymi wpłatami

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej.

Aby konto było aktywne, należy co miesiąc odkładać na nie kwoty od 500 zł do 2000 zł. W ciągu roku kalendarzowego można ominąć jedną wpłatę. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Systematyczne wpłaty (czyli co najmniej 11 wpłat rocznie) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Kto może założyć konto mieszkaniowe?

Zgodnie z przepisami, konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat.

Konto jest skierowane do osób, które nie mają i w przeszłości nie miały mieszkania lub domu. Od tej zasady obowiązują wyjątki. Konto będzie można otworzyć posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci (w przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce dzieci - do 70 m kw., przy czwórce dzieci - do 90 m kw., przy co najmniej piątce dzieci nie ma ograniczenia metrażu)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Opos
11 miesięcy temu
Co to w ogóle jest? Tworzy się sztucznie uprzywilejowane grupy ludzi, którym reszta ma obowiązek wypłacić alimenty na dzieci, sfinansować odsetki 2%, nie płacą podatku Belki a z jakiej to racji pytam, to wpiszcie do Konstytucji że jest lepsza rasa ludzi, którym się należy i reszta musi na nich zasuwać ale to nie ma nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością po prostu grupa pisowskich cwaniaków wymusza haracz na reszcie, tak jak mafia.
Hahahahaaha
11 miesięcy temu
Wystarczy wstąpić do klubu milionerów podłej zmiany i można liczyć pierwsze drugie dziesiąte mieszkanie bez kredytu. Wystarczy (nie) kraść jak mówiła szydlo
Koło historii
11 miesięcy temu
Czyli książeczki mieszkaniowe wracają....
hehe
11 miesięcy temu
pis zalał rynek węglem i cena węgla jest niska więc gdyby teraz pis powtórzył ten sam manewr z mieszkaniami to 100mkw w warszawie w centrum byłoby do kupienia za 700kzł. teraz głosuje na konfederację bo nic w polsce dobrze nie działa i liczę że mentzen będzie coś z tym chciał zrobić
Oii
11 miesięcy temu
Inflacja zrobi z oszczednosci shishkebab.Dziekujemy za "dobra zmiane" panie prezesie.