Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kolejny problematyczny kamień milowy. Czas ucieka, a rząd nie ma nawet konkretnych projektów

51
Podziel się:

W cieniu batalii o sądownictwo leży inny kamień milowy, którego rząd nie zrealizował. Chodzi o poprawę jakości stanowionego prawa w Polsce. Zgodnie z deklaracjami naszych władz zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, miało to nastąpić do trzeciego kwartału 2022 r., który niedawno się skończył. Tymczasem nie ma w tej sprawie nawet konkretnych projektów zmian.

Kolejny problematyczny kamień milowy. Czas ucieka, a rząd nie ma nawet konkretnych projektów
KPO. Rządowi Mateusza Morawieckiego mija termin realizacji kolejnego kamienia milowego dot. procesu stanowienia prawa (PAP, PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i przypomina, że w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) znalazł się fragment zatytułowany "usprawnienie procesu stanowienia prawa". Rząd zobowiązał się w nim do poprawy jakości prawa i dostępności do niego m.in. poprzez zmiany w regulaminach pracy: Rady Ministrów, SejmuSenatu.

O co konkretnie chodzi? Przede wszystkim o większą przejrzystość w procesie legislacyjnym. Rząd obiecał m.in. zmianę prawa przy większym udziale i współpracy podmiotów, których te zmiany dotkną. Organizowanych miało być więcej konsultacji publicznych i ich czas miał być wydłużony. Oprócz tego miało pojawić się wymaganie, by posłowie tworzący projekt ustawy musieli przedstawiać też przewidywany skutek regulacji przez nich wnoszonych.

Czas ucieka

W KPO rząd zapisał, że ta część będzie wdrożona pod koniec trzeciego kwartału 2022 r. Tymczasem konkretów nie widać. Kancelaria Premiera na pytania "DGP" odpowiedziała, że obecnie "trwa analiza proponowanych zmian mających wypełnić zobowiązania nałożone przez Komisję Europejską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Monitorowanie śladu węglowego przez firmy będzie koniecznością. Oto jak sprostać zadaniu

Z odpowiedzi KPRM wynika, że zmiana regulaminy pracy Rady Ministrów nadal jest planowana na 2022 r. Natomiast w kwestii zmian w regulaminach Sejmu i Senatu pracę trwają. Konkretnych projektów jednak jeszcze nie ma.

Brak realizacji opisanych w KPO działań pokazuje tylko, jak te propozycje są traktowane w samym rządzie. Widać, że zupełnie zabrakło woli, żeby wprowadzić w życie te zmiany. Przecież to nic nie kosztuje, a zobowiązaliśmy się do tego sami z siebie, bo ten fragment pojawił się dopiero w drugiej wersji KPO, po wewnętrznych konsultacjach w Polsce. Nie jest więc tak, że to Komisja Europejska narzuciła nam takie zmiany - komentuje w rozmowie z "DGP" Krzysztof Izdebski, ekspert prawny Fundacji Batorego.

Przez to pieniądze też mogłyby być wstrzymane

Obecnie Polska nie ma co liczyć na pieniądze z KPO, co przyznała niedawno Ursula von der Leyen, gdyż nie wypełniła wszystkich kamieni milowych dotyczących sądownictwa, czyli np. nie przywróciła do pracy wszystkich sędziów odsuniętych przez skasowaną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za krytykę działań Zjednoczonej Prawicy, do czego nasz rząd się zobowiązał w KPO.

Gdyby jednak Warszawie udało się porozumieć z Brukselą w sprawie sądownictwa, to wypłatę pieniędzy mógłby zablokować brak realizacji kamienia milowego dotyczącego jakości stanowionego prawa - zauważa "DGP". Ocenę tę potwierdził gazecie prof. Artur Nowak-Far z SGH, były wiceminister spraw zagranicznych.

W swoim raporcie "Barometr prawa" specjaliści z Grant Thornton analizują proces stanowienia prawa w Polscealarmują, że z roku na rok z jakością prac i uchwalanych przepisów jest coraz gorzej. Sytuację tylko nieco wyhamował 2021 r., naznaczony pandemią koronawirusa i zdalną pracą parlamentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
RIP
rok temu
W ankiecie (ocenie) brakuje jeszcze niezgodności treści z prawdą
hamlet
rok temu
czego nie zrozumiał autor? oto jest pytanie
Ja3
rok temu
Zamiast wspomóc rodaków pieniędzmi z Uni to jeden z drugim pali głupa i robi z siebie pośmiewisko a my naród na tym cierpimy.
pam
rok temu
Rząd nie ma ani czasu na takie pierdoły, ani kompetentnych ludzi. Zaprzątnięci są innymi sprawami, m.in. węglem i Ukrainą. Powinni powiedzieć jak Ferdek Kiepski: przeca sie nie rozdwoje.
😁😁😁😁😁
rok temu
Swiat:albo indywidualny kapitalisyczny tryb dzialania albo komunistyczny po znajomosciach i trzeba wybrac na 1 z 2 i to wystarcza i tym sie idzie...
...
Następna strona