Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koncern Jerzego Staraka wycofuje lek na zgagę. Alert w Europie. "To ważna lekcja dla światowej farmacji"

205
Podziel się

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny Ranigast na zgagę od Polpharmy, o co wnioskował sam koncern należący do Jerzego Staraka. W substancji czynnej ranitidinum stwierdzono przekroczone normy NDMA - związku, który może powodować raka. Spółka przesłała do money.pl wyjaśnienia w tej sprawie.

Ranigast. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał popularne leki na zgagę.
Ranigast. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał popularne leki na zgagę. (East News)
bDHPGmpx

Popularny lek na zgagę - Ranigast od Polpharmy - został wycofany z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny po tym, jak wykryto w nim przekroczone dopuszczalne limity N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej ranitidinum zastosowanej do wytworzenia leków.

Polpharma sama wystąpiła z wnioskiem do GIF o wycofanie produktów z obrotu. Inspektorat wycofał tabletki powlekane Ranigast 150 mg, tabletki musujące Ranigast Fast 150 mg, tabletki powlekane Ranigast Max 150 mg, roztwór do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletki powlekane 75 mg Ranigast Pro.

Więcej o samym wycofaniu leków z obrotu oraz piszemy tu:
GIF wycofuje Ranigast od Polpharmy. Przekroczone normy zanieczyszczeń

bDHPGmpz

Money.pl zwróciło się do Polpharmy z prośbą o komentarz i wyjaśnienia dotyczące wycofanych produktów. Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma, zapewnia, że koncern bardzo poważnie podszedł do procesu, który miał wykazać stężenie NDMA w substancji czynnej ranitidinum, prowadząc analizy i badania w ścisłej współpracy z Europejską Agencją Leków (EMA).

Zobacz także: Obejrzyj: Mafia lekowa w Polsce. Skala jest gigantyczna

Koncern tłumaczy, że we wrześniu 2019 r. w konsekwencji informacji uzyskanych w systemie Rapid Alert w całej Unii Europejskiej doszło do prewencyjnego wstrzymania w obrocie wszystkich produktów zawierających substancję czynną ranitidinum. Polpharma "w ostatnich dniach" otrzymała wyniki badań, które potwierdziły przekroczenie dopuszczalnego limitu NDMA w substancji użytej do wytworzenia produktów Ranigast.

bDHPGmpF

- Wycofanie produktu z obrotu jest działaniem zabezpieczającym pacjenta przed potencjalnym ryzykiem. NDMA jest związkiem powszechnie występującym w naszym codziennym życiu, z którym spotykamy się w żywności, m.in. w wędzonych rybach lub piwie. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), NDMA posiada kategorię 2A – prawdopodobnie karcinogenne u człowieka. Tego typu działanie nie zostało jednak potwierdzone w odniesieniu do ludzi, dostępne są dane wyłącznie z badań na zwierzętach - tłumaczy money.pl Magdalena Rzeszotalska z Polpharmy.

Przyznaje przy tym, że w przeszłości spółka nie badała swoich leków pod kątem występowania potencjalnie rakotwórczego NDMA, ponieważ "wymóg oznaczania NDMA nie występował do tej pory w żadnych wymaganiach europejskich".

- Wykrycie NDMA najpierw w walsartanie, a teraz w ranitydynie jest ważną lekcją dla całego światowego przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się do podniesienia wiedzy na temat źródeł i mechanizmów powstawania NDMA, udoskonalenia metod badawczych, a co najważniejsze – do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjentów - podsumowuje Rzeszotalska.

Ranigast. Substancja prawdopodobnie rakotwórcza wykryta w leku na zgagę

Co to właściwie jest ta N-nitrozodimetyloaminy (NDMA)? O związku chemicznym zrobiło się głośno ponad rok temu, gdy został wykryty w lekach na nadciśnienie. Z rynku wycofano wtedy kilkadziesiąt preparatów zawierających walsartan. Światowe agencje zajmujące się zdrowiem biją na alarm, bo NDMA może powodować raka. Słowo "może" czy "prawdopodobnie" przewija się w większości naukowych publikacji, ponieważ dopiero trwają badania nad szkodliwym wpływem NDMA na ludzi. Dotąd udowodniono, że stosowana w nadmiarze powoduje raka u zwierząt.

bDHPGmpG

Trzeba też podkreślić, że NDMA powszechnie występuje dookoła nas i w niskich ilościach nie powinna powodować negatywnych skutków dla zdrowia. Jeszcze w latach 90. przeprowadzono w Polsce badania dotyczące obecności NDMA, wykryto ją w stężeniach od 0,1 do 0,5 μg/kg (mikrograma na kilogram) w 71 proc. wędzonych i 61 proc. pasteryzowanych szynek. Dla zobrazowania, w USA obowiązuje limit 10 µg/kg całkowitej zawartości lotnych N-nitrozoamin dla wędlin.

EMA sprawdza

Eksperci wskazują, że NDMA to silny związek toksyczny, który - oprócz posiadania właściwości rakotwórczych - może też niszczyć wątrobę. Sprawą zajęła się więc Europejska Agencja Leków (EMA).

bDHPGmpH

Trzeba podkreślić, że zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W razie wątpliwości dotyczących Ranigastu pacjenci mogą kontaktować się zarówno z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, jak i Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma - oba prowadzą infolinie, można dopytać o konkretne serie wycofanych z obrotu leków.

Na wniosek Komisji Europejskiej EMA wszczęła serię kontroli podmiotów odpowiedzialnych za produkcję leków zawierających ranitydynę. EMA zbiera dane, które mają potwierdzić bądź wykluczyć tezę, że NDMA ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz prowadzi do raka. Agencja zapewnia, że poinformuje opinię publiczną o wynikach badań, gdy tylko będzie nimi dysponowała. EMA pracuje obecnie nad wytycznymi dotyczącymi unikania nitrozoamin.

bDHPGmpI

Dotąd z rynku wycofano m.in. kilkadziesiąt leków na nadciśnienie (zawierające walsartan) i na zgagę (z ranitydyną). Wątpliwości wzbudza również pioglitazon stosowny w terapii cukrzycy typu 2. Szacuje się, że z wycofanych leków mogło korzystać nawet 800 tys. Polaków.

Polpharma to jednym z większych producentów leków w naszej części Europy. Koncern należy rodziny Staraków. Jerzy Starak co roku zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków. Najbardziej znany jest ze względu na działalność w biznesie farmaceutycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHPGmqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(205)
CO PAN NA TO ...
rok temu
Posiadam w domu RANIGAST o NR. serii 20119 z datą ważności do 2022 roku w aptece chciałem zwrócić ten tek powiedziano mi że muszę mieć dowód zakupu (paragon}, którego już nie posiadam bo kupiłem miesiąc temu i nigdy nie myślałem że ten lek okaże się rakotwórczy ,to nie dość że być może naraziłem swoje zdrowie to jeszcze pieniędzy swoich nie mogę odzyskać czy tak się robi w kraju Unii Europejskiej ? gdzie my żyjemy ?
Bilbo
rok temu
Mój psiak od trzech lat musiał dostawać ranigast. A teraz jest właśnie po usunięciu śledziony z powodu nowotworu. Właściciele firm farmaceutycznych to szczyt listy najbogatszych na świecie. Lek na jedną chorobę wywołuje inną, na która koncern ma kolejny lek. I tak się kręci.
raptor
rok temu
Kiedy będzie dożywocie i przepadek mienia dla handlarzy lekami ??? .To powinno być ścigane z paragrafu narażenia ludzi , na ryzyko utraty zdrowia lub zycia.To są gorsi ludzie niz ci co kombinują z vat-em.Powinni być traktowani jak zabójcy
bDHPGmqb
Witold
rok temu
Prawda jest taka że nigdzie w Europie nie ma tyle reklam pseudo leków co w Polsce. Polacy wierzą tym farmaceutycznym oszustom płacą ogromne pieniądze za placebo zamiast jeść.owoce i warzywa to faszeruja się chemią bo wierzą zakłamanie reklamie i stają się lekomanami. Przestańcie żreć chemiczne świństwa a wasze zdrowie się zdecydowanie poprawi
To co
rok temu
Najbardziej znany oszust, kupił od burego za grosze zakłady, jego żona za 3000 zł wynajmuje belvedere, to są złodzieje pierwszej ligi
...
Następna strona