Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

GIF wycofuje Ranigast od Polpharmy. Przekroczone normy zanieczyszczeń

4
Podziel się:

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu produktów leczniczych Ranigast. Ich spożywanie może "stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia".

Ranigast wycofany z obroty przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Ranigast wycofany z obroty przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (Fotolia)

Wycofane z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny zostały tabletki powlekane Ranigast 150 mg, tabletki musujące Ranigast Fast 150 mg, tabletki powlekane Ranigast Max 150 mg, roztwór do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletki powlekane 75 mg Ranigast Pro. W badanych próbkach stwierdzono przekroczone normy zanieczyszczeń.

Polpharma podaje w komunikacie, że przyczyną wycofania jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia w/w produktów.

"Kierując się troską o pacjenta i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia NDMA w samych produktach, Polpharma wystąpiła z samodzielnym wnioskiem do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. W dniu 28 października 2019 GIF wydał decyzje o numerach 71/WC/2019, 72/WC/2019, 73/WC/2019, 74/WC/2019, 75/WC/2019, które stanowią formalną podstawę wycofania" - informuje spółka farmaceutyczna.

Zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Decyzja GIF o wycofaniu leków z obrotu ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Zobacz także: Obejrzyj: Mafia lekowa w Polsce. Skala jest gigantyczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
zygi
miesiąc temu
wszystkie firmy farmaceutyczne dzialaja po to by leczyc nie wyleczyc ,pacjent wyleczony nic nie warty ..jak bedziesz klientem big farmy jak najdluzej to jestes ok,,,
Wawa
4 lata temu
Pięknie dziękujemy za łaskę wycofania Ranigastu Polpharmy po 6. tygodniach od wstrzymania sprzedaży przez GIF (od 19. września br).
seby
4 lata temu
I kto teraz odpowie za to ze byłem otruwany przez 10 lat ???
Hela
4 lata temu
Lekarz mi to przepisya Jakby nie wykryli to by nas tym dalej truto powinno się ubiegać o odszkodowanie jak w Ameryce