Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

GIF wycofuje Ranigast od Polpharmy. Przekroczone normy zanieczyszczeń

3
Podziel się:

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu produktów leczniczych Ranigast. Ich spożywanie może "stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia".

Ranigast wycofany z obroty przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Ranigast wycofany z obroty przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (Fotolia)

Wycofane z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny zostały tabletki powlekane Ranigast 150 mg, tabletki musujące Ranigast Fast 150 mg, tabletki powlekane Ranigast Max 150 mg, roztwór do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml oraz tabletki powlekane 75 mg Ranigast Pro. W badanych próbkach stwierdzono przekroczone normy zanieczyszczeń.

Polpharma podaje w komunikacie, że przyczyną wycofania jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia w/w produktów.

"Kierując się troską o pacjenta i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia NDMA w samych produktach, Polpharma wystąpiła z samodzielnym wnioskiem do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. W dniu 28 października 2019 GIF wydał decyzje o numerach 71/WC/2019, 72/WC/2019, 73/WC/2019, 74/WC/2019, 75/WC/2019, które stanowią formalną podstawę wycofania" - informuje spółka farmaceutyczna.

Zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Decyzja GIF o wycofaniu leków z obrotu ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Zobacz także: Obejrzyj: Mafia lekowa w Polsce. Skala jest gigantyczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Wawa
3 lata temu
Pięknie dziękujemy za łaskę wycofania Ranigastu Polpharmy po 6. tygodniach od wstrzymania sprzedaży przez GIF (od 19. września br).
seby
3 lata temu
I kto teraz odpowie za to ze byłem otruwany przez 10 lat ???
Hela
3 lata temu
Lekarz mi to przepisya Jakby nie wykryli to by nas tym dalej truto powinno się ubiegać o odszkodowanie jak w Ameryce