Notowania

Efekt uboczny nowych przepisów. Cierpią pacjenci z nowotworami

Władza chciała walczyć z wywozem leków, a rykoszetem oberwali pacjenci. I to ci, cierpiący na choroby nowotworowe. Lekarze nie mają już jak sprawdzić, czy pacjent ma przerzuty do węzłów chłonnych. Bo w całej Polsce brakuje jednego specyfiku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Operacje onkologiczne w niektórych szpitalach muszą być prowadzone w okrojonym zakresie

Jak pisze "Rzeczpospolita", to efekt ustawy mającej walczyć z nielegalnym wywozem leków.

Jest w niej bowiem zapis, który zabrania prowadzić jednocześnie hurtowni leków oraz działalności leczniczej, na przykład przychodni. To bowiem w niektórych przypadkach sprzyjało nielegalnemu procederowi wywozu lekarstw za granicę.

Przez takie przepisy zamknięta musiała zostać hurtownia PolAtomHurt, która przez ostatnie 30 lat zajmowała się dostarczaniem do szpitali znacznika, który pozwalał wykrywać przerzuty do węzłów chłonnych. Środek produkowany jest na zachodzie Europy, a hurtownia jako jedna z nielicznych mogła go sprowadzić w specjalnych warunkach.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Teraz już nie może, bo w tej samej spółce (jej właścicielem jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych) prowadzona jest przychodnia medycyny pracy, z myślą o pracownikach narażonych na promieniowanie.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki znaleźli sposób, by w budżecie nie wpisać 13. emerytury, ale mieć na nią pieniądze
13. i 14. emerytury nie ma w budżecie - mówi Moody's. Nie ma i nie musi - odpowiedział PiS

Efekt? Szpitale przeprowadzają operacje w okrojonym zakresie, bez dokładnego sprawdzania węzłów chłonnych wokół guza. Ewentualnie przenoszą zaplanowane na październik operacje.

– Pod koniec września zapasy znaczników się kończyły i chcieliśmy przesuwać planowe zabiegi mastektomii – mówi "Rzeczpospolitej" chirurg ze szpitala na Lubelszczyźnie.

Jarosław Kaczyński i PiS już mają plan na 14. emeryturę. Sam prezes PiS się na nią nie załapie
PiS sięga do kieszeni, tworzy nowy program. Nawet 2,5 tys. zł dodatków dla seniorów

PolAtomHurt stara się wyznaczać mniejsze hurtownie, które będą sprowadzać znacznik. – Opanowaliśmy sytuację, jednak sprawa powinna zostać rozwiązana systemowo, poprzez wprowadzenie wyjątku w przepisach – tłumaczy rzeczniczka spółki Iliana Chwalińska.

Główni zainteresowani apelują o nowelizację ustawy antywywozowej. Wskazują bowiem, że w przypadku ich spółki nie ma mowy o nielegalnym wywozie, a na obecnych zapisach cierpią pacjenci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

GLWyborcy Pisu czy wy czasami analizujecie te ustawy i skutki tych ustaw , czy na ślepo za wolą Pana ,WÓJTA i Plebana głosujecie zawsze na tak . … Czytaj całość

17-10-2019

rrrttSą inni dostawcy, zbedne straszenie pacjentów

17-10-2019

AlaNo tak, najedzony głodnego nie zrozumie. Ciekawe czy dla szefa wyjątkowej partii, gdyby był w takiej potrzebie przywieźli by medykament do domu?

Rozwiń komentarze (13)