Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konferencja premiera Morawieckiego. Znoszenie obowiązku noszenia maseczek

Noszenie maseczek już nie wszędzie będzie obowiązkowe. Premier Morawiecki i minister Szumowski podali szczegóły kolejnego znoszenia obostrzeń w przestrzeni publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z ministrem Łukaszem Szumowskim poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek "na świeżym powietrzu"

Noszenie maseczek będzie konieczne w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już nie "na świeżym powietrzu". Usta i nos trzeba więc będzie zakryć w tramwaju, urzędzie czy sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można będzie chodzić bez maseczki.

Potwierdzają się tym samym informacje, które podawaliśmy w money.pl w poniedziałek.

Kiedy nie trzeba będzie nosić maseczek? Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać już w najbliższy weekend, czyli od 30 maja. Warunkiem jest zachowanie dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

Obejrzyj: Minister mówi w połowie maja, co musiałoby się stać, by znieść obowiązek noszenia maseczek

Premier poinformował również, że podobne zasady będą w niektórych miejscach zamkniętych, pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Mowa tu na przykład o zakładach fryzjerskich czy restauracjach.

Wciąż jednak są miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy.

Środowa konferencja prasowa to realizacja zapowiedzi ministerstwa zdrowia, które pojawiały się w mediach od kilku dni.

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że taka informacja się pojawi właśnie podczas konferencji. Odniósł się również do kwestii rękawiczek w sklepach.

- Jest to kwestia do przemyślenia. Czy to będzie dezynfekcja czy rękawiczki to jest jeszcze do zastanowienia. Dezynfekcja powinna zostać utrzymana, rękawiczki wtedy mogą nie być konieczne - mówił Szumowski w programie "Newsroom" WP.

Jakie są argumenty za zniesieniem obostrzeń? Epidemia występuje tylko w kilku województwach - przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. I podkreśla, że na terenie Polski to pojedyncze ogniska podbijają statystyki nowych zachorowań. Mowa tu przede wszystkim o Śląsku, a w ostatnich dniach również o Mazowszu.

Od początku epidemii liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach kilkuset. Ani nie spada, ani nie rośnie. Przez 24 godziny od niedzieli do poniedziałku w Polsce nie było też żadnego zgonu z powodu wirusa. Takich informacji nie mieliśmy od połowy marca.

Jednocześnie resort podkreślał, że szczyt epidemii już jest za nami. - Teraz przybrała ona rzeczywiście "formę pełzającą" bardziej niż kuli śnieżnej - mówił Szumowski w programie "Newsroom" WP.

Noszenie maseczek. Minister zmienia zdanie

- Nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie trwał, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka - mówił Szumowski. Szczepionki nie ma, a zakaz jednak został poluzowany. Minister zmienił zdanie na ten temat.

Kilka tygodni później dał temu wyraz w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. - Jeżeli będziemy mieć sytuację bardzo stabilną w niektórych województwach, to do rozważenia jest w sposób regionalny luzowanie obostrzeń, powiedzenie, że przestrzeni otwartej możemy nie nosić maseczki, a w zamkniętej - w sklepach, pod dachem – nadal one obowiązują - powiedział minister. Wszystko, jak zaznaczył, zależy od sytuacji epidemicznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

JachuBrawo za tak wspaniala decyzje. Za miesiac bedzie nie 300 dziennie zakazonych a 1000 i zobaczymy co wtedy wymysli genialny rzad!!!!

27-05-2020

Bareja Forever alifeNic nie przebije największej głupoty jakim był zakaz wchodzenia do parków i lasów.

27-05-2020

mc2Ci co mieli zarobić zarobili więc znosimy maseczki! A ludowi ciemnemu Kurski wytłumaczy...

Rozwiń komentarze (813)