Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Konferencja premiera Morawieckiego. Znoszenie obowiązku noszenia maseczek

813
Podziel się

Noszenie maseczek już nie wszędzie będzie obowiązkowe. Premier Morawiecki i minister Szumowski podali szczegóły kolejnego znoszenia obostrzeń w przestrzeni publicznej.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z ministrem Łukaszem Szumowskim poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek "na świeżym powietrzu"
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z ministrem Łukaszem Szumowskim poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek "na świeżym powietrzu" (PAP)
bErSVGad

Noszenie maseczek będzie konieczne w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już nie "na świeżym powietrzu". Usta i nos trzeba więc będzie zakryć w tramwaju, urzędzie czy sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można będzie chodzić bez maseczki.

Potwierdzają się tym samym informacje, które podawaliśmy w money.pl w poniedziałek.

Kiedy nie trzeba będzie nosić maseczek? Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać już w najbliższy weekend, czyli od 30 maja. Warunkiem jest zachowanie dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

bErSVGaf
Zobacz także: Obejrzyj: Minister mówi w połowie maja, co musiałoby się stać, by znieść obowiązek noszenia maseczek

Premier poinformował również, że podobne zasady będą w niektórych miejscach zamkniętych, pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Mowa tu na przykład o zakładach fryzjerskich czy restauracjach.

Wciąż jednak są miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

bErSVGal
  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy.

Środowa konferencja prasowa to realizacja zapowiedzi ministerstwa zdrowia, które pojawiały się w mediach od kilku dni.

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że taka informacja się pojawi właśnie podczas konferencji. Odniósł się również do kwestii rękawiczek w sklepach.

- Jest to kwestia do przemyślenia. Czy to będzie dezynfekcja czy rękawiczki to jest jeszcze do zastanowienia. Dezynfekcja powinna zostać utrzymana, rękawiczki wtedy mogą nie być konieczne - mówił Szumowski w programie "Newsroom" WP.

bErSVGam

Jakie są argumenty za zniesieniem obostrzeń? Epidemia występuje tylko w kilku województwach - przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. I podkreśla, że na terenie Polski to pojedyncze ogniska podbijają statystyki nowych zachorowań. Mowa tu przede wszystkim o Śląsku, a w ostatnich dniach również o Mazowszu.

Od początku epidemii liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach kilkuset. Ani nie spada, ani nie rośnie. Przez 24 godziny od niedzieli do poniedziałku w Polsce nie było też żadnego zgonu z powodu wirusa. Takich informacji nie mieliśmy od połowy marca.

Jednocześnie resort podkreślał, że szczyt epidemii już jest za nami. - Teraz przybrała ona rzeczywiście "formę pełzającą" bardziej niż kuli śnieżnej - mówił Szumowski w programie "Newsroom" WP.

Noszenie maseczek. Minister zmienia zdanie

bErSVGan

- Nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie trwał, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka - mówił Szumowski. Szczepionki nie ma, a zakaz jednak został poluzowany. Minister zmienił zdanie na ten temat.

Kilka tygodni później dał temu wyraz w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. - Jeżeli będziemy mieć sytuację bardzo stabilną w niektórych województwach, to do rozważenia jest w sposób regionalny luzowanie obostrzeń, powiedzenie, że przestrzeni otwartej możemy nie nosić maseczki, a w zamkniętej - w sklepach, pod dachem – nadal one obowiązują - powiedział minister. Wszystko, jak zaznaczył, zależy od sytuacji epidemicznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErSVGao

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSVGaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(813)
Artemisia
rok temu
Jachu , daj spokój , noś sobie maski , kaski , nikt Ci nie zabrania
Nikt ważny
rok temu
A maseczka u szukowskiego to gdzie?
aro
rok temu
bez sensu jest brać wszystkich do szpitala. Tak jak na grypę nikt nie przyjmie póki nie ma powikłań
bErSVGaH
Madrusi
rok temu
Wkońcu jakieś sensowne działania, nie można było tak od razu zrobić tylko teraz. A jaki sens mają rękawice i maseczki w sklepie jak widzę że emeryci chodzą w brudnych maseczkach i rękawicach przez miesiąc i więcej bakterii wnoszą do sklepu niż by były bez niczego. Wystarczy dezynfekcja rak.
ZIBI
rok temu
KONIEC Z MASECZKAMI JUŻ NAKRADLI ILE BYŁO MOŻNA ,DOSZLI DO WNIOSKU ŻE WYSTARCZY ,BO SIĘ GORSZY SORT POŁAPIE ŻE BYLI ROBIENI W TRĄBĘ.
...
Następna strona