Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Maseczki obowiązkowe do czasu wynalezienia szczepionki

2476
Podziel się

Nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie trwał, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Jak będzie szczepionka" - tak minister Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie o to, jak długo ma obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej
"Jak będzie szczepionka" - tak minister Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie o to, jak długo ma obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (Forum)
bDARUTqt

Szczegółowe zasady odmrażania opisaliśmy w money.pl. Podczas odpowiadania na pytania dziennikarzy minister Łukasz Szumowski odniósł się też do kwestii obowiązkowego zakrywania ust i nosa.

"Jak będzie szczepionka" - odpowiedział na pytanie o moment zniesienia nakazu noszenia maseczek.

bDARUTqv
Zobacz także: Koronawirus. Mandat za brak maseczki. Znamy kwoty

To oznacza, że obowiązek zasłaniania ust i nosa może potrwać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Proces tworzenia szczepionki może - zdaniem specjalistów - potrwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Przypomnijmy, że nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje od czwartku 16 kwietnia. Rząd wprowadził go tuż przed Wielkanocą.

bDARUTqB

Czwartkowa konferencja to poluzowanie restrykcji ogłoszonych przez rząd w związku z koronawirusem. Te były nakładane stopniowo.

Zaczęło się już ponad miesiąc temu, gdy odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Chwilę później, czyli 11 marca, ogłoszone zostało zamknięcie szkół. Potem zostało ono przedłużone do Wielkanocy.

W połowie marca zakazano gromadzenia się w grupach większych niż 50 osób, a restrykcje dotyczyły również kościołów. W nabożeństwach uczestniczyć mogło nie więcej niż 5 osób, również w pogrzebach. Z kolei w pojazdach komunikacji zbiorowej może podróżować tylko tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

bDARUTqC

Najsilniejsze ograniczenia obowiązują od 1 kwietnia. To wtedy rząd zakazał przebywania na zewnątrz niepełnoletnim, a wszyscy wychodzący powinni zachować odległość 2 metrów od innych osób. Zamknięte zostały parki, bulwary, skwery i lasy, ale również galerie handlowe, gdzie wbrew zakazom gromadzili się ludzie.

Duże utrudnienia czekały na klientów sklepów spożywczych. Najnowsze przepisy pozwalają na to, by jednocześnie w markecie pojawiały się 3 osoby na jedną kasę. Od 10 do 12 zakupy mogą z kolei robić tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDARUTqD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDARUTqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2476)
Tonans
9 miesięcy temu
Po pierwszym dniu naszenia maseczki powiem jedno. Jak przyjdzie upał 30 stopniowy to nawet mandat 20 000 zl nie zmusi polakow do ich noszenia.
julian
9 miesięcy temu
nigdy nie dam się zaszczepić, ponieważ mam odporność na wirusy i wszelką propagandę.. frajerów niech szuka gdzie indziej
dg
9 miesięcy temu
a ja myślałem, że ten to jeden z nielicznych pisowców, co ma w głowie jako tako poukładane. Jednak bardzo się myliłem
bDARUTqX
AP
9 miesięcy temu
Żaden lekarz nie powinien mówić tak niedorzecznych bredni...
tjk
9 miesięcy temu
Panie ministrze Szumowski, są dwie opcje, albo jesteś pan kłamcą, albo ignorantem. Najpierw mówi pan iż maseczek NIE powinny używać osoby zdrowe ( i sam demonstracyjnie paraduje BEZ maseczki ) następnie NAKAZUJE pan nosić maseczki bo nie wiadomo kto zdrowy ( OD TEGO SĄ TESTY ). W moich oczach stracił pan jakąkolwiek wiarygodność.
...
Następna strona