Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
07.09.2020 16:44

Koniec rynku pracownika. Spadki w usługach HR

O 30 proc. mniej rekrutacji stałych i znacznie mniej stanowisk pracy tymczasowej. Pandemia sprawiła, że w Polsce skończyły się dobre czasy dla pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Koniec rynku pracownika. (Fot: Rafał Parczewski)

Firmy zrzeszone w Polskim Forum HR odnotowały spadek obrotów o 31 proc. w zakresie sprzedaży usług związanych z rekrutacjami.

- W wielu branżach pierwszą reakcją pracodawców było zamrożenie wszelkich decyzji w zakresie realizacji projektów rekrutacyjnych. Doskonale to widać w wynikach firm członkowskich PFHR. Oczywiście nadal mamy branże, które rekrutują: cały sektor IT, logistyka i dystrybucja, centra usług wspólnych, ale powrót do sytuacji sprzed kryzysu zajmie nam sporo czasu - mówi Piotr Dziedzic, członek zarządu Polskiego Forum HR.

W porównaniu do zeszłego roku, o 25 proc. spadła liczba pracowników tymczasowych. Liczba miejsc pracy zaczęła spadać jeszcze przed lockdownem i ogólnoświatowym kryzysem.

Warunki do pracy zdalnej. "Zapewnienie ich jest obowiązek pracodawcy"

- Dużą liczbę pracowników tymczasowych straciliśmy już w pierwszym kwartale tego roku. Część firm, z którymi pracujemy, powiązana jest z dostawcami zagranicznymi np. z Chin, w związku z czym ograniczała swoją działalność na długo przed lockdownem w Polsce. To z tą grupą pracowników nasi klienci rozstawali się w pierwszej kolejności i wtedy ten spadek był drastyczny – komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Jak mówi prezes Forum, nie pomagał fakt braku praktycznej możliwości objęcia pracowników tymczasowych działaniami pomocowymi rządu.

- Tarcza antykryzysowa nie brała pod uwagę tej formy zatrudnienia, gdzie przestój występował nie u pracodawcy, czyli agencji a u pracodawcy użytkownika. Na szczęście widać światełko w tunelu i rosnące powoli zainteresowanie pracą tymczasową w trzecim kwartale - mówi Anna Wicha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, rekrutacja, rynek pracy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2020

IrkaW Polsce, poza kilkoma zawodami , od lat nie było rynku pracownika.

07-09-2020

PawełW Polsce od dawna jest tylko rynek pracy dla Ukraińców

07-09-2020

Drukarka robi brrrBedziemy drukowac pinindzy na 3 zmiany, tak powiedzial p. Glapinski. Starczy dla wszystkich.

Rozwiń komentarze (44)