Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kontrowersje wokół dodatku Ziobry. Ekspert kwestionuje wypłatę 200 tys. zł

1159
Podziel się

Zbigniew Ziobro to minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednym. Od 2017 r. dostaje prokuratorski dodatek - 64 tys. zł rocznie. Problem w tym, że - jak wskazują eksperci - jest to niezgodne z konstytucją. Prokuratura przesłała nam oświadczenie, w którym napisała, że od "Gazety Wyborczej" żąda sprostowania nieprawdziwych informacji i "prosi o niepowielanie nieprawdziwych informacji w niej zawartych".

Zbigniew Ziobro i niekonstytucyjny dodatek. Pobrał już blisko 200 tys. zł
Zbigniew Ziobro i niekonstytucyjny dodatek. Pobrał już blisko 200 tys. zł (East News)
bDXOanRx

192 tys. zł prokuratorskiego dodatku dostał w ciągu trzech lat Zbigniew Ziobro. Choć konstytucja zabrania, by poseł był również prokuratorem, minister sprawiedliwości obszedł tę zasadę - czytamy w "Wyborczej".

Konkretnie mowa o art. 103 pkt 2 konstytucji, który głosi: "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego". A Ziobro łączy funkcję posła z ministerialną i prokuratorską.

bDXOanRz

Jako poseł dostaje dietę - 29,8 tys. zł rocznie, a jako prokurator generalny dodatek przysługujący jedynie czynnym prokuratorom - 64 tys. zł rocznie. Do tego ma pensję ministra - 169 tys. zł rocznie i blisko 10 tys. zł rocznie za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zobacz także: Obejrzyj: 2 mln euro kary dziennie za sądy. "Folwark Ziobry"

- To delikt konstytucyjny jak drut. Jeśli Zbigniew Ziobro pobiera dodatek dla prokuratorów, to przyznaje, że jest prokuratorem. A prokurator nie może być posłem. Ktoś, kto łączy te funkcje, łamie konstytucję - mówi "Wyborczej" prokurator w stanie spoczynku Wojciech Sadrakuła, ekspert ds. konstytucyjnych.

bDXOanRF

Resort sprawiedliwości tłumaczy, że dodatek Ziobry jest wypłacany zgodnie z przepisami. "Podstawę ustawową dodatku funkcyjnego przysługującego Prokuratorowi Generalnemu i innym prokuratorom stanowi art. 124 § 10 ustawy – Prawo o prokuraturze, zaś upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego wysokość dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom na poszczególnych stanowiskach zawarte jest w art. 124 § 12 tej ustawy".

PiS wprowadził tę ustawę 28 stycznia 2016 r., a dodatek prokuratorski Zbigniew Ziobro zaczął dostawać od 2017 r. Łącząc wszystkie przychody Ziobry, jest on najlepiej zarabiającym członkiem rządu - ma miesięcznie ok. 19 tys. zł na rękę, a premier niespełna 15 tys. zł.

Po publikacji omówienia poniedziałkowego artykułu "Wyborczej" Prokuratura przesłała nam oświadczenie, w którym napisała, że od "Gazety Wyborczej" żąda sprostowania nieprawdziwych informacji i "prosi o niepowielanie nieprawdziwych informacji w niej zawartych. Redakcje, które będą powtarzać fałszywe treści, powinny liczyć się z konsekwencjami prawnymi", czytamy.

bDXOanRG

Prokuratura w oświadczeniu stanowczo stwierdza: "Nieprawdą jest podana przez "Gazetę Wyborczą" informacja, że Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro pobiera bez podstawy prawnej dodatek funkcyjny".

Podkreśla: "Osoba zajmująca stanowisko Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego pełni dwa odrębne urzędy, o odrębnym zakresie zadań i kompetencji", tłumaczy też, że "Konstytucja nie zabrania sprawowania mandatu posła przez Prokuratora Generalnego".

Prokuratura, podobnie jak resort sprawiedliwości, tłumaczy, że dodatek jest wypłacany zgodnie z przepisami, dodaje też, że jest on opodatkowany. Zaznacza przy tym: "Z tytułu wykonywania zadań Prokuratora Generalnego Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie pobiera wynagrodzenia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXOanSa
KOMENTARZE
(1159)
teed
rok temu
złodzieje
Lol
rok temu
To straszne okrutne poniżające jak można złodziei kłamców medialnie lansowac Po wojnie juz wiele lat a w Polsce bieda Gdzie są prawdziwi patrioci?
kici
rok temu
ministrowi ZERO to się należy/ jak mówi klasyczka/.
bDXOanSb
kici
rok temu
ministrowi ZERO to się należy/ jak mówi klasyczka/.
kici
rok temu
ministrowi ZERO to się należy/ jak mówi klasyczka/.
...
Następna strona