Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Kopalnia Turów. Porozumienie z Czechami będzie kosztować ponad 200 mln zł

96
Podziel się:

Polska wstępnie porozumiała się z Czechami w sprawie zaskarżenia przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości kopalni Turów. Rząd liczy, że uda się spór zakończyć szybko, ale będzie on kosztowny.

Kopalnia Turów. Porozumienie z Czechami będzie kosztować ponad 200 mln zł
Kopalnia Turów (Wikimedia Commons)
bEJyHlJx

- Mamy uzgodnione wytyczne do umowy z Czechami ws. kopalni w Turowie; jeżeli umowa zostanie zaakceptowana, spór będzie załatwiony polubownie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Strona czeska analizuje warunki i to od zawarcia umowy z Polską uzależnia wycofanie skargi do TSUE.

"Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem" - pisał na Twitterze premier Czech.

bEJyHlJz

Umowa z Czechami może być dla Polski kosztowana. Jak bardzo. Jak pisze dziennik "Fakt" chodzi o co najmniej 200 mln zł. Dlaczego co najmniej? Ponieważ to dopiero podstawowy warunek.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało

Zgodnie z porozumieniem Polska miałaby zapłacić czeskim gminom 40-45 mln euro, czyli ponad 200 mln zł, jako rekompensatę za szkody wywołane przez polską kopalnię. Ale zobowiązujemy się też do monitorowania skutków działalności kopalni i współfinansowania z Republiką Czech innych projekty.

bEJyHlJF

Czechy uważając, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJyHlKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Masakra
5 miesięcy temu
A wcześniej chcieli 30milionow ale rząd pisu to olewal.
zenek
5 miesięcy temu
No jak im się zmienił poziom wód gruntowych to i nam w Polsce w rejonie też się zmienił i to wokoło. Nikt z tego tytułu nie robi zadymy.
Borixon
5 miesięcy temu
podobno wstajemy z kolan :D
bEJyHlKb
Nick
5 miesięcy temu
no to trzeba coś teraz Czechom wymyśleć może szkodliwe za ich atomówki ??
Arek-B
5 miesięcy temu
Każdy coś chce jak nie Żydzi to Pepiczki albo Niemiaszki wraz z Białorusinami itp. Kiedy w końcu my coś zarządzamy od Niemiaszków,Bobów,Jankesów czy też Rusów.Myślę że nigdy bo do tego trzeba mieć wolę i jaja.A u nas nie ma ani tego ani tego.Jak spojrzysz na tego biedak Morawiaka to i ręce opadają chłop widmo.
...
Następna strona