Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Kopalnia Turów. Spotkanie samorządowców. Czesi oczekują rekompensaty

263
Podziel się:

Polscy i czescy samorządowcy spotkali się w Libercu. Tematem rozmów była Kopalnia Turów. Czesi mówili o swoich oczekiwaniach rekompensaty od strony polskiej.

Kopalnia Turów. Spotkanie samorządowców. Czesi oczekują rekompensaty
Kopalnia Turów jest przedmiotem sporu między Polską i Czechami (PAP, Aleksander Koźmiński)

Podczas spotkania w Libercu został uzgodniony protokół ws. Kopalni Turów. Poinformował marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą.

W spotkaniu uczestniczyli wiceminister aktywów państwowy Artur Soboń, wiceminister środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž oraz wiceprezes PGE S.A. Wanda Buk.

- Po wielogodzinnych negocjacjach ustaliliśmy protokół uzgodnień, który będzie podstawą dla prac eksperckich rządów – powiedział PAP Przybylski. Marszałek województwa dolnośląskiego powiedział, że strona polska zobowiązała się do "pewnych działań, z których część jest już realizowana”. Przybylski nie wyobraża sobie, żeby kopalnia mogłaby zostać z dnia na dzień zamknięta.

Zobacz także: Paszport covidowy. Jak będzie wyglądał i gdzie będzie działał?

Hetman Puta powiedział, że od razu po otrzymaniu decyzji TSUE dotyczącej Turowa zadzwonił do swojego polskiego odpowiednika. - Powtórzyłem, że jesteśmy otwarci i gotowi na rozmowy, ponieważ to jedyna droga, która może doprowadzić do zażegnania konfliktu; to jedyna droga był kopalnia i elektrownia w Turowie oraz okoliczne gminy mogły funkcjonować – powiedział Puta. Czeski samorządowiec przyznał, że był zdziwiony tym, że decyzja unijnego sądu zakłada natychmiastowe zamknięcie kopalni.

- My oczywiście rozumiemy wszelkie obawy polskich górników, tutejszych mieszkańców, rozumiemy obawy, jeśli chodzi o utratę miejsc pracy, natomiast proszę też zrozumieć nasze działania, które zmierzają do tego, aby warunki życia naszych obywateli nie uległy pogorszeniu – mówił czeski samorządowiec.

Czesi podkreślają, że są gotowi do rozmowy i negocjacji z Polakami. - Wierzę, że wspólne rozmowy umożliwią dojście do porozumienia, tak aby działalność kopalni i elektrowni mogła być kontynuowana. Myślę, że będą też prowadzone rozmowy o tym, co dzieje się w Europie i całej UE, jeśli chodzi o powolne odchodzenie od energetyki opartej na węglu – powiedział Martin Puta. Hetman powiedział, że PGE powinna działać zgodnie z prawem unijnym.

Czesi oczekują od strony polskiej rekompensaty. - Chodzi na przykład o zabezpieczenie ujęcia wody w miejscowości Uhelna, bo tam oddziaływanie kopalni jest największe. Są też inne elementy, na przykład budowa wału ziemnego z roślinnością, który oddzielałby wyrobisko do tej miejscowości – mówił o oczekiwaniach Czechów wobec strony polskiej Puta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(263)
Wyrok
3 lata temu
Uwaga na czeskich agentów
Marcin
3 lata temu
koniec wydobycia wegla w Czechach: od marca jest tylko jedna kopalnia węgla kamiennego. Ale ona też bedzie w 2022 r zamknieta!!! Wydobycie w ostatniej głębokiej otwartej kopalni węgla brunatnego w Czechach, w kopalni Centrum w rejonie Mostu, zakończyło się 1 kwietnia 2016 r.
Szkoda
3 lata temu
Hetman? Poważnie? Na jakim koniu przyjechał? Ale jaja sobie robią.
Piotrkotlina
3 lata temu
Zamknąć kopalnie węgla przy naszej granicy Karwina i inne i co wtedy knedle zrobią, zamknąć kamieniołomy w Górach Stołowych przecież tam jest Park Narodowy
Ireusz
3 lata temu
Taki sąsiad jak Polska to skarb. Jak Hitler anektował Czechoslowację urwaliśmy korzystając z okazji Zaolzie. Potem w ramach pomocy wysłaliśmy czołgi do Pragi. Niedawno dzielni polscy komandosi zajęli czeską kapliczkę i bohatersko bronili jej przed zmasowanym atakiem turystów. Jak przez lata Czesi proponowali rozwiązanie problemu to ich olewaliśmy(ostatnio w listopadzie 2020) a teraz to oni są wrednymi donosicielami. Jak pisał jeszcze przed wojną J.Minkiewicz. " Patrz Kościuszko na nas z nieba raz Polak zawołał i popatrzył nań naczelnik i się zwymiotował "
...
Następna strona