Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kopalnia Turów. "Wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
10
Podziel się:

W polsko-czeskich rozmowach decydują się losy kompleksu energetycznego w Turowie. Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej wierzy, że scenariusz z zamknięciem kopalni nie dojdzie do skutku.

Kopalnia Turów. "Wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację"
Kompleks w Turowie wytwarzanie do 7 proc. krajowej energii elektrycznej i zasila w prąd ok 3,4 polskich gospodarstw domowych. Turów (WP)

- Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Śliwa zaznaczył również, że tak duża odkrywka nie powoduje szkód w rozumieniu prawa górniczego i prawa ochrony środowiska. Jednocześnie zgodził się, że kopalnia jednak oddziałuje na naszych zachodnich i południowych sąsiadów.

Wszystko przez lokalizację w Worku Turoszowskim, który jest tuż przy granicy Niemcami i Czechami. Jednak jak zaznaczył Śliwa, nasz kompleks energetyczny jest najmniejszy w tym rejonie, a swoje kopalnie maja tu zarówno Czesi jak i Niemcy.

Zobacz także: Kopalnia Turów oraz Nord Stream 2. Krytyka polskiej dyplomacji i "rozczarowująca wypowiedź" Joe Bidena

Wiceprezes PGE zaznaczył również, że Turów jest zbyt ważny dla polskiego systemu energetycznego, by rozważać w ogóle jego zamknięcie. Przypomniał, że odpowiada za wytwarzanie do 7 proc. krajowej energii elektrycznej i zasila w prąd ok 3,4 polskich gospodarstw domowych.

Jego zdaniem, wyłączenia takich mocy nasz system, by po prostu nie wytrzymał. Ponadto PGE ma przecież ciągle ważną koncesję wydobywczą w tym rejonie do 2044 r. Z kolei w Bełchatowie do 2036 r. Jak ocenia, to odpowiedni horyzont czasowy, by w sposób właściwy przygotować transformacje energetyczną.

Dopiero po tym czasie, jego zdaniem, mogą przyjąć odnawialne źródła energii. - Wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację tych dwóch kompleksów. Pokazujemy konkretne plany inwestycyjne. Jest to z naszej strony istotna deklaracja, którą unijni urzędnicy powinni wziąć pod uwagę - powiedział Śliwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
deefff
3 lata temu
Dziennikarzy po kursach z TikToka: "...zasila w prąd ok 3,4 polskich gospodarstw domowych." Co ty za brednie wypisujesz>?
Rubicon
3 lata temu
Górnicy nigdy nie pomagali innym, zawsze liczyli się tylko oni. Dlaczego teraz ja mam im pomagać? Co roku każdy członek mojej rodziny dokłada im po 200 i więcej PLN. A oni zamiast to uszanować to jeszcze cały czas mają roszczenia. DLA MNIE NALEŻY POZAMYKAĆ KOPALNIE i będzie spokój.
Nagroda Darwi...
3 lata temu
"Wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację" a wiara, jak wiadomo, czyni czuba 😜
wb.
3 lata temu
Znaczenia tego kompleksu dla polskiej energetyki i gospodarki nikt nie neguje.Kłamstwem natomiast jest, ze tak wielka odkrywka nie powoduje znacznych szkód środowiskowych zarówno po polskiej jaki po czeskiej czy niemieckiej stronie granicy i ma obowiązek takim szkodom zapobiegać a spowodowane naprawiać, choćby nie były to "szkody w rozumieniu prawa górniczego" ale szkodami sa.
Oglądam czesk...
3 lata temu
telewizję CT24 przez antenę. Około tydzień temu pojawił się raport o Sokołowskiej uhelnej w pobliżu miasta Sokolov. Do spadku wydobycia szykowali się już od ponad dekady, a spółka górnicza przekształca się w spółkę energetyczną, budowlano-rozwojową. Na terenie kopalni powstało jezioro Medard, otoczenie zostanie częściowo zalesione, powstaną tu mieszkania i obiekty rekreacyjne. Na części terenu powstaną również elektrownie słoneczne i wiatrowe oraz, w okresie przejściowym, elektrownia parowo-gazowa. Przetarg na trzecią elektrownię jądrową zostanie ogłoszony w tym roku. Czesi są piątym największym eksporterem energii w UE i nie mają konfliktów środowiskowych z sąsiednimi krajami. Kiedy patrzymy na kopalnię Turów. Mordor