Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Kopalnie również wdrożyły zasady bezpieczeństwa. MAP sprawuje bieżącą kontrolę

7
Podziel się:

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że kopalnie węglowe wdrożyły zabezpieczenia mające minimalizować zarażenie się wirusem. Sytuację na bieżąco kontrolują sztaby kryzysowe.

W spółkach górniczych działają sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki
W spółkach górniczych działają sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki (Materiały prasowe, JSW/Agnieszka Materna)

- Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda, sekretarz stanu w MAP i Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Spółki zgodnie z zaleceniem wiceministra wprowadziły nowe zasady organizacji pracy w kopalniach i zakładach górniczych. Do takich działań należy zaliczyć m.in.: ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju odpraw, spotkań i narad, prowadzenie ciągłej akcji informacyjnej w zakresie właściwego sposobu postępowania, pomiar temperatury pracownikom przychodzącym do pracy, utworzenie listy pracowników niezbędnych do zapewnienia minimalnego ruchu zakładu górniczego czy wyznaczenie specjalnych miejsc dla osób podejrzanych o zarażenie.

Jednocześnie we wszystkich kopalniach wyznaczono koordynatorów, którzy mają obowiązek informowania biura BHP w centralach o każdym zdarzeniu mogącym mieć wpływ na wzrost zagrożenia.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe przepisy ws. koronawirusa. Można jeździć na rowerze, na motocyklu raczej nie"

Spółki górnicze powołały sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki, wprowadzaniu ograniczeń i zmian w zakresie organizacji pracy oraz zapewnieniu właściwej ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcji.

W przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji, dla zachowania bezpieczeństwa, rozważane jest też skoszarowanie osób o szczególnych kwalifikacjach, w tym pracowników obsługi urządzeń szybowych, dyspozytorni oraz specjalistów, czy osób posiadających odpowiednie uprawnienia.

W skali kopalni jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu pracowników. Takie przypadki będą rozpatrywane przez zarządy spółek na podstawie wniosku dyrektora kopalni. Skoszarowaniu nie podlegałaby załoga związana bezpośrednio z produkcją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Ślązak emeryt...
4 lata temu
A kopalnie już płaczą. Skarżą się I sekretarzowi KC PZP PIS towarzyszowi kulawemu mordercy smoleńskiemu, że energetyka nie chce kupować najdroższego w Europie i najgorszej jakości węgla. II sekretarz KC PZP PIS towarzysz oszust morawa zorganizuje z dziopatym sasinem kolejny skład. Zapłacą kopalnią dwa razy więcej za tonę.
Jan
4 lata temu
Czas najwyższy zamknąć te wszystkie nierentowne kopalnie do których wszyscy dopłacamy. Świetny czas na to.
pejo
4 lata temu
Kaj teraz som te popieprzone eko terroryści!!,czemu nie przipnom sie do wirusa żeby nie szoł dali!!!
Lewiatan
4 lata temu
Niech żyje nam Górniczy stan. Szczęść Boże Braciom Górnikom.
Tyr
4 lata temu
Tak trzymać