Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Branża spirytusowa chce pomóc, ale prosi o zmianę przepisów

5
Podziel się:

Produkcja środków odkażających, wsparcie firm i handel alkoholem przez internet - w ten sposób Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy chce wspomóc walkę z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa.

Producenci alkoholu chcą pomóc w walce z epidemią.
Producenci alkoholu chcą pomóc w walce z epidemią. (Pixabay.com, pixaby)

Jak informuje ZP PPS, firmy zrzeszone w związku są gotowe do wsparcia polskich władz, służb medycznych i sanitarnych w walce o łagodzenie skutków pandemii.

Firmy deklarują m.in. zwiększenie dostaw spirytusu używanego do produkcji środków odkażających. Zwracają jednak uwagę na to, że obowiązujące przepisy mogą takie działania utrudnić.

- Niestety, na przeszkodzie stoją bariery administracyjne, które uniemożliwiają wsparcie Państwa w tym zakresie. Jednym z przykładów jest skomplikowana i czasochłonna administracyjna procedura zamiany alkoholu używanego do produkcji spożywczej na taki, który można przekazać do wytwarzania środków biobójczych. Jako branża apelujemy o uproszczenie procedur i umożliwienie nam wykorzystania części bieżącej produkcji do przeciwdziałania epidemii - czytamy w oświadczeniu ZP PPS.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Związek zwraca jednak uwagę na to, że przez załamanie dostaw spirytusu, kierowanego w pierwszej kolejności do produkcji środków odkażających, cierpią producenci napojów alkoholowych, którzy są od takich dostaw zależni.

Producenci proszą więc o zmiany, które pozwolą im przetrwać trudny okres.

"Postulujemy zawieszenie wejścia w życie wszelkich ustaw w okresie vacatio legis, które nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne. Równocześnie wnioskujemy o zawieszenie prac nad projektami ustaw, takimi jak tzw. podatek cukrowy oraz uchyleniem, a co najmniej czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedzielę. Obecnie przedsiębiorcy powinni się skoncentrować na zapewnieniu ciągłości dostaw i kanałów dystrybucji, a nie na kolejnych działaniach związanych z dostosowywaniem swoich operacji biznesowych do nowej rzeczywistości prawno-gospodarczej. Powyższe dotyczy zarówno nakładania nowych danin publicznoprawnych, jak i nowych obowiązków administracyjnych" – proponuje Krajowa Izba Gospodarcza.

Ciosem w branżę jest też zamknięcie lokali gastronomicznych, które generują 15 proc. przychodu producentów napojów alkoholowych. Dlatego ZP PPS chce umożliwienia handlu alkoholem przez internet.

"Nasza branża pozostaje jedyną spośród innych branż spożywczych z nieuregulowaną możliwością handlu za pośrednictwem Internetu. Dlatego proponujemy wdrożenie zmian prawnych, które umożliwią legalną sprzedaż wyrobów spirytusowych przez Internet" - czytamy w oświadczeniu związku. "Sugerujemy odrzucenie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, zarówno w części dotyczącej napojów alkoholowych, jak i bezalkoholowych".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
mam nadzieję
4 lata temu
że rząd się nie przychyli do tych postulatów Branż chce zrobić wszystko by alkohol zalewał nas 24h
Imo
4 lata temu
A gdzie rezerwy rzadu do takich epidemii co oni robili kilka lat
Alkoholik
4 lata temu
Czytając ich postulaty, to nie chcą pomóc tylko ugrać swoje ,żenada !!!
Adamo
4 lata temu
Warto wykorzystać ten czas do uproszczenia procedur!
Doświadczony
4 lata temu
Branża spirytusowa pomaga w walce z każdą epidemią.