Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus. Trzy kontrole jednego dnia. I trzy kary. "Tak nie można"

107
Podziel się:

Nie można karać jednego przedsiębiorcy kilkakrotnie za to, że wznowił działalność wbrew zakazowi, gdyż przepisy, w tym Konstytucja, zabraniają nakładania więcej niż jednej kary za ten sam czyn - uważają prawnicy. Ich zdaniem sądy powinny stanąć w sporze po stronie przedsiębiorców.

Koronawirus. Trzy kontrole jednego dnia. I trzy kary. "Tak nie można"
Kilkaset restauracji wyłamało się z zakazu obsługi klientów na miejscu. Działalność wznowiły też niektóre hotele i obiekty sportowe (Flickr)

Kontrole ruszyły w Polskę i to niekiedy w mocnym składzie, w którym reprezentowane są aż trzy instytucje: policja, sanepid i służby celno-skarbowe. Odwiedzają lokale, które otworzyły się mimo zakazu. A że akcja "OtwieraMY" zatacza każdego dnia coraz szersze koło, to pracy jest wiele.

"Rzeczpospolita" ustaliła, że od początku wprowadzenia obostrzeń wydano ponad 4,5 tys. decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Nałożono grzywny na kwotę 24,5 mln zł. Tylko od połowy stycznia sanepid na naruszających przepisy nałożył kary na kwotę 245 tys. zł.

Niektórzy przedsiębiorcy skarżą się na nękanie – bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy jednego dnia kontrola ma miejsce nawet trzy czy cztery razy? Cel takich działań jest oczywisty: zniechęcić przedsiębiorców, zastraszyć ich.

Ale – pomijając już to, czy w ogóle zakaz działalności jest zgodny z prawem (a więc pytanie o to, czy rozporządzenie jest odpowiednim aktem do wprowadzenia go), pojawia się inna wątpliwość.

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Firma tylko w Internecie. Jak to zrobić?

Czy jednego dnia można nałożyć kilka kar za to samo naruszenie? Prawnicy nie mają pewności, czy zgodne z intencja ustawodawcy jest nakładanie kary za to samo naruszenie nawet w ciągu następujących po sobie dni – wszak jest to w dalszym ciągu jeden i ten sam czyn.

Mecenas Piotr Pałka zwrócił w rozmowie z "Rz" uwagę na to, że z Konstytucji jasno wynika, że nie można skumulować dwóch kar za ten sam czyn.

Stąd konstatacja, że w obecnym stanie prawnym sądy powinny uchylać nakładane na przedsiębiorców kary, a rozstrzygnięcie takie będzie opierało się na dwóch nogach. Raz, że są wątpliwości co do zgodności z prawem zakazu, a dwa – kary wykraczają poza ramy, w których powinny się zawierać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
nyr
3 lata temu
Przestępcy i Socjopaci wiedzą lepiej
turystazmazur
3 lata temu
sprawa jest prosta ,gościu popełnił wykroczenie czyli otworzył knajpę,wpada policja i mandat i w tym momencie po otrzymaniu mandatu należy przestać popełniać go dalej ,czyli zamknąć lokal, jeżeli tego nie zrobił następny mandat i tak do skutku nawet co kilka minut ,wszystko zależy od tego ile czasu potrzebuje na zamknięcie lokalu ,klientów można wyprosić w ciągu np pół godziny aby skończyli konsumpcję, wg was dostaję mandat za zatrzymanie się w miejscu niedozwolonym to co mam odjechać czy mogę już tam parkować dobę
Andrzej
3 lata temu
Żydzi chcą nastraszyć te firmy ,podmioty które otworzyły się .
asad
3 lata temu
Rząd (Morawiecki) z covidem-19 nie ma szans to bierze się za naród,może jego uda się pokonać a przynajmniej ostudzić chęć do życia. Ssyństwo całą pis-owską gębą,i tak jeszcze 3 lata jak czegoś nie przewalą. Mam na myśli tzw. projekt poselski ustawy o dożywotniej władzy z woli i na żądanie suwerena,z wdzięczności oczywiście!
żorż
3 lata temu
nie można to działać wbrew prawu, jak od zawsze działa PiS (Premie i Stanowiska)...
...
Następna strona