Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus paraliżuje Europę. Polscy turyści ze sporymi utrudnieniami

2
Podziel się:

Polscy turyści po przyjeździe do Niemiec lub Wielkiej Brytanii będą musieli przejść kwarantannę. Natomiast do Grecji czy Słowacji wjedziemy tylko z ważnym testem wykluczającym infekcję SARS-CoV-2. Europejskie państwa przywracają szereg obostrzeń w związku z jesiennym wzrostem zachorowań na COVID-19.

Koronawirus paraliżuje Europę. Polscy turyści ze sporymi utrudnieniami
Koronawirus w Europie. Polscy turyści muszą spodziewać się sporych utrudnień w podróżowaniu po Starym Kontynencie (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com, Ágatha Depiné)

14-dniowa kwarantanna czeka Polaków przybywających do Wielkiej Brytanii. Uniknąć izolacji mogą: m.in. kierowcy zawodowi, którzy są w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, osoby przebywające na terytorium tego państwa tranzytem czy sezonowi pracownicy rolni mający zapewnione zajęcie na konkretnej farmie. Wszyscy natomiast muszą - przed przybyciem na Wyspy - wypełnić formularz lokalizacyjny.

Podobny formularz online muszą wypełnić osoby, które przybywają do Irlandii. Tam jednak dwutygodniowa samoizolacja nie jest obowiązkowa, lecz jest zalecana.

Kwarantanna w krajach Beneluksu, na Słowenii i na Litwie

10 dni kwarantanny natomiast czeka Polaków po przekroczeniu holenderskiej granicy. Nie ma znaczenia fakt, że podróżny nie wykazuje niepokojących objawów, czy też posiada negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeżeli zdecydujemy się na podróż samolotem, to w przypadku tego kraju również należy wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia.

Zobacz także: Zobacz: Druga fala kryzysu będzie dotkliwa. Niższe pensje i liczne zwolnienia

Formularz jest również wymagany w przypadku podróży do Belgii. W przypadku tego państwa wypełnić go muszą również wjeżdżający drogą lądową. Z obowiązku wypełnienia formularza podróżny będzie zwolniony wyłącznie, jeżeli do Belgii przyjeżdża na mniej niż 48 godzin.

Belgia uznaję Polskę za czerwoną strefę epidemiczną. Dlatego też przybywający znad Wisły powinni poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz obowiązkowemu badaniu na obecność koronawirusa. Szczegóły oraz instrukcje co do zachowania po przekroczeniu granicy otrzymuje każda osoba, która wypełni formularz.

Polacy przyjeżdżający do Słowenii muszą przedłożyć wynik badania potwierdzający brak infekcji SARS-CoV-2 lub poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Dziesięciodniową kwarantannę muszą przebyć Polacy przyjeżdżający na Litwę. Można być z niej zwolnionym po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego najpóźniej 48 godzin przed wjazdem do tego państwa. Izolacji nie muszą poddawać się także pracownicy sektora transportu, osoby podróżujące z ważnych przyczyn rodzinnych bądź biznesowych oraz podróżni tranzytowi.

W Niemczech decydują kraje związkowe

Niemcy również uznają Polskę za strefę podwyższonego ryzyka, dlatego ewentualny przyjazd do naszych sąsiadów może skończyć się kwarantanną. To jednak zależy od przepisów poszczególnych krajów związkowych. Dwutygodniową samoizolację muszą przechodzić osoby przybywające z Polski do m.in.: Berlina, Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji.

Z obowiązku kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie takie można wykonać bezpłatnie po przybyciu do Niemiec (np. na dworcu lub na lotnisku).

Na razie Polacy muszą wypełniać papierowe formularze po przybyciu do Niemiec. W listopadzie jednak ma zostać uruchomiona internetowa platforma do rejestracji przyjezdnych z krajów ryzyka.

Niektóre kraje domagają się tylko testu lub formularza

Grecja również ocenia Polskę jako obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego też wjeżdżając do tego kraju obywatele polscy muszą przedstawić negatywny wynik na obecność koronawirusa typu PCR.

Badanie powinno być przeprowadzone przez certyfikowane przez polskie władze laboratorium najpóźniej na 72 godziny przed wjazdem, a dokument je potwierdzający powinien być sporządzony w języku angielskim. Grecy ponadto wymagają również wypełnienia internetowego formularza podróży.

Osoby z Polski wjeżdżające na terytorium Słowacji muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu PCR nie starszym niż sprzed 72 godzin. Dotyczy to także przejeżdżających przez to państwo tranzytem.

Deklarację o stanie zdrowia i dokument lokalizacyjny trzeba również wypełnić przy przylocie na Maltę.

Część państw nie zamyka granic

Polacy bez problemu wjadą do Francji. Po przekroczeniu granicy będą musieli wyłącznie wypełnić oświadczenie o braku symptomów związanych z koronawirusem. Polskie MSZ informuje, że na pokłady samolotów wykonujących bezpośrednie loty z Francji do Polski wpuszczani są tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Formularz sanitarny trzeba także wypełnić w przypadku podróży do Hiszpanii. Na lotnisku podróżnych czeka również kontrola stanu zdrowia, np. mierzenie temperatury.

Deklarację dotyczącą stanu zdrowia i ostatnich podróży trzeba również obowiązkowo składać przy wjeździe na terytorium Włoch.

Bez przeszkód polscy podróżni wjadą do Luksemburga oraz do Portugalii. W przypadku tego drugiego państwa dodatkowe restrykcje obowiązują w przypadku podróży na Maderę i Azory. Podróżni lecący na to pierwsze terytorium muszą przed wylotem przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Udających się na Azory obowiązuje ta sama procedura, ale test mogą wykonać także po przylocie na archipelag i oczekiwać w izolacji na jego wynik.

Austria również nie robi przeszkód Polakom, gdyż nasz kraj jest uznawany za bezpieczny epidemicznie. Wyjątek jednak stanowią osoby, które przez ostatnie 10 dni przebywały na obszarach uznawanych przez Austrię jako te podwyższonego ryzyka (np. niektóre regiony Czech, Francji i Wielkiej Brytanii).

Do Węgier i Czech wjazd turystyczny niemożliwy

Wjazd na Węgry, również dla obywateli państw UE, jest zasadniczo zabroniony. Można jednak ubiegać się o pozwolenie na wjazd, jeżeli przedstawi się odpowiednie uzasadnienie. Nie jest nim jednak wyjazd turystyczny. Osoby uprawnione do wjazdu na Węgry muszą się również poddać 10-dniowej samoizolacji.

W celach turystycznych praktycznie nie można pojechać do Czech. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym kraju zamknięto wszystkie hotele i inne miejsca noclegowe dla turystów oraz ograniczono swobodę przemieszczania się.

Nie zostały jednak przywrócone kontrole graniczne, przy wjeździe na terytorium Czech nie trzeba przedstawiać testów ani odbywać samoizolacji po wjeździe, a po kraju można się poruszać, gdy wymagają tego obowiązki zawodowe. Oznacza to, że do tego kraju z Polski swobodnie mogą przyjeżdżać pracownicy transgraniczni.

Unia Europejska uruchomiła stronę internetową reopen.europa.eu, na której publikowane są aktualne ograniczenia w podróżowaniu po krajach Wspólnoty. Informacje na ten temat można też znaleźć na stronach polskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Lol
3 lata temu
Istnieje szansa dostać wynik testu w czasie 48 h?
Ewa
3 lata temu
..czy zwolennicy wolności za wszelką cenę antymaseczkowy ..zadowoleni z siebie? .pewnie tak oni nie wysyłają nosa dalej niż własną wieś czy osiedle