Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Polsce trudniej będzie pozyskać środki zabezpieczające? Nie podpisaliśmy ważnego porozumienia

Do unijnego przetargu na środki zabezpieczające oczy, ręce i drogi oddechowe zgłosiło się 20 krajów. Nie ma wśród nich Polski, bo nasz kraj nie przystąpił do mechanizmu wspólnych przetargów. Minister zapewnia, że to kwestia czasu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Europejskie kraje chcą współpracować w zakresie wspólnego kupowania środków ochrony i, jeśli zostaną wyprodukowane - szczepionek na koronawirusa (Fot: Arek Rataj)

Do unijnego przetargu na środki zabezpieczające oczy, ręce i drogi oddechowe zgłosiło się 20 krajów. "Aby brać udział we wspólnych unijnych przetargach trzeba najpierw podpisać porozumienie o wspólnych zakupach z 2014 roku i dostosować krajowe procedury" - przekazały służby prasowe KE. Polska, podobnie jak Finlandia, do tej pory tego nie zrobiła – informuje RMF FM.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował jednak, że Polska przystąpi do tego mechanizmu.

We Włoszech przedsiębiorcy wyczuli zarobek na maseczkach i płynach do dezynfekcji. Wszystko przez koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)
Koronawirus w Europie. Maseczki droższe o 1700 proc.

Unijny mechanizm wspólnych zakupów zapewnia równy dla wszystkich krajów dostęp do szczepionek. Dzięki niemu nie dojdzie do sytuacji, w której najsilniejsze czy najbogatsze kraje wykupią cała partię leków albo szczepionek, stawiając inne w trudnej sytuacji. Wspólny przetarg umożliwia także wynegocjowanie lepszej ceny, bo kraje UE wspólnie maja większą siłę przetargową niż pojedyncze państwo.

Porozumienie w sprawie wspólnych przetargów Komisja Europejska zaproponowała po tym, jak wybuch pandemii "świńskiej grypy" (grypy H1N1) w 2009 roku uwidocznił słabość siły nabywczej poszczególnych krajów oraz braki w dostępie do szczepionek – przypomina RMF FM.

Obejrzyj: Koronawirus. Czekała 80 godzin na wyniki. Ekspert: "Czy diagnoza leczy?"

Koronawirus może spowodować gigantyczne straty linii lotniczych
Linie lotnicze stracą miliardy. Przez koronawirus

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

marekTak, najważniejsze to szczepionki aby dobić słabszych. Mamy dość procedur rządowych i unijnych, dajcie nam zyć normalnie.

05-03-2020

zgrzytświęcą wszystko co w padnie w rękę ! relikwie w szpitalach ...nie leczą tylko sie modlą ... taki ciemny lud co jak mowił Morawiecki "zaper...... … Czytaj całość

05-03-2020

ala Iblatwo powiedziec kup tylko za co ???Kasa panstwa pusta w tym sek.

Rozwiń komentarze (39)