Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia apeluje o wstrzymanie planowych zabiegów

1878
Podziel się:

Planowe zabiegi i świadczenia medyczne powinny zostać wstrzymane. Taki apel do placówek opieki zdrowotnej wystosował w poniedziałek wieczorem na polecenie ministra zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystko po to, by zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia apeluje o wstrzymanie planowych zabiegów
Adam Niedzielski zaapelował za pośrednictwem NFZ do szpitali i innych placówek medycznych o wstrzymanie planowych świadczeń i zabiegów (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że apel to realizacja polecenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przypomnijmy, że to właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca szpitalom i innym placówkom medycznym pieniądze za wykonane świadczenia (czyli wszelkie badania czy zabiegi).

"Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo" - czytamy w komunikacie Funduszu.

NFZ podkreśla jednak, że "ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kiedy szczyt trzeciej fali? Termin wyznaczony

Fundusz apeluje również, by przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń wziąć pod uwagę "przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii".

Co taki apel oznacza w praktyce? NFZ tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o pobyt w szpitalu w celu przeprowadzenia następujących zabiegów:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów,
  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa,
  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej,
  • pomostowania naczyń wieńcowych.

To samo tyczy się również dużych zabiegów torakochirurgicznych, wewnątrzczaszkowych, nefrektomii oraz histerektomii, ale tylko pod warunkiem, że są one wykonywane z powodów innych niż onkologiczne.

"Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki" - informuje NFZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1878)
Z.D
3 lata temu
Od początku pandemii mam wrażenie, że nikomu nie chodzi o ochronę niczyjego życia. A w szczególności życia osób starszych, stanowiących obciążenie dla ZUS i Służby Zdrowia. Mam wrażenie, że chodzi jedynie o to, aby móc powiedzieć: gdybyście (Wy, naród) postępowali zgodnie z zaleceniami pandemia zostałaby opanowana. Ale Wy (naród) nie słuchaliście. Więc to Wasza wina.
Z.D
3 lata temu
Rząd jest od rządzenia, nie od apelowania. Nawet taki rząd !
Polka
3 lata temu
Mojej mamie nie udzielono pomocy dermatologicznej. Czas oczekiwania na samo skierowanie to dwa tygodnie, więc musiałam iść do prywatnego lekarza. Wizyta 250 zł plus leki. Moje pytanie, za co płacę składkę zdrowotną?
Kamil
3 lata temu
Innymi słowy minister Zdrowia apeluję o skazywanie na śmierć potencjalnych pacjentów
NIkt
3 lata temu
Jakim trzeba być niedorajdą umysłowym, żeby wierzyć temu człowiekowi. Dla mnie powinien być on przebadany przez psychiatrów i psychologów. Nie można jego czynów pozostawić bezkarnie jak Szumowskiego bo to, że napisali sobie ustawę o braku odpowiedzialności to już nadaje się do osądzenia!!! Ciągłe mówienie o covidzie przez tego człowieka i przychylnych mu ludzi skutecznie wywołuje zidiocenie słuchaczy. Trzeba żyć i nie oglądać się na tych rządzących. Zagłosuje na każdego, kto rozliczy ich i puści wszystkich gołych bez majątków przez Al. Jerozlolimskie po czym trwale osadzi w więzieniu o chlebie i wodzie.
...
Następna strona