Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Premier zapowiada monitorowanie cen, UOKiK rusza z zespołem

- Widzimy żerowanie na obecnej sytuacji - przyznaje premier. Recepta? W ramach "Tarczy antykryzysowej" powstają więc specjalne zespoły do monitorowania cen. Kontrole mają dotyczyć przede wszystkim cen żywności i produktów higienicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
UOKiK już powołał specjalny zespół (Fot: Aleksiej Witwicki / Forum)

- UOKiK oraz inne urzędy mają kontrolować rynek od strony cen - mówi premier Morawiecki.

Jak informuje Urząd, zespół już powstał. Ma "przyglądać się" się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym sieciach handlowych.

UOKiK nie wyklucza też "interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane".

- Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

Tarcza antykryzysowa ma mieć pięć filarów: ochrona pracowników przez utratą zatrudnienia, pomoc dla firm, pomoc dla służby zdrowia, zapewnienie funkcjonowania systemu finansowego oraz inwestycje publiczne. Wartość "tarczy" ma wynieść nawet 212 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

mg...już teraz powinniście w trybie pilnym dowalić z parę tysięcy kary tym wszystkim hienom żerującym na społeczeństwie co sprzedają min. , mięso po … Czytaj całość

18-03-2020

kuraProducenci mięsa drobiowego mówią bzdety, że ponoszą znaczne koszty ze względu na wirusa. Jest to okazja do zrobienia kokosów tak jest również z … Czytaj całość

18-03-2020

JurekTo chamstwo zeby teraz zarabiać na wirusie

Rozwiń komentarze (305)