Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Takiego dnia jeszcze nie było. Nie chodzi tylko o ogólny wynik

436
Podziel się

1587 - tyle przypadków koronawirusa służby wykryły w ciągu ostatniej doby. To aż o 451 więcej niż dzień wcześniej. Jak informują Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny w najbliższych dniach nie będzie lepiej: powinniśmy przygotować się na wysokie wyniki i wrócić do przestrzegania zasad.

Koronawirus w Polsce. Takiego dnia jeszcze nie było. Nie chodzi tylko o ogólny wynik
Koronawirus w Europie. W wielu miejscach widać wzrosty zakażeń (East News, JACEK DOMINSKI)
bDSgRWlh

W dwóch województwach w ciągu ostatniej doby liczba infekcji przekroczyła próg 200 przypadków. 295 infekcji służby wykryły w województwie mazowieckim, a 241 w województwie małopolskim. W sumie w pięciu regionach jeden dzień przyniósł po ponad 100 przypadków. Takiego dnia jeszcze nie było.

W sumie od początku września pojawiło się w Polsce 17 tys. przypadków. W takim tempie do końca miesiąca będzie ich 24,5 tys. I znów. Takiego miesiąca od czasu początku epidemii w Polsce jeszcze nie było. Sierpień, dotychczas rekordowy, przyniósł 21,6 tys. infekcji. Pozostałe miesiące było to 10-11 tys.

bDSgRWlj

Główny Inspektor Sanitarny przekonywał w czwartek w programie "Newsroom WP", że ostatnie wyższe wyniki nie powinny martwić - powinny jedynie przypominać, że wirus wcale nie zniknął. Podkreślał za to, że wskaźnikiem problemu jest liczba zajętych łóżek (obecnie w okolicach 2 tys.) i liczba zajętych respiratorów (poniżej 100). I zdaniem prof. Jarosława Pinkasa, te liczby wciąż są na bezpiecznym poziomie.

Jak poinformował money.pl prof. Jarosław Pinkas, prognozy inspekcji sanitarnej na najbliższe dwa tygodnie pokazują, że każdego dnia liczba przypadków będzie oscylowała w okolicach tysiąca. Powinniśmy się przyzwyczaić. I będzie tak przynajmniej do drugiego, trzeciego tygodnia października.

- Wyniki nie będą spadać od jutra, nie powinniśmy na to liczyć - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - To naturalna konsekwencja powrotu do względnej normalności. Coraz częściej wychodzimy z domu, coraz częściej kontaktujemy się z innymi osobami. Pamiętajmy, by przy tych kontaktach stosować się do podstawowych zasad. Należy trzymać dystans, należy ubierać maseczkę - dodaje. - Z tymi wynikami trzeba się liczyć - mówi.

bDSgRWlp
Zobacz także: Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu

Nie tylko Polska w ostatnim czasie boryka się z problemem zwiększonej liczby zakażeń. Dzieje się to w wielu krajach. Warto jednak zauważyć, że liczba zakażeń z Polski zbliża się do tej, którą notują Niemcy. Ostatnie dwa dni w tym kraju przyniosły po 2 tys. infekcji. Warto jednak pamiętać, że Niemcy są zdecydowanie liczniejszym krajem. W Niemczech wskaźnik zakażeń na 1 mln mieszkańców w ostatniej dobie wyniósł 25. W Polsce aż 41.

bDSgRWlq

W naszym regionie negatywną gwiazdą są w tej chwili Czechy. W ciągu ostatniego tygodnia w tym kraju pojawiło się 14 tys. nowych infekcji. Czesi przekroczyli nawet 3 tys. zakażeń na dobę. I kolejne dni nie przyniosły poprawy. Ostatnie wyniki? Ponad 2 tys. przypadków. Współczynnik zakażeń na każdy milion obywateli wynosi aż 187.

I jest wyższy nie tylko od tego notowanego w Polsce i Niemczech. Jest też wyższy niż w USA (ostatnia doba to 45 tys. infekcji i 137 zakażeń na każdy milion mieszkańców). W naszym regionie rekord w ostatnim czasie pobiła też Słowacja. W przypadku tego kraju jest to jednak 360 przypadków, czyli 66 przypadków na każdy milion obywateli.

bDSgRWlr

Problem, choć o zupełnie innej skali, jest również na Liwie. W ciągu ostatniej doby w tym kraju padł rekord. Wynosi on jednak tylko 138 przypadków. A to sprawia, że na każdy milion mieszkańców pojawiło się 49 nowych zakażonych. W sumie w tym kraju pojawiło się od początku epidemii 4 tys. zakażeń.

bDSgRWls

Daleko od rekordów jest Białoruś. W tym kraju w sumie jest 76 tys. wykrytych przypadków wirusa. Ostatnie dni to jednak tylko kilkaset przypadków każdego dnia - wartości oscylują od 200 do 300. Rekordowe dni przynosiły jednak po tysiąc - a szczytowy dzień aż 1,4 tys.

Diametralnie inna - i to gorsza – sytuacja jest na Ukrainie. W tym kraju tylko ostatnia doba przyniosła ponad 3 tys. infekcji. Wskaźnik zakażeń na milion mieszkańców wynosi 79. Liczby są na Ukrainie sporo większe niż w Polsce, choć populacja obu krajów jest podobna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSgRWlK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(436)
Adam
7 miesięcy temu
Pozytywny wynik testu do tego nie przeznaczonego to nie jest żadne zakażenie, ale napędzi psychozę i szczepionka przyniesie miliardy zysku. Świńska grypa niczego nas nie nauczyła, a to Pan zapłaci, Pani zapłaci i Państwo tez zapłacą
pinokio
7 miesięcy temu
cytuję klasyka" ...szanowni państwo,wirusa ni ma,idźcie do kościółków,do szkół,na zakupki..."
ozdrowieniec
7 miesięcy temu
Ci co twierdzą że wirusa nie ma niech się zgłoszą na wolontariuszy do szpitali zakaźnych i tam niech pracują bez maseczek. Pozdrawiam
bDSgRWlL
Janusz
7 miesięcy temu
po co był ten lockdown w marcu przy kilkudziesięciu zakażeniach a teraz 1500 i jest spoko!
Adam W
7 miesięcy temu
Jestem w Czechach Nie ma tu takiej sytuacji o której piszecie Ile ten portal dostaje za propagandę? I kłamstwo
...
Następna strona