Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Koronawirus w Polsce. Takiego dnia jeszcze nie było. Nie chodzi tylko o ogólny wynik

422
Podziel się

1587 - tyle przypadków koronawirusa służby wykryły w ciągu ostatniej doby. To aż o 451 więcej niż dzień wcześniej. Jak informują Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny w najbliższych dniach nie będzie lepiej: powinniśmy przygotować się na wysokie wyniki i wrócić do przestrzegania zasad.

Koronawirus w Polsce. Takiego dnia jeszcze nie było. Nie chodzi tylko o ogólny wynik
Koronawirus w Europie. W wielu miejscach widać wzrosty zakażeń (East News, JACEK DOMINSKI)
bDeHqMyJ

W dwóch województwach w ciągu ostatniej doby liczba infekcji przekroczyła próg 200 przypadków. 295 infekcji służby wykryły w województwie mazowieckim, a 241 w województwie małopolskim. W sumie w pięciu regionach jeden dzień przyniósł po ponad 100 przypadków. Takiego dnia jeszcze nie było.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce?

W sumie od początku września pojawiło się w Polsce 17 tys. przypadków. W takim tempie do końca miesiąca będzie ich 24,5 tys. I znów. Takiego miesiąca od czasu początku epidemii w Polsce jeszcze nie było. Sierpień, dotychczas rekordowy, przyniósł 21,6 tys. infekcji. Pozostałe miesiące było to 10-11 tys.

bDeHqMyL

Główny Inspektor Sanitarny przekonywał w czwartek w programie "Newsroom WP", że ostatnie wyższe wyniki nie powinny martwić - powinny jedynie przypominać, że wirus wcale nie zniknął. Podkreślał za to, że wskaźnikiem problemu jest liczba zajętych łóżek (obecnie w okolicach 2 tys.) i liczba zajętych respiratorów (poniżej 100). I zdaniem prof. Jarosława Pinkasa, te liczby wciąż są na bezpiecznym poziomie.

Jak poinformował money.pl prof. Jarosław Pinkas, prognozy inspekcji sanitarnej na najbliższe dwa tygodnie pokazują, że każdego dnia liczba przypadków będzie oscylowała w okolicach tysiąca. Powinniśmy się przyzwyczaić. I będzie tak przynajmniej do drugiego, trzeciego tygodnia października.

- Wyniki nie będą spadać od jutra, nie powinniśmy na to liczyć - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - To naturalna konsekwencja powrotu do względnej normalności. Coraz częściej wychodzimy z domu, coraz częściej kontaktujemy się z innymi osobami. Pamiętajmy, by przy tych kontaktach stosować się do podstawowych zasad. Należy trzymać dystans, należy ubierać maseczkę - dodaje. - Z tymi wynikami trzeba się liczyć - mówi.

bDeHqMyR

Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu

Nie tylko Polska w ostatnim czasie boryka się z problemem zwiększonej liczby zakażeń. Dzieje się to w wielu krajach. Warto jednak zauważyć, że liczba zakażeń z Polski zbliża się do tej, którą notują Niemcy. Ostatnie dwa dni w tym kraju przyniosły po 2 tys. infekcji. Warto jednak pamiętać, że Niemcy są zdecydowanie liczniejszym krajem. W Niemczech wskaźnik zakażeń na 1 mln mieszkańców w ostatniej dobie wyniósł 25. W Polsce aż 41.

Polska, Niemcy i Czechy walczą z koronawirusem

W naszym regionie negatywną gwiazdą są w tej chwili Czechy. W ciągu ostatniego tygodnia w tym kraju pojawiło się 14 tys. nowych infekcji. Czesi przekroczyli nawet 3 tys. zakażeń na dobę. I kolejne dni nie przyniosły poprawy. Ostatnie wyniki? Ponad 2 tys. przypadków. Współczynnik zakażeń na każdy milion obywateli wynosi aż 187.

bDeHqMyS

I jest wyższy nie tylko od tego notowanego w Polsce i Niemczech. Jest też wyższy niż w USA (ostatnia doba to 45 tys. infekcji i 137 zakażeń na każdy milion mieszkańców). W naszym regionie rekord w ostatnim czasie pobiła też Słowacja. W przypadku tego kraju jest to jednak 360 przypadków, czyli 66 przypadków na każdy milion obywateli.

Jak wygląda Polska na tle innych krajów regionu?

Problem, choć o zupełnie innej skali, jest również na Liwie. W ciągu ostatniej doby w tym kraju padł rekord. Wynosi on jednak tylko 138 przypadków. A to sprawia, że na każdy milion mieszkańców pojawiło się 49 nowych zakażonych. W sumie w tym kraju pojawiło się od początku epidemii 4 tys. zakażeń.

bDeHqMyT

Daleko od rekordów jest Białoruś. W tym kraju w sumie jest 76 tys. wykrytych przypadków wirusa. Ostatnie dni to jednak tylko kilkaset przypadków każdego dnia - wartości oscylują od 200 do 300. Rekordowe dni przynosiły jednak po tysiąc - a szczytowy dzień aż 1,4 tys.

Diametralnie inna - i to gorsza – sytuacja jest na Ukrainie. W tym kraju tylko ostatnia doba przyniosła ponad 3 tys. infekcji. Wskaźnik zakażeń na milion mieszkańców wynosi 79. Liczby są na Ukrainie sporo większe niż w Polsce, choć populacja obu krajów jest podobna.

bDeHqMzm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(422)
Adam
4 tyg. temu
Pozytywny wynik testu do tego nie przeznaczonego to nie jest żadne zakażenie, ale napędzi psychozę i szczepionka przyniesie miliardy zysku. Świńska grypa niczego nas nie nauczyła, a to Pan zapłaci, Pani zapłaci i Państwo tez zapłacą
pinokio
4 tyg. temu
cytuję klasyka" ...szanowni państwo,wirusa ni ma,idźcie do kościółków,do szkół,na zakupki..."
Jacek
4 tyg. temu
Maseczki nie można ubrać.Maseczkę można tylko założyć.Ubrać można choinkę.
bDeHqMzn
ozdrowieniec
4 tyg. temu
Ci co twierdzą że wirusa nie ma niech się zgłoszą na wolontariuszy do szpitali zakaźnych i tam niech pracują bez maseczek. Pozdrawiam
takto
4 tyg. temu
A ja mam pytanie, jak się źle poczuje to gdzie mam się zgłosić. W przychodni nie przyjmują, każą dzwonić na telekonsultacje, ale tam nikt nie odbiera, sanepid nikt nie odbiera, pogotowie mówi że nie przyjedzie. To co k... mam zrobić, jak to się ma do tego co opowiada minister. Gdzie tak jest, w Otwocku.
Najnowsze komentarze (422)
obywatel BB
5 dni temu
A w Bielsku-Białej sanepid ma wyrypane albo się nie wyrabia. Kolega wczoraj rano dostał wynik i jeszcze dzisiaj nikt z sanepidu do niego nie zadzwonił z pytaniem z kim miał kontakt.Tym sposobem pandemia jest nie do okiełznania, za chwilę cała firma -500osób będzie zarażonych.Co chwilę słyszę, że ktoś poszedł do domu bo ma gorączkę..
Chisum
2 tyg. temu
Jak czytam te niektóre teorie spiskowe że wirusa nie ma to żal tyłek ściska nad ludzką głupotą i brakiem wyobraźni. Podobne bzdury o ilości wykonywanych testów !!! - Co mają łapać ludzi z ulicy !!!??? - Jak nie ma żadnych objawów _ to kogo testować !!!??? POmyślcie zanim coś napiszecie (( Wypociny )):
Marta
2 tyg. temu
Koniec POprawy -- Warszawiaki POszli za przykładem Trzaskowskiego i ruszyli w dyskoteki. Za to, co wyczyniają na wyborach, nie jest mi ich żal. :))) mam nadzieję,że nadejdzie czasw którym karani będą osobnicy wypisujący idiotyczne opinie anty covidowe...to niestety jest wprowadzanie społeczeństwa w tragiczną dezinformację..! :((( Dawno powinno być to zrobione nawet w formie jakiejś ustawy i kary. Internet to nie prywatny folwark ,ale również miejsce publiczne. Płaskoziemców coraz więcej ,zakażeń również - opłaceni pseudo profesorowie. To ich należy karać !!!! A ciemnotę BUDZIĆ !!!! O ile się da !?
lekas
2 tyg. temu
Ja tylko takie pytanko do antywirusowców. Czy jak zachorujecie na infekcję grypopodobną i będziecie mieli duszność, pójdziecie do szpitala, żeby wam pomogli? To ja wam powiem, nie pójdziecie, bo w ciągu miesiąca nie będzie miał kto was przyjąć ani nie będzie miejsca, żeby nawet was położyć. Nawet przy nieśmiertelnym przebiegu ten nowy wirus wywołuje duszność. Takich ludzi trzeba obserwować, a trwa to dość długo. Więc jak się szpitale zapełnią tymi z dusznością w przebiegu infekcji, część z was tam się nie dostanie. A to znaczy, że część z was umrze. Nie dlatego, że wirus to coś, z czym nie poradzi sobie współczesna medycyna, tylko dlatego, że jej nie doświadczycie. Jakby ktoś miał wątpliwości, problemem, którego nie potrafią wyłożyć w mediach jest to, że żaden system opieki zdrowotnej nie ma takich możliwości przerobowych, by przyjąć tysiące osób naraz. Część z nich umrze z braku pomocy.:((( - Przypuszczam, że większość będzie łazić i zarażać póki dadzą radę, a jak któryś będzie miał ciężki przebieg, to z płaczem pobiegnie do lekarza.:)))
Bolo
2 tyg. temu
Szkoda że mi się kwarantanna kończy. Trza do roboty znowu iśc. A tak mi było dobrze w domku nad jeziorkiem !!!
spokojny
2 tyg. temu
... to już nie działa. Coraz więcej Polaków pod respiratorami, pandemia, twindemia... Zakiwaliście się dziennikarzyny tymi tytułami na śmierć. Ale wasze nazwiska znamy.... --- Ja tez sie tak wymadrzalem, smialem z maseczek teraz moj tata lezy pod respiratorem w lodzi ze zmasakrowanymi plucami... niech mi Bog wybaczy
bacaa
2 tyg. temu
Coraz więcej ignorantów chodzą bezkarnie w sklepach bez masek ochrona nie reaguje !? --- NOŚ MASECZKĘ, nie panikuj, nie lekceważ. Ta maseczka, dezynfekcja i rozsądek pomagają medykom, słabszym ludziom i całej GOSPODARCE. Foliarze doprowadzą gospodarkę do ruiny swoją głupotą. Bo gdy zawali się służba zdrowia jak we Włoszech to znowu grozi nam lockdown, a z tego się już na pewno nie podniesiemy.
Chisum
2 tyg. temu
Jak czytam te niektóre teorie spiskowe że wirusa nie ma to żal tyłek ściska nad ludzką głupotą i brakiem wyobraźni. Podobne bzdury o ilości wykonywanych testów !!! - Co mają łapać ludzi z ulicy !!!??? - Jak nie ma żadnych objawów _ to kogo testować !!!??? Pomyślcie zanim coś napiszecie (( Wypociny )):
bDeHqMzf
Marta
2 tyg. temu
Warszawiaki poszli za przykładem Trzaskowskiego i ruszyli w dyskoteki. Za to, co wyczyniają na wyborach, nie jest mi ich żal. :))) mam nadzieję,że nadejdzie czasw którym karani będą osobnicy wypisujący idiotyczne opinie anty covidowe...to niestety jest wprowadzanie społeczeństwa w tragiczną dezinformację..! :((( Dawno powinno być to zrobione nawet w formie jakiejś ustawy i kary. Internet to nie prywatny folwark ,ale również miejsce publiczne. Płaskoziemców coraz więcej ,zakażeń również - opłaceni pseudo profesorowie. To ich należy karać !!!! A ciemnotę BUDZIĆ !!!! O ile się da !?
ja
3 tyg. temu
Wasze testy wszyscy znaja jako nieużyteczne i zakłamane.
fokus
3 tyg. temu
Zakażenie to żadna choroba, w powietrzu stale fruwają wirusy, im bliżej zimy tym ich wiecej to nie znaczy że dzieje sie tragedia i na ulicach leżą trupy, to przesada, pompowanie strachu i zniewalanie ludzi, to jest nowoczesna wojna z ludzkoscia.
covid
3 tyg. temu
hahahahahaha czy ktoś w to jeszcze wierzy???
Chisum
3 tyg. temu
Jak czytam te niektóre teorie spiskowe że wirusa nie ma to żal tyłek ściska nad ludzką głupotą i brakiem wyobraźni. Podobne bzdury o ilości wykonywanych testów !!! - Co mają łapać ludzi z ulicy !!!??? - Jak nie ma żadnych objawów _ to kogo testować !!!??? Pomyślcie zanim coś napiszecie (( Wypociny )):
panda
3 tyg. temu
Totalny idiotyzm. Podawane są liczby, które nic nie znaczą. Argument bezobjawowego świrowirusa, że to też choroba jak inne. Ja wolę koronkę z objawami niż raka, który nie daje jeszcze objawów. Trzeba być całkowitym deb.lem, żeby porównywać tak te choroby. Bezobjawowy rak to nie jest dobre rokowanie a bezobajwowegov covida można porównać np. z wirusem HPV, i chyba ten drugi też jest groźniejszy. LUDZIE!! w czasach tzw. "epidemi" ograniczyli nam,: szkolnictwo, opiekę medyczną. Nauka zdalna tylko ogłupia nasze dzieci. Za 15 lat u nas będziemy mieli tylko ludzi do łopaty, a kadra wyższa będzie z innych krajów. W czasie wojny ludzie narażali życie żeby móc się uczyć, były tajne komplety, działały szkoły wyższe. Lekarze w czasie plandemii powinni tym bardziej pomagać ludziom, a mamy farsę służby zdrowia. Poczytajcie historie co kiedyś robili lekarze. Z lekarzami wygląda to teraz tak jak nasze wojsko w czasie wojny lub stanu wyjątkowego wzięło sobie wolne, i siedziało w koszarach,. Równie dobrze jak będzie zima, drogowcy mogą przestać odśnieżać drogi bo jest........ zimno. Ludzie ogarnijcie się na każdym kroku nie widzicie tego? Gdzie wasza godność. Wasi rodzice, dziadkowie, ktos z rodziny przelewał krew za waszą wolność a wy teraz sami co robicie ?
...
Następna strona