Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzech jeźdźców koronawirusa. Ranking najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki 2020

52
Podziel się:

RMF FM, portal money.pl i 300Gospodarka stworzyły listę osób, które kreują polską rzeczywistość gospodarczą w 2020 r. Ranking został zaprezentowany drugiego dnia tegorocznej edycji kongresu Impact’20.

Trzech jeźdźców koronawirusa. Ranking najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki 2020

Trzy redakcje gospodarcze połączyły siły, aby stworzyć unikatowy ranking osób mających największy wpływ na polską gospodarkę w 2020 r. Na głównej liście znalazło się ponad 100 nazwisk, które zdaniem redakcji realnie wpływają na rzeczywistość gospodarczą w Polsce.

Pierwsza setka została uporządkowana według wagi wpływu, natomiast w drugiej setce nazwiska zostały uporządkowane alfabetycznie. Pierwsze 30 pozycji na liście uzupełniono jednozdaniowym uzasadnieniem kapituły rankingu.

W pierwszej trzydziestce znaleźli się:

1.    Adam Niedzielski, Jarosław Pinkas, Łukasz Szumowski - panowie gospodarczego życia i śmierci polskich przedsiębiorców. Uzasadnienie: Pandemia koronawirusa była z pewnością centralnym wydarzeniem tego roku, które zdeterminowało wszystko, co działo się w każdym segmencie gospodarki. Naturalnie, decyzje władz chińskich, a także rządy krajów, które są największymi partnerami handlowymi Polski znacząco wpłynęły na kondycję naszej gospodarki. Jak jednak pokazuje przykład Szwecji, która wyłamała się z konwencji lockdownu, decyzje krajowe miały znaczne przełożenie na PKB.W Polsce to decyzje i rekomendacje ministra zdrowia spowodowały wprowadzenie lockdownu w pierwszych miesiącach pandemii. Jego decyzje przesądza także o losie polskiej gospodarki w kolejnych miesiącach.Łukasz Szumowski był przez kilka miesięcy najważniejszym człowiekiem w Polsce, a współpracował blisko z ówczesnym szefem NFZ Adamem Niedzielskim - który dziś jest ministrem zdrowia - a także Jarosławem Pinkasem z GIS. Uznaliśmy zgodnie, że ze względu na ich funkcję w polityce zdrowotnej, a także rotacje na stanowisku ministra zdrowia, nie sposób rozdzielić tych trzech osób.Ta trójka była i nadal pozostaje panami biznesowego życia i śmierci większości polskich przedsiębiorców. Każde ich działanie - od wprowadzania ograniczeń, do mniej lub bardziej trafnego kupowania maseczek, respiratorów, czy w przyszłości szczepionek - przekłada się na miliardy złotych polskiego PKB.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

2.    Mateusz Morawiecki - jest premierem rządu, uprzednim ministerem rozwoju i gospodarka leży w centrum jego zainteresowań.

3.    Jarosław Kaczyński - pozostając najważniejszym politykiem w kraju, kwestie gospodarcze oddał jednak premierowi.

4.    Angela Merkel - Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym, a polityka Merkel zarówno na szczeblu narodowym, jak i unijnym ma ogromy wpływ na to, co dzieje się na naszym rynku; dodatkowo jest kanclerzem wyjątkowo zaangażowanym w sprawy polskie.

5.    Donald Trump, Georgette Mosbacher - obecny rząd jest w bliskich relacjach z Waszyngtonem; Amerykanie mają ogromny wpływ na wydatki zbrojeniowe oraz na nasze relacje z Chinami. Georgette Mosbacher angażuje się także w sprawy na rynku wewnętrznym, jak np. rynek mediów.

6.    Adam Glapiński - prezes niezależnej instytucji odpowiadjącej za politykę monetarną, a także zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego. Dziś jego ludzie kontrolują takie firmy jak PZU czy Alior Bank.

7.    Ursula von der Leyen - polityka von der Leyen ma znaczący wpływ na fundusze unijne i na to, jakie cele mają być z nich zrealizowane; obrany przez nią kierunek transformacji gospodarki, stawiający na niskoemisyjność, już wpłynął na politykę energetyczną naszego kraju (vide "zielony" PEP2040).

8.    Paweł Borys - odpowiedzialny za realizację programów wsparcia gospodarki, czyli tzw. "Tarcz Antykryzysowych". Zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego.

9.    Zbigniew Jagiełło - prezes największego banku w Polsce i zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego.

10. Zygmunt Solorz-Żak - jest jednym z najbogatszych Polaków, w jego rękach znajdują się duże aktywa energetyczne, istotne media, jest też właścicielem firmy Polkomtel - jednego z oligopolistów na rynku sieci komórkowych.

11. Pedro Soares dos Santos - prezes giganta rynku handlu detalicznego, kształtującego całą branżę.

12. Daniel Obajtek - pod jego zarządem Orlen przygotowuje się do przejęcia Lotosu, co przez wiele lat było na agendzie, ale w praktyce wydawało się nierealne; dodatkowo przejął firmę energetyczną i wszczął przekształcenie koncernu na niskoemisyjny.

13. Jacek Sasin - zarządza większością spółek skarbu państwa, ma duże zaplecze polityczne.

14. Jadwiga Emilewicz - minister odpowiedzialna za politykę gospodarczą kraju.

15. Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, od którego decyzji zależy stabilność legislacyjna i wizerunek Polski wśród inwestorów zagranicznych. Jest przywódcą ugrupowania koalicyjnego.

16. Jacek Jastrzębski - prezes KNF ma dużą niezależność, od jego decyzji zależy kształt rynku finansowego.

17. Tomasz Chróstny - prezes UOKiK ma dużą niezależność, obecnie sprawujący tę funkcję pokazał w tym roku, że potrafi ją wykorzystać, nakładając karę na sieć sklepów Biedronka.

18. Gertruda Uścińska - od jej działania zależy czy i kiedy zostaną wypłacone emerytury i renty. W ostatnich miesiącach była w stanie przeprowadzić operację wypłacania świadczeń kryzysowych. Konsekwentnie informatyzuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19. Dominik Kolorz - jest głównym stopującym polską transformacje energetyczną.

20. Piotr Duda - jest inspiratorem wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, która to koncepcja nie została zawieszona nawet w obliczu kryzysu pandemicznego.

21. Michał Sołowow - jeden z najbogatszych Polaków; jego firma Synthos pracuje dla 17 spośród 20 największych producentów opon na świecie, a Cersanit jest drugim producentem płytek w Europie. W całej grupie Sołowowa pracuje 16 tys. osób. Pomimo kryzysu EBIDTA jego firmy sięgnęła 40 mln zł.

22. Marek Piechocki - prezes zarządu jednego z najwiekszych eksporterów.

23. Margrethe Vestager - od jej decyzji zależą przejęcia dużych firm na polskim rynku oraz kształt rynku ogólnoeuropejskiego.

24. Beata Daszyńska-Muzyczka - prezes banku finansującego kluczowe dla polskiej gospodarki przedsięwzięcia, ciesząca się dużym zaufaniem premiera.

25. Mariusz Kamiński - szef służb specjalnych i minister spraw wewnętrznych nadzorujący Policję i Straż Pożarną. Od sprawności jego działania zależy bezpieczeństwo wszystkich firm i konsumentów w Polsce. Zarówno fizyczne, jak i finansowe. Ma moc dawania ochrony przed oszustami, ale też niszczenia firm.

26. Luis Amaral - Grupa Eurocash jest brdzo dużym graczem na rynku spożywczym, przez co jej prezes ma znaczący wpływ na to, jak wygląda ta branża.

27. Jerzy Starak - prezes koncernu farmaceutycznego - branży kluczowej w roku pandemicznym.

28. Andrzej J. Kozłowski - prezes Emitela, monopolisty infrastruktury przesyłania sygnału radiowo-telewizyjnego. Decyzje prezesa mają kluczowe znaczenie dla branży mediów.

29. Piotr Arak - szef państwowego think tanku gospodarczego, cieszący się zaufaniem premiera.

30. Adam Kiciński - prezes zarządu największej spółki na GPW oraz producent popkulturowego produktu eksportowego Polski.

Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, znalazł się na setnym miejscu rankingu. Pierwsza osoba w państwie ma olbrzymie kompetencje instytucjonalne dotyczące wpływu na gospodarkę. Niechętnie z nich jednak korzysta. W trakcie niedawnej prezydenckiej kampanii wyborczej gospodarka znalazła się na ostatnim planie. Tak samo w programie Andrzeja Dudy. Wiele gospodarczych działań Prezydenta było pozorowanych. Należy tu wspomnieć nieudaną batalię o pomoc frankowiczom, podpisywanie z Amerykanami porozumień bez konkretów, czy wizyty na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, podczas których brakowało dobijania targów. Umieszczenie Andrzeja Dudy na setnym miejscu odzwierciedla z jednej strony duże możliwości wpływania na gospodarkę, a z drugiej strony brak ich wykorzystywania. Z zapowiedzi urzędników Kancelarii Prezydenta RP wynika, że w najbliższej kadencji Andrzej Duda będzie chciał położyć na tę tematykę większy nacisk. Za to trzymamy kciuki.

Cały ranking możesz pobrać tutaj.

W rankingu uwzględnieni zostali m.in. politycy i urzędnicy, zarówno polscy, jak i zagraniczni, prezesi spółek Skarbu Państwa, przedsiębiorcy, pracodawcy i naukowcy. Sposób doboru nazwisk, które znalazły się na liście, a także ich pozycja w rankingu, są efektem wspólnej analizy procesów zachodzących w polskiej gospodarce i długich dyskusji przedstawicieli trzech opiniotwórczych redakcji ekonomicznych.

Ranking został zaprezentowany 24 września 2020 r. podczas kongresu Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM. A jak powstawał? Tego dowiesz się z naszego FAQ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
ranking
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
RODO
4 lata temu
Odpowiadam obecni właściciele obiektu przy Nowogrodzkiej, dla niezorientowanych szalom !!!
Miki
4 lata temu
To podnozki Putina.
P_
4 lata temu
Osobiście bym streścił listę. Za obraz i stan polskiej gospodarki i finansów państwa odpowiadają obecnie .premier Morawiecki , prezes zwycięskiej politycznej partii Kaczyński, prezydent RP Andrzej Duda i prezes NBP Glapiński.
Paweł
4 lata temu
Jow komuna od 75 lat.
Bond007
4 lata temu
Rydzyk, USA i Izrael....i Rosjanie bo mają gaz oraz jej bezwzględne służby skoligacone z państwami starej UE.... Polska jest tylko poddanym ślepo figurantem .
...
Następna strona