Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w USA. Najgorszy kwartał gospodarki amerykańskiej od drugiej wojny światowej

17
Podziel się

Prawie o 33 proc. skurczyła się gospodarka Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale 2020 roku - informuje "The Guardian". To najgorszy kwartał dla amerykańskiego PKB od czasów drugiej wojny światowej.

Koronawirus w USA. Gospodarka amerykańska cierpi przez trwający kryzys (zdj. ilustracyjne).
Koronawirus w USA. Gospodarka amerykańska cierpi przez trwający kryzys (zdj. ilustracyjne). (PAP/EPA)
bDROuwgR

To najgorszy kwartał amerykańskiej gospodarki od czasów drugiej wojny światowej - pisze "Guardian". Od kwietnia do czerwca recesja PKB Stanów Zjednoczonych wyniosła 32,9 proc.

Dziennik tłumaczy, że w ujęciu rocznym to największy spadek PKB od czasów rozpoczęcia badania tego wskaźnika w 1945 roku. Eksperci oczekują, że gospodarka USA odbije w drugiej połowie roku. A obecny spadek tłumaczą wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 u Amerykanów.

Gorsze wyniki widać również liczbach wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O te wsparcie socjalne ubiegało się w zeszłym tygodniu 1,43 mln Amerykanów.

bDROuwgT
Zobacz także: Zobacz też: Druga fala koronawirusa. "Nie zamkniemy całej gospodarki"

Dla przykładu: Credit Suisse wskazało, że produkt krajowy brutto USA skurczył się o 8,4 proc. w najgorszym kwartale 2008 roku, kiedy to wybuchł kryzys w związku z upadkiem banku Lehman Brothers. Dotychczas zaś największy spadek odnotowano w 1958 roku, kiedy to PKB zmalało o 10 proc. podczas tzw. recesji Eisenhowera.

W amerykańskim Kongresie trwają prace nad dodatkowym wsparciem dla tych, którzy utracili pracę w trakcie pandemii. Jak zauważa "Guardian", dodatkowe 600 dolarów tygodniowo wypłacane poszkodowanym przez tzw. lockdown, wygasa w piątek. Lecz polityczny spór w parlamencie uniemożliwia przyjęcie ustawy gwarantującej nowe świadczenie.

bDROuwgZ

Dziennik wskazuje również, że wiadomość o spadku PKB amerykańskiego zbiegła się z wynikami gospodarczymi Niemiec. Największa gospodarka Unii Europejskiej odnotowała w drugim kwartale największy spadek od 1970 roku - 10,1 proc.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kryzys wywołany przez lockdown. Gospodarki większości państw na świecie zostały "zamrożone", by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDROuwhu
gospodarka
KOMENTARZE
(17)
kiel
8 miesięcy temu
Za to w Polsce jest cudownie. Tak mówią w TVP.
realista
8 miesięcy temu
I tak się fałszuje fakty a fakty są takie że USA zarobiło na 2 wojnie taką kasę że przez następne 25 lat żyli jak pączki w maśle to tak naprawdę zbudowało potęgę usa ich przemysłu i finansiery , Trump życzył by sobie takiej 3 wojny światowej to rozwiązało by jego wszystkie problemy gospodarcze , niestety to konflikty zbrojne sa kołem zamachowym gospodarki krajów które tych wojen nie prowadzą na swym terytoriom . Sami popatrzczie na konflikty jakie wywołuje i w jakich bierze udział USA , Korea. Laos. Kambodża , Afganistan. Irak 1 i 2, Jugosławia, Gruzja, Wojny pemienne w Afryce . Teraz wosna ludów na bliskim wschodzie wschodzie no i ukraina. Wszędzie tam Usa albo wojuje albo dostarcza broń ot i cały interes usa na świecie . To tylko zgrabny mit że walczą o wolność i demokrację a tak naprawdę sami wywołują i sztucznie podsycają konflikty bo mają z tego kasę.
Polak
8 miesięcy temu
Polski rząd popełnia niesamowicie wielki błąd nie informując o prawdziwym stanie epidemii. Oni chyba nie rozumieją, że to nie jest coś co można zwalić pod dywan i zwalić za 5/8/10 lat na kogoś innego. Efekty w tym przypadku widać od razu a przykład supermocarstwa USA, gdzie w kilkanaście TYGODNI gospodarka zmalała o 1/3 powinno zagonić nasz rząd do bardzo ciężkiej pracy ze wszystkimi prawdziwymi ekspertami jacy są od matematyków przez ekonomistów kończąc na lekarzach. Brak działań teraz i kłamanie na TVP będzie miało katastrofalne skutki jeszcze w TYM ROKU! Rządzie opamiętajcie się i zacznijcie działać a resztę spraw odłóżcie na potem... by było to potem.
bDROuwhv
Maeverick
8 miesięcy temu
Tylko wojna światowa może uratować teraz USA
Ciekawy
8 miesięcy temu
Zastanawia mnie jakim cudem ten ich zielony papier ma jeszcze taka wartosc w stosunku do innych walut bo przeciez wiadomo ze non stop drukuja ta ich makulature zupelnie bez pokrycia w stosunku do ich upadajacej gospodarki ?
...
Następna strona