Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus zmienia plany GUS. Próbny spis powszechny bez wywiadów bezpośrednich

Między 1 a 30 kwietnia Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi drugi spis próbny. Ze względu na pandemię koronawirusa GUS ograniczy się jednak do samospisu internetowego i telefonicznego. Rezygnuje natomiast z wywiadów bezpośrednich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Pandemia koronawirusa wymusza zmiany w próbnym spisie powszechnym - podaje GUS (zdjęcie ilustracyjne).

Nadchodzący spis próbny ma pozwolić GUS-owi "zweryfikować przyjęte korekty i dopracować organizację spisu tak, aby w przyszłym roku każdy z nas mógł wypełnić ustawowy obowiązek sprawnie, bez problemu i w krótkim czasie" - napisał Urząd w komunikacie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Najbliższy spis próbny jednak będzie przeprowadzony wyłącznie w formie samospisu internetowego i telefonicznego (z pomocą rachmistrza). Winna takiemu stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa.

"Nie będziemy realizowali spisu próbnego poprzez wywiad bezpośredni, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi Państwa mieszkania" - zapewnia GUS. Dodaje, że "przyjęte metody realizacji" nadchodzącego spisu "pozwolą nam zachować pełne bezpieczeństwo".

Zobacz też: Koronawirus problemem dla listonoszy i kurierów. "Powinni mieć dostęp do aplikacji"

"Jednocześnie sprawdzimy, jak jesteśmy przygotowani (statystycy i mieszkańcy gmin) na wypełnienie obywatelskiego obowiązku w czasach, kiedy kontakt bezpośredni jest ograniczony" - napisano.

Urząd tłumaczy też, dlaczego nie zrezygnował z przeprowadzenia spisu próbnego, pomimo pandemii koronawirusa. GUS powołuje się na swoją ponadstuletnią działalność, w której musiał utrzymać ciągłość pracy, pomimo wielu trudnych sytuacji. Obecna zaś pozwoli mu się przygotować w najlepszy możliwy sposób. Przypomniał też, że do przeprowadzenia spisów obliguje go m.in. ustawa spisowa.

Bezrobocie na koniec 2020 roku może sięgnąć 10 proc.
Bezrobocie w Polsce. Maląg: na koniec roku 9-10 proc.

Mieszkańcy gmin, które obejmie drugi spis próbny, będą proszeni o wypełnienie formularzy online, dostępnych na stronie spis.gov.pl. Aplikacja z tym związana ma ruszyć od początku kwietnia. GUS deklaruje, że logowanie ma być "intuicyjne, bezpieczne, możliwe z komputera i telefonu komórkowego, mającego połączenie z internetem" - podaje PAP.

Natomiast dla osób w zaawansowanym wieku, mających problemy ze zdrowiem, lub będącymi niepełnosprawnymi, GUS zapewnił możliwość spisu telefonicznego za sprawą rachmistrzów.

Frankowicze obawiają się, że podpisanie wniosków o "wakacje kredytowe" utrudni im postępowanie przed sądami.
Koronawirus w Polsce. Frankowicze obawiają się "wakacji kredytowych"

Drugi spis próbny ma być już ostatnim przed narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań. Realizowany będzie w jednej gminie każdego województwa. Obejmie zatem 16 gmin i ok. 170 tys. osób. Natomiast właściwy spis GUS chce przeprowadzić od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku.

Pierwszy spis próbny natomiast został zrealizowany w dwóch gminach w październiku 2019 roku. GUS chciał za jego pomocą sprawdzić gotowość organizacyjną oraz funkcjonowanie przyjętych założeń w praktyce.

KAS deklaruje, że wciąż działa (zdjęcie ilustracyjne).
Tarcza antykryzysowa nie zawiesiła kontroli fiskusa ani wszystkich terminów podatkowych

"Testowaliśmy przyjętą metodologię, działanie struktur spisowych, założenia kampanii informacyjnej czy rozwiązania teleinformatyczne. Był to również czas testowania opracowanej przez nas aplikacji spisowej, jej funkcjonowania oraz percepcji pytań spisowych przez respondentów" - napisano.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2020

janDane są w bazie pesel i w zusie.

Rozwiń komentarze (1)