Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus zniechęcił Polaków do zakładania nowych przedsiębiorstw

48
Podziel się

W marcu Polacy założyli o 32 proc. mniej jednoosobowych działalności gospodarczych w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Spadki widać również w liczbie założonych spółek.

Budowlanka nie odczuła aż tak bardzo kryzysu wywołanego przez koronawirusa.
Budowlanka nie odczuła aż tak bardzo kryzysu wywołanego przez koronawirusa. (PAP, Darek Delmanowicz)
bErSahIl

Jak podaje "Puls Biznesu", w marcu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano 18,9 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeżeli porównać to z marcem 2019 roku widać spadek wartości o 32 proc. (8,9 tys.)

W przypadku porównania liczby zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych w pierwszym kwartale 2019 roku z analogiczną liczbą w kwartale 2020 roku, to spadek także jest widoczny. W pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku bowiem powstało ich o 11,4 tys. więcej.

W rozmowie z gazetą Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, wskazał, że pomimo pandemii paraliżującej gospodarkę, dziennie zakładano ok. 600 nowych jednoosobowych działalności. - Są sektory, które w miarę dobrze funkcjonują, np. budowlanka, i nisze, w których część przedsiębiorczych ludzi widzi swoją szansę - tłumaczy ekspert.

bErSahIn
Zobacz także: Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. "Urzędy nie przyjmują wniosków"

Spadek widać także w danych Krajowego Rejestru Sądowego. Jak podaje "PB", nowych spółek zarejestrowano w KRS dokładnie 3,9 tys., co oznacza spadek o 11,4 proc. w porównaniu z marcem 2019 roku.

bErSahIt

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, wskazują, że wynik zarejestrowanych spółek w KRS "nie jest zły". Jarosław Nowrotek wytłumaczył, że "liczba rejestracji spółek nie odbiega zbytnio od przeciętnej", a w marcu 2020 zarejestrowano ich więcej, niż w marcu 2018 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSahIu
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErSahIO
KOMENTARZE
(48)
Artek
rok temu
Założenie działalności w Polsce to tak jak zostać męczennikiem lub niewolnikiem . Masz tylko jedno prawo płacić podatki i zusy ! Nawet pracownik ma więcej praw niż pracodawca . Obraz polskiego przedsiębiorcy to człowiek schorowany po zawałach i z znerwicowany na maxa . A niejednokrotnie jego majątek jest na licytacji komorniczej oto obraz tego co czeka ludzi naiwnych myślących ze interes to super sprawa !!! Lepiej być biednym żyć skromnie ale być szczęśliwym .
Plghk
rok temu
Polacy w strachu, juz nie chcą się ptaszkami bawić.
kaziu
rok temu
No i jak tam byznesmeny? Nadal chcecie wracać z emigracji aby otworzyć własny byznes i rozpocząć budowę domu?
bErSahIP
klops
rok temu
co za brednie
JPS
rok temu
Autor artykułu nie ma wiedzy. Wniosków o dofinansowanie z urzędu pracy przy założeniu nowej firmy jest kopiec w każdym urzędzie. Opóźnienia w rejestracji firm są z przyczyn proceduralnych związanych z wirusem.
...
Następna strona