Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przedsiębiorcy
28.04.2020 07:03

Koronawirus zniechęcił Polaków do zakładania nowych przedsiębiorstw

W marcu Polacy założyli o 32 proc. mniej jednoosobowych działalności gospodarczych w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Spadki widać również w liczbie założonych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Budowlanka nie odczuła aż tak bardzo kryzysu wywołanego przez koronawirusa. (Fot: Darek Delmanowicz)

Jak podaje "Puls Biznesu", w marcu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano 18,9 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeżeli porównać to z marcem 2019 roku widać spadek wartości o 32 proc. (8,9 tys.)

W przypadku porównania liczby zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych w pierwszym kwartale 2019 roku z analogiczną liczbą w kwartale 2020 roku, to spadek także jest widoczny. W pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku bowiem powstało ich o 11,4 tys. więcej.

W rozmowie z gazetą Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, wskazał, że pomimo pandemii paraliżującej gospodarkę, dziennie zakładano ok. 600 nowych jednoosobowych działalności. - Są sektory, które w miarę dobrze funkcjonują, np. budowlanka, i nisze, w których część przedsiębiorczych ludzi widzi swoją szansę - tłumaczy ekspert.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. "Urzędy nie przyjmują wniosków"

Spadek widać także w danych Krajowego Rejestru Sądowego. Jak podaje "PB", nowych spółek zarejestrowano w KRS dokładnie 3,9 tys., co oznacza spadek o 11,4 proc. w porównaniu z marcem 2019 roku.

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager poinformowała o zatwierdzeniu prawie 17 mld euro pakietu pomocowego dla Polski
Koronawirus. Bruksela zatwierdziła 16,6 mld euro dla Polski

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, wskazują, że wynik zarejestrowanych spółek w KRS "nie jest zły". Jarosław Nowrotek wytłumaczył, że "liczba rejestracji spółek nie odbiega zbytnio od przeciętnej", a w marcu 2020 zarejestrowano ich więcej, niż w marcu 2018 roku.

Poczta Polska już ma dane Polaków. Otrzymała je z resortu cyfryzacji, a konkretniej - z rejestru PESEL
Poczta Polska już ma dane Polaków. Dostała je z ministerstwa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

hipMarzec to jeszcze spoko, obostrzenia weszły w połowie miesiąca, poczekajmy na kwiecień, to dopiero będzie ciekawie w tego typu wskaźnikach.

28-04-2020

LaksPobieranie przymusowych składek bez względu na przychody czy dochód firmy to jest zwykły HARACZ za możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. … Czytaj całość

28-04-2020

BogdanProblemem jest urzędnik Pracuje w budowlance, pracujemy normalnie Na dzień dzisiejszy problemy mamy z urzędnikami, pozamykali wszystko i boją się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (48)