Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Korupcja w rządzie Bułgarii? Sprawą zajmie się prokuratura

5
Podziel się

Bułgarska prokuratura bierze na cel ustępujący rząd Bojko Borisowa. Śledczy sprawdzą sygnały o korupcji i wymuszaniu przez jego przedstawicieli oraz powiązanych z nim biznesmenów - poinformowała rzeczniczka prokuratury Sijka Milewa.

Korupcja w rządzie Bułgarii? Sprawą zajmie się prokuratura
Bułgarska prokuratura bierze na celownik ustępujący rząd Bojko Borisowa (na zdjęciu). Wszystko przez sygnały o korupcji i wymuszeniach. (Getty Images, Thierry Monasse)
bEgCfoMR

Zarzuty wobec ustępującego rządu wygłosił biznesmen z branży rolniczej Swetosław Iłczowski. Zrobił to na posiedzeniu parlamentarnej komisji, która ma zbadać działalność rządów Bojko Borisowa w ostatnich 10 latach.

Biznesmen opowiadał o tym, jak zmuszano go do sprzedaży zboża po zaniżonych cenach i płacenia za możliwość prowadzenia działalności. Stosowanymi wobec niego narzędziami "perswazji" były zastraszenia. Odcinano też mu wodę.

Z ust przedsiębiorcy padły też cierpkie słowa i zarzuty wobec premiera. Jednak gdy tylko w zeznaniach Swetosława Iłczowskiego pojawiał się temat Bojko Borisowa, natychmiast obecni w komisji członkowie klubu poselskiego partii Borisowa przerywali biznesmenowi okrzykami.

bEgCfoMT

Producent drobiu miał zastraszać Iłczowskiego

W czwartek bułgarskie media obiegły wypowiedzi przedsiębiorcy wraz ze zdjęciami, które miały potwierdzać część jego zarzutów. W piątek natomiast razem z Iłczowskim przed komisją zeznawał jego oponent - Iwan Angełow. To on miał być jednym z głównych sprawców wymuszania.

Zobacz także: Ceny żywności. 20 proc. droższe mięso? "To dopiero początek"

Iłczowski opowiadał m.in. o tym, jak firma Angełowa - największego producenta drobiu w Bułgarii - za pomocą podrobionych dokumentów o nierealnie wysokich wpływach finansowych, przejęła jeden z dużych funduszy emerytalnych. Angełow oświadczył, że jego oponent kłamie. Zapowiedział również złożenie skargi do prokuratury.

bEgCfoMZ

Mleko się jednak rozlało. Słowa Iłczowskiego doprowadziły do spadku akcji firmy Angełowa na sofijskiej giełdzie o przeszło 40 proc.

Prokuratura przygląda się zeznaniom biznesmenów

Właśnie słowa obu biznesmenów zdecydowała się zweryfikować prokuratura. Rzeczniczka Sijka Milewa powiedziała agencji BTA, że śledczy już od kilku dni prowadzą w tej sprawie czynności sprawdzające.

- Od kilku miesięcy znajdujemy się w kampanii wyborczej i do prokuratury napływa wiele sygnałów, które musimy sprawdzać - podkreśliła rzeczniczka.

bEgCfoNa

Jeden z wątków zeznań Iłczowskiego dotyczył presji producenta drobiu na Agencję Bezpieczeństwa Żywności. Iłczowski twierdzi, że wiele partii importowanego mięsa bezpodstawnie uznawano za skażone i nie dopuszczano na rynek, by w ten sposób eliminować konkurencję.

W ostatnich dwóch latach agencja zatrzymała m.in. dziesiątki ton polskiego mięsa drobiowego i skierowała je do utylizacji. Ostatni taki przypadek miał miejsce w kwietniu 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgCfoNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Lol
miesiąc temu
Ale za to nasz rząd jest kryształowy, a jak mają prokuratora takiego jak Ziobro to im nic nie zrobią. U nas też kradną biorą łapówki itp.
Obserwator
miesiąc temu
Nawet w Bułgarii prokuratura sciga tych przy korycie. W Polsce wprost przeciwnie. Przestepcy nami rządzą i są bezkarni.
Karol
miesiąc temu
To tylko w post komunie nie tylko możliwe,ale i ogólnie stosowanie mile widziane.Nawet skazanemu zostaje tyle kasy,że warto to robić.
bEgCfoNv
idzi
miesiąc temu
Jak to dobrze, że u nas w rządzie sami prawi i sprawiedliwi. Nawet przez myśl im nie przejdzie jakaś prywata, jakaś korupcja. Jesteśmy szczęściarzami że mamy taki rząd. Pewnie inne kraje nam zazdroszczą.
Emeryt 70+
miesiąc temu
U nas w Polsce jest to samo. Nic dodać nic ująć. PiS-owce bronią sie jak mogą. U nas jednak prokuratura, niektóre sady, policja, kontrola skarbowa, i inne instytucje są pod dominacją PiS więc mogą bezkarnie patrzeć przez przymknięte oczy broniąc w ten sposób decydentów i ich znajomych.