Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Ceny kurczaka szybują od 5 miesięcy. Za 40 dni będzie katastrofa

61
Podziel się:

Od listopada 2020 roku drób podrożał już o 65 proc. A będzie jeszcze gorzej, bo w ciągu miesiąca na rynku zabraknie przynajmniej jednej trzeciej mięsa drobiowego. Wszystko przez grypę ptaków, dziesiątkującą polskie stada.

Ceny kurczaka szybują od 5 miesięcy. Za 40 dni będzie katastrofa
Na przemysłowych farmach w okolicach Żuromina hoduje się ok. 100 milionów kur. (Greenpeace)
bEJIfLMB

Za mniej więcej 40 dni dojdzie do załamania na rynku drobiarskim – po prostu zabraknie kurczaków. To pokłosie grypy ptaków (nazywanej potocznie, choć niewłaściwie "ptasią grypą"). Problem dotknie całej Polski.

Już dziś ceny kurczaków są o ponad 60 proc. wyższe niż pod koniec zeszłego roku. Cena żywca (cała tuszka) już podskoczyła z poziomu 4 zł w listopadzie 2020 roku do 6,5 zł w marcu 2021.

Zobacz także: Ptasia grypa dziesiątkuje drób. "Odszkodowania powinny wynikać z ustawy, a nie widzimisię urzędnika"
bEJIfLMD

- Nie jesteśmy w stanie zastąpić czymkolwiek innym około 30 proc. spadku uboju - nie ma takich ilości obecnie w Europie, które mogłyby nam pomóc. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego że został uderzony największy obszar koncentracji żywca, czyli okolice Żuromina i Mławy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie jutro. Tak złej sytuacji jeszcze nie było – mówi Marcin Świąć, prezes SuperDrob.

Najgorsza sytuacja jest właśnie w rejonie Żuromina i Mławy. Nie ma dnia, by nie odkryto tam kolejnych ognisk grypy. Powody są dwa: ta okolica to zagłębie przemysłu drobiarskiego, więc szybkość rozprzestrzeniania się wirusa grypy jest ogromna. Drugi powód to pogoda. Wirus nie lubi ciepła, epidemia gaśnie przy wyższych temperaturach. Tymczasem tegoroczny kwiecień jest chłodny.

W roku 2020 do połowy kwietnia było 19 przypadków grypy ptaków. W tym roku mamy już ok 170 ognisk, dziennie dochodzi nawet po 20 nowych. Stada ptaków, w których stwierdzono obecność wirusa, są wybijane, a następnie utylizowane. Obecnie hodowcy stracili już ponad 4 miliony sztuk drobiu.

bEJIfLMJ

W Polsce hoduje się rocznie ponad 1,3 miliarda sztuk kurcząt brojlerów. Jak na razie zaszła konieczność wybicia kilku milionów sztuk drobiu.

Największym problemem dla hodowców jest fakt, że wirus dziesiątkuje stada reprodukcyjne. Według danych firmy SuperDrob stracili już 1-1,3 mln sztuk drobiu w stadach zarodowych. Tylko to powoduje, że w skali miesiąca wykluwa się o 30 mln piskląt mniej niż zwykle. Miesięcznie w Polsce wykluwa się 100-107 mln kurcząt. Efekt jest taki, że w perspektywie 40 dni (po takim czasie trafiają do ubojni) na rynku zabraknie jednej trzeciej mięsa drobiowego.

bEJIfLMK

Dla Polski jest to szczególnie bolesne, bo – jak mówi money.pl Dariusz Goszczyński, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa - ponad połowa produkcji jest eksportowana. Jeśli dodamy do tego fakt, że Polska jest największym producentem drobiu w Unii, otrzymamy skalę problemu.

Prof. Piotr Szeleszczuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przewiduje, że wirus będzie mniej aktywny z początkiem maja.

Prof. Szeleszczuk dodaje, że w przeliczeniu na głowę mieszkańca Polska jest drugim co do wielkości producentem mięsa drobiowego na świecie - wychodzi ponad 60 kilo rocznie na osobę. Więcej produkuje się tylko w Brazylii. A jednocześnie zjadamy ok. 30 kilo drobiu na głowę rocznie. Większość produkcji musi być wyeksportowana.

– To kolejny sygnał alarmowy pokazujący, jakim problemem jest chów przemysłowy i jak pilne jest odejście od tego biznesu, szkodliwego dla ludzi, przyrody i rodzinnych gospodarstw rolnych – mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace.

bEJIfLML

Ta organizacja przypomina, że w okolicach Żuromina hodowanych jest ok. 100 milionów kur. - To niedopuszczalne stłoczenie wynika z chęci maksymalizacji zysku wąskiej grupy biznesmenów, którzy zarabiają na drobiu, stwarzając jednocześnie zagrożenie dla zdrowia publicznego, zanieczyszczając środowisko, utrudniając życie tysiącom ludzi mieszkający w okolicach ferm - przypomina Sokołowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJIfLNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Bogdan
6 miesięcy temu
Jak czytam, że koszt wyhodowania kg kurczaka w listopadzie 2020 wynosił 3 pln to wiem, że ten kto to napisał jest ekonomicznym dyletantem. Przed podwyżkami cen paszy , przy bardzo dobrych wynikach tylko koszt składowej pisklaka i paszy wynosił około 2,75-2,80. Jak do tego doliczymy energię el. , opał, obsługę wet. , podatki, ubezpieczenia , pensje , obsługę bankową , amortyzację + dziesiątki innych rzeczy to wtedy wynosił około 3,50-3,60 . A gdzie jakaś pensja właściciela??? Dzisiaj pasza jest droższa o około 350 płn/tona co przekłada się na wzrost kosztów paszowych do 1 kg ptaka na poziomie 65-70 groszy. W perspektywie kilku miesięcy tuszka będzie kosztowała w hurcie 7 płn, a żywiec 4,20-4,30 . Co do antybiotyków i hormonów wzrostu - jeżeli ktoś nie ma wiedzy w temacie chowu polskiego drobiu to niech się nie ośmiesza i nie powiela bzdur wygłaszanych publicznie przez p. Gessler i niby znawczynię od zdrowej żywności p. Bosacką. Na etapie tuczu drób podlega ścisłej kontroli weterynaryjnej i to kilka razy. Drób choruje tak samo jak ludzie i podawanie leków w trakcie choroby to normalne zjawisko . Każdy antybiotyk posiada jakiś okres karencji i akurat w Polsce jest to bardzo rygorystycznie sprawdzane. Każda aplikacja jest pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii i skrupulatnie , OBLIGATORYJNIE musi być rejestrowana- pod rygorem postępowań sądowych . Ptak żeby trafił do uboju musi być czysty od antybiotyków, salmonelli czy jakichkolwiek substancji hamujących . Bez dokumentów badań przedubojowych nie ma możliwości sprzedania towaru do ubojni. Tak więc mity o kurczakach z antybiotykami proszę wsadzić pomiędzy bajki. Dla kolejnych dyletantów którzy twierdzą, że nią ma powodów do drożenia paszy kilka informacji - pasza to złożony produkt składający się ze zbóż, soji, oleju ....i masy innych składników. Soja i zboża w przeciągu kilku miesięcy zdrożały minimum 40% , a nawet więcej procent. Jak więc można pisać banialuki , że komponenty nie zdrożały? Tłuszcze także są zdecydowanie droższe. Ludzie też chcą więcej zarabiać. Energia elektryczna to już chyba każdy wie ile podrożała , a dla firm w szczególności . Ja wiem , że wszyscy chcą cen starych , ale pensji co najmniej dwukrotnie wyższych . Tak się niestety nie da. Mnie osobiście bardzo wkurza ludzka głupota i wymądrzanie się ludzi , którzy w danym temacie nie mają żadnej wiedzy.
Ciamciara
6 miesięcy temu
Nie ma to dla mnie i wielu osób żadnego znaczenia. Nie kupowałem po 2 zł i nie kupię po 10. Kurczak tylko swój.
xaus
6 miesięcy temu
Najpierw to odczują Czesi i Słowacy, bo 90% kurczaków pochodzi z Polski.
bEJIfLNf
GdYby
6 miesięcy temu
"Podłoga w takich miejscach /halach/ jest bardzo brudna, bo ściółkę wymienia się tylko raz – przed umieszczeniem w budynku nowego stada. Zatrucia amoniakiem i choroby układu oddechowego, które nierzadko prowadzą do śmierci zwierząt, są typowe dla kurczaków hodowanych na mięso. Powodem jest wdychanie powietrza z dużą ilością amoniaku wydzielanego z ogromnych składowisk fekaliów. Co dwa tygodnie stosowane są opryski, by w brudnej ściółce nie zalęgły się larwy owadów. Kurczaki nie są w żaden sposób przed nimi chronione." Ludzie pewnie też nie. Smacznego!
Agi
6 miesięcy temu
I dobrze przestaniemy jeść mięso.
...
Następna strona