Kryzys rozlewa się na całą Rosję. Bankructwa, cięcia i zwolnienia
Wojna przestała napędzać gospodarkę Rosji. Sześć kluczowych koncernów ogłosiło cięcia i szykuje wielkie zwolnienia. To największe rosyjskie firmy z sektora kolejowego, motoryzacyjnego, metalowego, węglowego, diamentowego i cementowego - informuje Reuters.
Jak informuje agencja, największe rosyjskie koncerny wysyłają swoich pracowników na bezpłatne urlopy lub dokonują redukcji etatów, ponieważ gospodarka wojenna zwalnia, popyt krajowy słabnie, a eksport słabnie.
Przykładem jest Cemros, największy rosyjski producent cementu. Firma zdecydowała o przejściu na czterodniowy tydzień pracy w obliczu gwałtownego spadku w branży budowlanej i wzrostu importu cementu. Gigant zarządza 18 zakładami i ponad 30 kamieniołomami kruszywa w całej Rosji, zatrudnia 13 tys. osób.
To niezbędny środek antykryzysowy. Jego celem jest utrzymanie wszystkich pracowników - powiedział agencji Reutera rzecznik firmy Siergiej Koszkin.
Skoro Polacy zarabiają więcej, to dlaczego uważają, że biednieją? Analityk odpowiada
Koshkin dodał, że zwiększony import z takich krajów jak Chiny, Iran i Białoruś, w połączeniu ze spadkiem liczby budowanych nowych domów, mocno ograniczył popyt na cement. Cemros przewiduje, że Rosja zużyje w tym roku mniej niż 60 mln ton cementu. To najniższy poziom od czasu pandemii.
Największy rosyjski pracodawca, monopolista kolejowy Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD), zatrudniający około 700 tys. osób, zażądał od pracowników swojej centrali wzięcia trzech bezpłatnych dodatkowych dni wolnych w miesiącu. RŻD tracą dochody w związku ze spadkiem dostaw węgla, metali i ropy naftowej. Większość transportów idzie bowiem na potrzeby wojny.
Fabryka samochodów Gorkowski (GAZ), wiodący producent lekkich pojazdów użytkowych z co najmniej 20 tysiącami pracowników, przeszła na czterodniowy tydzień pracy w sierpniu. Podobnie postąpił producent ciężarówek Kamaz, zatrudniający około 30 tysięcy osób.
Związek zawodowy Avtovaz, największego producenta samochodów w Rosji z około 40 tysiącami pracowników, potwierdził agencji Reuters, że firma przeszła na czterodniowy tydzień od 29 września.
Producent diamentów tnie pensje
Z kolei największy na świecie producent diamentów, firma Alrosa, obciął wynagrodzenia pracowników niezaangażowanych bezpośrednio w wydobycie o 10 proc., częściowo poprzez przejście na niepełny wymiar czasu pracy.
Dodatkowo wiosną i latem producent diamentów wstrzymał pracę na mniej rentownych złożach - Wierchniej Munie i dwóch obszarach Almazov Anabara.
Branża węglowa, zatrudniająca około 150 tysięcy osób, mocno ucierpiała na tle spadku eksportu i niskich cen światowych. Wicepremier Aleksandr Nowak poinformował prezydenta Putina w kwietniu, że sytuacja finansowa branży się pogarsza: 30 przedsiębiorstw zatrudniających około 15 tysięcy pracowników, z produkcją około 30 milionów ton rocznie, jest zagrożonych bankructwem.
W rosyjskim przemyśle metalurgicznym również widać oznaki problemów. Rząd rozważa moratorium na bankructwa w metalurgii - wynika z protokołu posiedzenia specjalnej komisji ds. stabilności finansowej z 28 sierpnia. Rosja jest piątym na świecie producentem stali z wolumenem produkcji około 71 milionów ton w 2024 roku.
Źródło: Reuters, "Moscow Times"