Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wyrok TSUE może pogrążyć banki. "Rosnące ryzyko"

103
Podziel się:

Jednym z największych wyzwań dla sektora bankowego jest dziś rosnące ryzyko prawne kredytów hipotecznych, jednakowo walutowych, jak i złotowych - przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" nowy prezes Związku Banków Polskich - Tadeusz Białek.

Wyrok TSUE może pogrążyć banki. "Rosnące ryzyko"
Mamienie darmowym kredytem złotowym to patologia - twierdzi nowy szef ZBP (Adobe Stock, adobe)

Powołany niedawno na szefa Związku Banków Polskich Tadeusz Białek uważa, że rośnie ryzyko wystąpienia poważnego kryzysu w sektorze bankowym.

Jak wyjaśnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", ewentualny niekorzystny dla kredytodawców wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uznający, że bankom nie należy się prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystnie z kapitału, może skutkować ogromnymi kosztami.

Jak dodał, ryzyko prawne hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, rodzi konieczność tworzenie wysokich rezerw w bilansach banków.

- W ostatnich latach mamy do czynienia wprost z regulacyjnym tsunami, powstaje wiele nowych rozwiązań, niosących duże wyzwania dostosowawcze dla sektora, zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym - zaznacza.

Problem z WIBOR-em

Jak zauważa Tadeusz Białek, dużym problemem dla banków są też próby podważania w sądach legalności wskaźnika WIBOR w hipotecznych kredytach złotowych.

- Tu trzeba podkreślić z całą mocą - nie ma do tego żadnych podstaw - twierdzi szef ZBP podkreślając, że to stanowisko potwierdzają to nie tylko analizy Związku, ale też regulatorów rynku, Komisji Nadzoru Finansowego, NBP, Ministerstwa Finansów i wiele innych.

Moim zdaniem podejście kancelarii prawnych, które zachęcają kredytobiorców złotowych do składania pozwów w tej kwestii, mamiąc ich wizją "darmowego kredytu", jest sytuacją patologiczną. Będziemy z całą konsekwencją przeciwstawiać się takim praktykom i każdej próbie kwestionowania hipotek złotowych - stwierdza Białek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
Pytający
rok temu
Gdzie był nadzór bankowy jak banki oferowały kredyty we frankach, które próbowano oferować wcześniej w innych krajach i banki zostały zastopowane. A w Polsce można było...a teraz jak ludzie się zorganizowali to jest lament bankowców, dlaczego niby bank nie miałby ponieść konsekwencji swoich ofert, z którymi ktoś sie nie. zgadza. Osobiście nie biorę kredytów banku, żyję na ile mnie stać. Jestem szczęśliwy.
Mz1
rok temu
Zamiast religii powinni uczyć w szkole podstaw ekonomii! Kiedyś ludzie po podstawówce mieli więcej rozumu niż teraz nieuki z mgr przed nazwiskiem!
solo777
rok temu
Zadam pytanie ludziom co brali w złotówkach ,dla czego banki dając wam kredyt odsetki od kredytu są bajońsko wysokie ,bo bankom nie wystarczy np.5%lub 7%w skali roku bank wychodzi z założenia że trzeba was strzyc ,już nie wspomnę o stałym oprocentowaniu bo takie bankom się nie opłaca bo w razie inflacji którą mamy ciężar musieli by wziąć na klatę więc dają zmienne stopy procentowe a jak byście teraz chcieli na stałą stopę procentową to dają takie odsetki że płacilibyście więcej ,czepiacie się frankowiczów a wy sami jesteście załatwieni przez banki tak jak i frankowicze więc nie ma co wyszydzać jedni drugich bo wszyscy jesteśmy w ciemnej d
kris
rok temu
I bardzo dobrze czas tych oszustów bankowych potraktować tak jak oni traktują ludzi. Lichwa banksterska.
kris
rok temu
I bardzo dobrze czas tych oszustów bankowych potraktować tak jak oni traktują ludzi. Lichwa banksterska.
...
Następna strona