Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Znaleziono błędy w ustalaniu WIBOR-u. "W polskim sektorze bankowym panika"

78
Podziel się:

Administrator znalazł kilka błędów w ustalaniu wskaźnika WIBOR — w ciągu trzech lat. EBC wykrywa po kilka kwartalnie — i nic. W polskim sektorze bankowym panika - pisze "Puls Biznesu". Dlaczego? Jeden z rozmówców z sektora finansów uważa, że "zaczynamy wchodzić na bardzo niebezpieczny grunt".

Znaleziono błędy w ustalaniu WIBOR-u. "W polskim sektorze bankowym panika"
GPW Benchmark to licencjonowany administrator wskaźników takich jak WIBOR i WIRON. Podlega ścisłemu reżimowi (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Jak czytamy w dzienniku, jeden z banków poinformował, że wykrył własny błąd podczas jednego z kwotowań wskaźnika WIBOR. Podstawił niepoprawne dane do wyliczenia jego wysokości. I choć był to błąd przy pracy, w spółce GPW Benchmark "zapanowała jednak konsternacja i nerwowość". Bo podobny przypadek zdarzył się w grudniu, ale dotyczył WIRON-u.

Rozmówcy znający kulisy sprawy twierdzą, że zarząd GPW Benchmark od początku obstawał za transparentnością procesu ustalania wskaźników referencyjnych i dlatego ujawnił błąd - pisze "Puls Biznesu". Spółka ta zleciła przegląd wszystkich kwotowań z ostatnich trzech lat. Zidentyfikowane miało zostać kilka przypadków, a skala odchyleń wyniosła 0,2-0,4 pkt. bazowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał umowę kredytową członkom zarządu banku. "Sami się dziwili, że to tam się znajduje"

Błędy w systemie nie tylko w Polsce

"PB" podkreśla, że system nie jest doskonały. "Błędy zdarzają się nie tylko przy kwotowaniu wskaźnika WIBOR" - czytamy. W latach 2020-2021 w każdym kwartale stwierdzano błędy w kwotowaniu wskaźnika EURIBOR i to o istotnym wpływie na wskaźnik, bo sięgające 1,6 pkt. bazowego. Raport w tej sprawie opublikował w czerwcu ub.r. The European Money Market Institute.

Należy dodać, że europejskie instytucje nie korygują indeksów po wykryciu błędów, ale informują o wpływie na wartość wskaźnika. Czy w Polsce będzie tak samo? Decyzja należy do administratora - pisze dziennik. I podkreśla, że z punktu widzenia klientów indywidualnych wpływ odchylenia na poziom oprocentowania jest marginalny.
wykres dla: WIBOR3M, WIBOR6M

Nerwowo w polskiej bankowości. Spór o WIBOR

Skąd zatem nerwowość w polskim systemie bankowym, o której pisze "Puls Biznesu"? Przypomina, że "jeszcze rok temu rzeczą zupełnie nie do pomyślenia było podważanie prawidłowości ustalania wartości indeksu [WIBOR]". Dziś w podważanie tego wskaźnika angażują się prawnicy, ekonomiści i naukowcy.

Informacja, że wykryto błędy przy kwotowaniu wskaźnika, to młyn na wodę z turbodoładowaniem dla wszystkich negacjonistów WIBOR-u, którzy dostaną do ręki znakomity argument, że z indeksem coś jest nie w porządku - czytamy dalej.

W styczniu tego roku Najwyższa Izba Kontroli chciała sprawdzić w spółce GPW Benchmark, jak ustalany jest WIBOR. Odmówiono im jednak wpuszczenia do firmy.

Jak pisze "PB", dlatego pojawiły się sugestie, aby sprawę wykrytych błędów przemilczeć, również ze strony rządowej. GPW Benchmark od początku obstawała jednak za transparentnością procesu ustalania wskaźników. W tym tygodniu ma opublikować komunikat o wykrytych błędach.

- Tylko czekać, kiedy sądy zaczną unieważniać WIBOR dlatego, że kredytobiorca nie był sam w stanie go obliczyć. Być może sądy same poproszą o takie dane, żeby wyrobić sobie zdanie? A może zostanie powołany biegły, który oceni, czy WIBOR był prawidłowo ustalany. Zaczynamy wchodzić na bardzo niebezpieczny grunt - kwestionowania wskaźnika, który jest fundamentem polskiej gospodarki - powiedział gazecie anonimowo przedstawiciel sektora finansowego.

W dniu 23 lutego br. na stronie spółki GPW Benchmark został opublikowany komunikat ujawnieniowy, który można znaleźć pod tym linkiem: https://gpwbenchmark.pl/aktualnosci_czytaj?cmn_id=2028&title=Administrator+udost%C4%99pnia+materia%C5%82y+informacyjne+dot.+wp%C5%82ywu+zidentyfikowanych+b%C5%82%C4%99d%C3%B3w+w+danych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
Wojtek
rok temu
Wibor to przekręt i każdy dziś to wie co będzie zobaczymy
Znawca
rok temu
Niebezpieczny grunt co mają zrobic ludzie jak raty im rosną więcej od pensji po co zdolność liczą banki jak teraz 90% ludzi nie dostało by kredytu,zreszta jak ludzie by wiedzieli że rata moze byc większa niż tyle co się zarabia to nikt by nie brał tym bardziej Wibor to przekręt i tyle w temacie banki o tym wiedziały KNF wiedziało politycy wiedzieli dlatego bedzie ciężko ale warto walczyć do samego końca Sady zobaczą po ile kredyty w całej Uni i spójrza na Polskę odrazu bedzie widać ze w ciągu 20latach Europejczyk zapłaci 40% sumy Polak 350% sumy czy wszystko jest ok
Gall Anonim
rok temu
Za Tuska, takie wałki nie do pomyślenia. Nowy reżim nauczył suwerena jednego wzoru 500+, i dwóch liczb "13" "14".
weas
rok temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
Stef
rok temu
Państwo z tekturki, byle naciągnąć ludzi zero odpowiedzialności
...
Następna strona