Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lasy Państwowe oddadzą grunty pod budowę mieszkań? Rząd forsuje projekt

Przy okazji tworzenia przepisów przeciwdziałających koronakryzysowi rząd chce uchwalić prawo, które pozwoli na częściową prywatyzację gruntów należących do Lasów Państwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
Leśnicy proponują, by we władanie KZN i pod ewentualną prywatyzację podpadały tylko grunty nieleśne, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i tak są już przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Ministerstwo Rozwoju chce przeforsować tzw. pakiet mieszkaniowy. Projekt ten zakłada, że państwowa spółka KZN utworzona do realizacji programu "Mieszkanie plus" będzie pozyskiwać działki m.in. właśnie od Lasów Państwowych.

Później może je natomiast sprzedać, dzierżawić lub przekazywać w użytkowanie wieczyste np. deweloperom. De facto więc na sprywatyzowanych terenach należących wcześniej do Lasów Państwowych mogłyby powstawać budynki mieszkalne, wznoszone przez prywatnych inwestorów.

Jak przypomina "Wyborcza", podobne przepisy PiS chciało wprowadzić już dwa lata temu, ale wtedy zmasowany opór leśników i Ekologicznego Forum Młodzieży mu to uniemożliwiły.

Obejrzyj: Pandemia zmienia polskie firmy. Praca zdalna, wirtualne spotkania. "Na Zachodzie to norma"

Teraz jednak rząd wraca do pomysłu, a uchwalanie przepisów, które mają pomóc w zwalczaniu gospodarczych skutków koronawirusa, ułatwia "przemycanie" różnych niewygodnych projektów.

Gigantyczne nagrody dla Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
38 tys. zł na głowę. Władze Lasów Państwowych same sobie wypłaciły nagrody

Według Ekologicznego Forum Młodzieży do spółki KZN może zostać przekazane aż 300 tys. ha gruntów leśnych (czyli powierzchnia porównywalna do powierzchni województwa). Jednak przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju mówią "Wyborczej", że chodzi o zdecydowanie mniejszy obszar - w granicach kilku hektarów.

Lasy Państwowe kontra branża. Mali przedsiębiorcy zarzucają spółce, że ta faworyzuje korporacje
Lasy Państwowe kontra branża. "Znikające drewno"

Sami leśnicy nie sprzeciwiają się już temu pomysłowi tak mocno, jak dwa lata temu. Proponują, by we władanie KZN i pod ewentualną prywatyzację podpadały tylko grunty nieleśne, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i tak są już przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Każdorazowo Ministrowi Środowiska miałoby przysługiwać prawo sprzeciwu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2020

rydzale jaja a tak wyli ze powce chca sprywatyzowac lasy panstwowe

13-08-2020

AlikTaaaa wszystko wybetonować, zalać asfaltem, kostkę brukową poukładać.

13-08-2020

Franek 1211To dlatego wycinają najcenniejsze drzewa nie licząc się z Przyrodą.

Rozwiń komentarze (141)