Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Limit w zerowym PIT. "Najlepiej zarabiającymi Polakami mogły zostać osoby do 26. roku życia"

95
Podziel się:

Piątka Kaczyńskiego obejmuje zerowy PIT dla młodych. Któż jednak zastąpi Polaków w kombinowaniu? Mamy to we krwi. Minister Emilewicz na wszelki wypadek nie chce dopuścić, żeby wśród młodych nagle zaczęli się pojawiać najlepiej zarabiający.

Jadwiga Emiliewicz zajęła się łataniem jednego z pomysłów z piątki Kaczyńskiego.
Jadwiga Emiliewicz zajęła się łataniem jednego z pomysłów z piątki Kaczyńskiego. (East News, East News)

Zerowy PIT dla młodych to nośny pomysł. Wielu od razu miałoby większą pensję bez podatku. Jakieś zagrożenia? Wyobraźmy sobie, że pracodawca dogada się ze znajomym młodym pracownikiem i zacznie przez niego przelewać wielkie pieniądze. Albo co szkodzi, żeby bogaty ojciec, stał się nieco biedniejszy, a wzbogacił się nagle jego syn nieopodatkowanymi dochodami?

- Być może w zerowym PIT trzeba będzie ustalić limit wynagrodzenia, aby nie tworzyć patologicznych sytuacji, że najlepiej zarabiającymi Polakami zostaną osoby do 26. roku życia i nie będzie to wynikało z ich realnego wpływu na konto - powiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że "trwają obliczenia, które wynikają nie tylko z tego na co nas stać, ale również z racjonalności instrumentu". - To ma być bardzo wyraźny bodziec - podkreśliła.

Zobacz też: Zawód przyszłości to nie tylko programista. Minister przedsiębiorczości doradza kierunek studiów

Uważa, że takimi zachętami państwo stworzy realne warunki, aby młodzi nie zastanawiali się już na początku, czy nie będzie im lepiej przenieść się poza granice Polski.

Umowa o pracę i nie tylko

Inne ograniczenie chciało wprowadzić Ministerstwo Finansów. Według propozycji minister Czerwińskiej zerową stawką objęte miały być tylko umowy o pracę. Tego jednak chce premier Morawiecki.

- Dyskusje na ten temat trwają - powiedział w radiowej Trójce Jacek Sasin, szef KSRM, pytany, czy zerowy PIT będzie też obejmował umowę o dzieło.

Podkreślił, że wśród młodych najpopularniejsze są inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę. - Nie chcielibyśmy ich wykluczać - powiedział Sasin. - Naszą intencją jest, by ludzie młodzi w Polsce dostali szansę na dobry rozbieg kariery zawodowej - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(95)
racz
3 lata temu
Skąd Kaczyński bierze takich nieudaczników. Ręce opadaja jak się patrzy na obecnych ministrów. Same bezrozumne kukiełki sterowane przez jednego prezesa z tylnego siedzenia.
kawka
3 lata temu
PIS nie dopuści aby ktokolwiek zarabiał więcej jak oni ,to typowe dla komunistów .A developer się zna na gospodarce jak ta gruba posłanka na budowaniu wieżowców dla Srebrnej . To już taki nieudaczny naród,jak nie zakombinują,nie ukradną to nie ma nic bo się nic nie umie i nie chce.
kornel
3 lata temu
plan PiS-u prowadzi do hiperinflacji w ciągu 2-3 lat . Wypstrykamy się ze wszystkiego.
serda
3 lata temu
PiS już chce wydłuzyc ten wiek do 36 roku zycia
samoel
3 lata temu
dlaczego ten naród się tak skundlił i jeszcze przed uchwaleniem prawa kombinuje jak to prawo obejść i okraść budżet!!!!!!!!! emilewicz, nie zdołasz ograniczyć liczby "milionerów wśród młodych", więc lepiej zaniechaj tego pomysłu!!!!!!!!!! zobaczysz, że adwokaci będą skutecznie dowodzić, iż 20-paroletni człowiek zasługuje na milionowe wynagrodzenie miesięczne!!!!!!!!!!
...
Następna strona