Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Limit w zerowym PIT. "Najlepiej zarabiającymi Polakami mogły zostać osoby do 26. roku życia"

95
Podziel się

Piątka Kaczyńskiego obejmuje zerowy PIT dla młodych. Któż jednak zastąpi Polaków w kombinowaniu? Mamy to we krwi. Minister Emilewicz na wszelki wypadek nie chce dopuścić, żeby wśród młodych nagle zaczęli się pojawiać najlepiej zarabiający.

Jadwiga Emiliewicz zajęła się łataniem jednego z pomysłów z piątki Kaczyńskiego.
Jadwiga Emiliewicz zajęła się łataniem jednego z pomysłów z piątki Kaczyńskiego. (East News, East News)
bDnCFcGJ

Zerowy PIT dla młodych to nośny pomysł. Wielu od razu miałoby większą pensję bez podatku. Jakieś zagrożenia? Wyobraźmy sobie, że pracodawca dogada się ze znajomym młodym pracownikiem i zacznie przez niego przelewać wielkie pieniądze. Albo co szkodzi, żeby bogaty ojciec, stał się nieco biedniejszy, a wzbogacił się nagle jego syn nieopodatkowanymi dochodami?

- Być może w zerowym PIT trzeba będzie ustalić limit wynagrodzenia, aby nie tworzyć patologicznych sytuacji, że najlepiej zarabiającymi Polakami zostaną osoby do 26. roku życia i nie będzie to wynikało z ich realnego wpływu na konto - powiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

bDnCFcGL

Dodała, że "trwają obliczenia, które wynikają nie tylko z tego na co nas stać, ale również z racjonalności instrumentu". - To ma być bardzo wyraźny bodziec - podkreśliła.

Zobacz też: Zawód przyszłości to nie tylko programista. Minister przedsiębiorczości doradza kierunek studiów

Uważa, że takimi zachętami państwo stworzy realne warunki, aby młodzi nie zastanawiali się już na początku, czy nie będzie im lepiej przenieść się poza granice Polski.

bDnCFcGR

Umowa o pracę i nie tylko

Inne ograniczenie chciało wprowadzić Ministerstwo Finansów. Według propozycji minister Czerwińskiej zerową stawką objęte miały być tylko umowy o pracę. Tego jednak chce premier Morawiecki.

- Dyskusje na ten temat trwają - powiedział w radiowej Trójce Jacek Sasin, szef KSRM, pytany, czy zerowy PIT będzie też obejmował umowę o dzieło.

bDnCFcGS

Podkreślił, że wśród młodych najpopularniejsze są inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę. - Nie chcielibyśmy ich wykluczać - powiedział Sasin. - Naszą intencją jest, by ludzie młodzi w Polsce dostali szansę na dobry rozbieg kariery zawodowej - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnCFcHm
KOMENTARZE
(95)
pan w średnim...
rok temu
Wspaniały pomysł, żeby jeszcze bardziej zachęcić młodych zdolnych, na przykład programistów, do wyjazdu za granicę. Brawo PiS :)
piada
rok temu
tylko wprowadzenie 100 % podatku i rozdział środków przez państwo zagwarantuje równość społeczną patrzcie na Wenezuele kraj dobrobytu i równości :-)
K O N S T Y T...
rok temu
A co z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa? Czy to nie jest dyskryminacja ze względu na wiek?
bDnCFcHn
Ref
rok temu
Zlikwidowac wszystkie pity, city, ulgi, zwolnienia, plusy, minusy itp. Wprowadzic jeden jedyny podatek 15% od zysku, dochodu. I panstwo powinno sie z tego utrzymac. Przypomne z z teraz placimy w sumie ok.50%.
gość
rok temu
Konstytucja mówi wyraźnie, każdy ma takie samo prawo jak i obowiązki. Nie rozumiem dlaczego ktoś może nie płacić podatku przecież jest to obowiązkiem, a zwolnić z tego obowiązku nie ma prawa rząd.
...
Następna strona