Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Lockdown dłużej niż do 9 kwietnia. Rząd "niemal pewny" decyzji

34
Podziel się:

Nieoficjalnie: jest decyzja rządu ws. wydłużenia lockdownu po 9 kwietnia. Trzecia fala nie ustępuje na sile, sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna, stąd podjęcie takich kroków.

Lockdown dłużej niż do 9 kwietnia. Rząd "niemal pewny" decyzji
Przedłużenie lockdownu niemal pewne (Getty Images, Andrea Savorani Neri)

Rząd niemal na pewno po 9 kwietnia przedłuży obostrzenia i obowiązujący lockdown - wynika z nieoficjalnych informacji Onetu uzyskanych w źródłach rządowych. Jednak premier Mateusz Morawiecki ma być przeciwny wprowadzaniu ograniczenia w przemieszczaniu się.

"Pierwszych decyzji o stopniowym uwalnianiu gospodarki po lockdownie należy spodziewać się najwcześniej w połowie lub pod koniec kwietnia" - informuje nieoficjalnie portal, powołując się na źródła rządowe.

Te zastrzegają jednocześnie, że do stopniowego otwierania gospodarki dojdzie tylko w sytuacji, gdy nie dojdzie do jeszcze większego załamania systemu ochrony zdrowia i nie będzie nagłego wzrostu zakażeń.

Zobacz także: 5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"

To oznacza, że restauracje i hotele nadal pozostaną zamknięte. Tak samo z galeriami handlowymi i marketami budowlanymi. Onet ustalił, że po 9 kwietnia najszybciej mogą zostać otwarte przedszkola i żłobki oraz być może do szkół wrócą uczniowie klas 1-3.

Rząd "najpewniej" zdecyduje się na wydłużenie lockdownu, bo skłaniają go do tego niepokojące dane epidemiczne. Obecnie współczynnik zachorowań przekracza wartość, która podczas poprzednich fal prowadziła do tzw. narodowej kwarantanny, co wiązało się z ograniczeniem przemieszczania się. Dorośli mogli wychodzić tylko do pracy, lekarza, sklepu, kościoła i z powodu "ważnych potrzeb życiowych". Z kolei dzieci poniżej 16 roku życia nie mogły przemieszczać się same od godziny 8 do 16.

Teraz - jak wynika z ustaleń portalu - premier Morawiecki nie chce się na to zgodzić, mimo "wyraźnych zaleceń Rady Medycznej". Zaostrzony lockdown obowiązuje w Polsce od 27 marca i formalnie potrwa do 9 kwietnia, chyba że rząd oficjalnie go wydłuży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
ppppppppp
3 lata temu
Ten naród nie zasługuje na to żeby być wolnym, bo sam tego nie chce. I nigdy wolny nie będzie.
Mar
3 lata temu
Może ma ktoś pożyczyć jakieś materiały wybuchowe? trzeba zakończyć już to nie poważne zarządzanie. Premier teraz powinien sam zacząć pracować za miskę ryżu.
Bartek
3 lata temu
Można mówić, że program 500+ jest zły itd., ale czy krytycy tego programu mogą odpowiedzieć na pytanie czy sprawiedliwym jest aby człowiek, który wychował 1, 2, 3 lub więcej dzieci, które w przyszłości będa płacić podatki, z których będą budowane drogi, chodniki, parki itd., powinien mieć takie same prawo do emerytury i ulgi jak ktoś kto dla własnej wygody nie chciał mieć dzieci i myslał głównie o karierze lub rozrywkowym stylu życia.
Jarek
3 lata temu
Lockdown przedłużony z małą przerwą na 10 kwietnia.
Staruch
3 lata temu
Dzieci do przedszkoli. Potem rozniosła zarazę dalej. Przecież to nie ma sensu.albi się zamyka wszystko albo nic
...
Następna strona