Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Lockdown w kolejnym województwie, trzy na liście alarmowej

431
Podziel się:

Lockdown w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim, ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego, lubuskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Tam wygląda rzeczywistość koronawirusa w Polsce.

Lockdown w kolejnym województwie, trzy na liście alarmowej
Podczas konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy nowe województwo do zamknięcia (KPRM, Krystian Maj)

A więc wszystko jasne. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w piątek najnowsze, krótkoterminowe plany wprowadzania obostrzeń. Zamknięte galerie handlowe, teatry, muzea, hotele oraz obiekty sportowe pozostaną w województwie warmińsko-mazurskim przez dodatkowy tydzień. Z lockdownem mieszkańcy tego regionu będą żyć przynajmniej do 20 marca. O ile oczywiście nie dojdzie do kolejnego przedłużenia obostrzeń.

Jedna nowość? Nauczanie stacjonarne zostaje zastąpione przez nauczanie hybrydowe w klasach I - III. Dzieci będą uczęszczać do szkół w grupach i na zmianę.

Obostrzenia od 13 marca (czyli od przyszłej soboty) pojawiają się również w województwie pomorskim. I tutaj będą identyczne zasady: zamknięte hotele (za wyjątkiem hoteli robotniczych i dla określonych w przepisach podróży służbowych), ograniczona działalność galerii handlowych tylko do aptek, sklepów spożywczych i punktów usługowych oraz zamknięte kina, teatry, muzea, galerie sztuki i kasyna.

Takie ograniczenia są zaplanowane w tej chwili na czas od 13 do 20 marca. Co tydzień jednak rząd będzie decydował o ewentualnych przesunięciach.

Ograniczenia w województwie pomorskim nie powinny dziwić. Jak wynika z danych - w tym regionie średnia dzienna zakażeń (liczona dla ostatnich 7 dni) wynosi ponad 44 przypadki na każde 100 tys. mieszkańców. Właśnie w takim momencie zamykane było województwo warmińsko-mazurskie.

Do dwóch zamkniętych województw trafić ma 15 mln maseczek. Każdy z mieszkańców dostanie cztery maseczki za darmo.

Warto też dodać, że trzy województwa są w tej chwili na liście alarmowej. To województwa: mazowieckie, lubuskie oraz kujawsko-pomorskie. To trójka regionów z wysokim wskaźnikiem zakażeń w kraju. I jednocześnie to trzy województwa, których liczby dotyczące zakażeń są niemal dwa razy wyższe niż wynosi średnia krajowa.

I tak np. dla województwa mazowieckiego wskaźnik zakażeń to w tej chwili ponad 39 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W przypadku województwa lubuskiego jest to 36 zakażeń na 100 tys. obywateli, a dla kujawsko-pomorskiego niemal 35 przypadków.

Wynik powyżej 30 wykrytych infekcji przekracza również woj. podkarpackie. Żadne inne nie ma jednak już takiego wyniku. Dla przykładu w województwie opolskim w tej chwili jest to 16 infekcji.

Jak wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski, o tym czy dany region będzie zamknięty, decydują nie tylko zakażenia, ale również liczby dot. hospitalizacji i zajętych łóżek oraz respiratorów. Zasada jest jednak prosta: im więcej infekcji, tym więcej osób wymagających pomocy.

Jak wynika z ostatnich raportów Ministerstwa Zdrowia, w tej chwili jest kilkanaście powiatów, w których sytuacja epidemiczna jest najgorsza. I większość z nich leży właśnie w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego.

I tak wskaźnik aż 70 infekcji na 100 tys. mieszkańców jest w takich miejscach jak Olsztyn, powiat nidzicki, powiat olsztyński, powiat bartoszycki i powiat szczycieński. Dla Olsztyna wskaźnik ten wynosi blisko 120 infekcji, czyli pięć razy więcej niż wynosi średnia krajowa.

Wysokie wskaźniki zakażeń są również w takich powiatach jak: powiat lęborski, Łomża, powiat golubsko-dobrzyński, powiat grodziski oraz w Rzeszowie. W sumie 10 powiatów miałoby - według kryteriów wskazanych przez rząd jesienią - status czarnych punktów. Co ważne, kolejne 23 powiaty są na granicy. Tyle punktów ma w tej chwili wskaźnik zakażeń od 50 do 70. Najbliżej są takie miejsca jak powiat działdowski czy miasto Gdańsk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(431)
Figę dostanie...
3 lata temu
(...) Do dwóch zamkniętych województw trafić ma 15 mln maseczek. Każdy z mieszkańców dostanie cztery maseczki za darmo (...) A na świecie będzie pokój i wieczna szczęśliwość. Finał będzie taki, że jakaś spółka pisowskiego szwagra dostała fortunę za pośrednictwo w załatwieniu super drogich maseczek i to na tyle. Znamienne, że na rządowych medialnych ustawkach nawet się nie zająknęli jak rzekomo każdy dostanie maseczki - gołąb pocztowy zostawi je obok bobka na parapecie? Zresztą nawet 'redaktorzy' też już nie pytają o takie rzeczy, bo wiedzą, że to jedna lipa i grabież majątku publicznego.
dodek
3 lata temu
4 maseczki za darmo. Budżet kupuje maseczki od zaprzyjaźnionej firmy prod. maseczki i potem je rozdaje. Niezły patent. Nienażarta hydra.
nada
3 lata temu
44 osoby na 100 000 mieszkańców? Toż to kpina z nas wszystkich, 0,044 procenta. Czy my jesteśmy id..mi? Nie....lski i Mo..cki nawet ze statystyką, matematyką maja problemy. Ot ekonomista, który zrujnuje z kolesiami naszą Ojczyznę. I nie jest to przypadek.
rząd pod mur
3 lata temu
źródłem pandemii jest warszawa a konkretnie cyrk na wiejskiej. tak wiem wirusek jest potężny ale IFR nie będzie większy niż 0.5%, więc wyłączyć tv i panikę i włączyć myślenie tak też tylko przypomnę, że statystyki są naciągane a podawany jest tak czy siak CFR.
COŚSIĘNIEZGAD...
3 lata temu
Najwięcej zachorowań w woj. mazowieckim, ale jakoś to nie robi wrażenia na rządzących....
...
Następna strona