Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Lotos pewny swego. Fuzja z Orlenem na ostatniej prostej. "To wydarzenie nieodwracalne"

16
Podziel się:

- Fuzja się wydarzy, to wydarzenie nieodwracalne - przekonuje doradca prawny Lotosu Paweł Rymarz. Jak twierdzi, nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało przeszkodzić połączeniu spółek.

Lotos pewny swego. Fuzja z Orlenem na ostatniej prostej. "To wydarzenie nieodwracalne"
Zgodnie z umową z Komisją Europejską PKN Orlen ma czas do 14 listopada na poinformowanie o realizacji środków zaradczych, będących warunkiem zgody na fuzję płockiego koncernu z Lotosem (East News, Tomasz Kawka)

- Spółki (Orlen i Lotos - red.) mają kilku partnerów zainteresowanych dezinwestycją części aktywów Lotosu w ramach środków zaradczych - poinformował Paweł Rymarz, doradca prawny Lotosu w procesie fuzji z PKN Orlen. Jego zdaniem nie ma opcji, by do fuzji PKN Orlen i Grupa Lotos nie doszło.

Jak dodaje Rymarz, porozumienie w sprawie fuzji jest realizowane w 100 proc. - Nie ma tutaj żadnych wątpliwości i konfliktów - podkreśla.

PKN Orlen ma czas do 14 listopada na poinformowanie Komisji Europejskiej o realizacji środków zaradczych, które umożliwią połączenie płockiego koncernu z Lotosem.

Zobacz także: Fuzja państwowych gigantów: Orlenu, PGNiG i Lotosu. Powstanie multienergetyczny koncern

Rymarz przewiduje jednocześnie, że do tego czasu akcjonariusze Orlenu i Lotosu wyrażą zgody na dezinwestycje związane z realizacją środków zaradczych.

- Nie spodziewamy się kłopotów, gdyż każdy z nabywców jest prawdziwym konkurentem, cały proces przebiega zresztą pod nadzorem przedstawiciela Komisji Europejskiej - powiedział. - Nie ma żadnych podstaw, żeby obawiać się, że Komisja będzie niezadowolona - dodał.

Fuzja w oczach urzędników

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Zgodę na fuzję PKN Orlen z PGNIG musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez komisję problemy w zakresie konkurencji Orlen zaproponował m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.

Zobowiązał się też m.in. do zbycia dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, przekazania 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
AAA
2 lata temu
Tym sposobem w naszym kraju znajdzie się pierwsza NIE polska rafineria. Ktokolwiek ją przejmie będzie miał bardzo ułatwioną konkurencję.
tomaszewki
2 lata temu
Ja jak najbardziej popieram tę fuzję i życzę im żeby wszystko poszło tak, jak w planach. Chociaż oni mają tak dobre zarządzanie, że na pewno wszystko pójdzie wzorcowo.
Amic
2 lata temu
Oddamy (sprzedamy za bezcen) prawie 400 gotowych stacji do BP lub innemu cyklowi i w czym to niby ma być dobre? Kierowcy szykujcie portfele $$
wiktor54
2 lata temu
i bardzo dobrze, Orlen zyska jeszcze bardziej na sile, a tym samym będzie mógł jeszcze bardziej się rozwijać, przysłuży się to Polsce
Małysz
2 lata temu
Faktem jest, że jak Orlen się za coś bierze to zawsze doprowadza to do końca, ta fuzja też pójdzie im na pewno sprawnie.