Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przejęcie Lotosu przez Orlen. Negocjacje mogą wydłużyć cały proces

6
Podziel się:

Blisko rok temu Orlen dostał zielone światło na przejęcie Lotosu. Kiedy finalizacja? Obecnie w Gdańsku trwa wydzielenie rafinerii z Lotosu. Prezes Daniel Obajtek wskazuje, że w tym procesie do rozstrzygnięcia jest wiele skomplikowanych spraw, kwestii udziałów, koncesji czy IT.

Przejęcie Lotosu przez Orlen. Negocjacje mogą wydłużyć cały proces
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekazał najnowsze informacje w sprawie przejęcia Lotosu (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)

Od wielu miesięcy mówi się o wielkiej fuzji w polskiej branży paliwowej. Ciągle jednak nie doszło do przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. W piątek prezes Daniel Obajtek przyznał, że dostrzega możliwości przedłużenia upływającego z końcem czerwca terminu wyłonienia partnera do przejęcia wydzielonych aktywów grupy Lotos.

- Ja nie dam się w żadnym wypadku, w negocjacjach dotyczących przejęcia Lotosu, zaszufladkować poczuciem upływającego czasu. Wszystko generalnie będzie miało swój cel i niebawem o tym publicznie poinformujemy. Pragnę zaznaczyć, że są możliwości przedłużenia terminu - wskazał Obajtek.

Prezes Orlenu podkreślił, że jeśli będzie trzeba, to negocjacje się wydłużą w celu uzyskania jak najlepszego warunku dla przeprowadzenia tej transakcji.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Obecnie w Gdańsku trwa wydzielenie rafinerii z Lotosu. Obajtek podkreślił, że w tym procesie do rozstrzygnięcia jest wiele różnych, skomplikowanych spraw, kwestii udziałów, koncesji czy IT.

- Wszystko jest potrzebne do tego, aby później było zwymiarowane, wyceniane przez naszych partnerów, więc robimy to zgodnie z zasadami. Jak nam zabraknie czasu, to będziemy [z przedłużenia negocjacji] korzystać, ale może to nie wpłynąć na wydłużenie transakcji. Po tym wszystkim, co zrobimy, transakcja jest stosunkowo prosta, bo wycenę można szybko zrealizować - tłumaczy prezes.

Orlen nie uważa, że partnera biznesowego do Lotosu należy ogłosić już teraz czy np. za dwa miesiące.

- Ogłoszę go wtedy, kiedy uznam, że wynegocjowaliśmy najlepsze warunki. My generalnie absolutnie nie schodzimy z tej daty, że będzie to w tym roku - zastrzegł.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez komisję problemy w zakresie konkurencji Orlen zaproponował m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.

Zobowiązał się też m.in. do zbycia dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, przekazania 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Tadeusz
3 lata temu
Dywidenda za cały rok 3,50 PLN za akcję a w ciągu ostatniego miesiąca wartość akcji spadła o ok. 12 zł. Może Orlen robi dobre interesy ale co mają z tego akcjonariusze?
Met
3 lata temu
Likwidacja Grupy Lotos trwa w najlepsze, firma z TOP 10 Polskiej gospodarki, którą w pocie czoła przez kilka dekad budowały pokolenia Gdańszczan i Pomorzan właśnie jest demontowana, chociaż tli się nadzieja, że Obajtek tego nie dżwignie, za cienki Bolek z niego...
Yaca
3 lata temu
Ekonomia z polską twarzą. Słabszy przejmuje silniejszego. A tępe ... ze wschodu wszystko łykają.
Anna
3 lata temu
Tę 30% majątku kupi jakaś firma zachodnią,a następnie sprzeda Rosjanom.ale interesy robi ten Obiadek,podobnie jak zakup dzienników, których nikt normalny nie będzie czytać.
mzaw
3 lata temu
a tymczasem tytuły z polskich portali-Haniebne określenie "polskie obozy" nie narusza dóbr osobistych byłego polskiego więźnia? Szokujące orzeczenie TSUE, które chroni interesy niemieckich mediów.Kolejne kompromitujące orzeczenie TSUE, które idzie w sukurs niemieckim mediom i kłamliwej narracji o polskich obozach śmierci. Trybunał uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot polskie obozy.