Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Luka VAT załatana tylko teoretycznie? Kaleta broni rządu

465
Podziel się

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosi się do afery z luką VAT. W reportażu "Superwizjera" TVN24, wyemitowanym w sobotę wieczorem, padło stwierdzenie, że rząd wcale nie uporał się z szarą strefą. Do sprawy odniósł się już premier, teraz reaguje jego podwładny.

Luka VAT załatana tylko teoretycznie? Kaleta broni rządu
Wiceminister sprawiedliwości o luce VAT. Broni rządu po głośnym reportażu (Facebook)
bDJbIRLp

"Luka VAT się zmniejsza, bo mafiom vatowskim utrudniono okradanie Polaków. Przede wszystkim reforma prokuratury i nacisk na śledztwa vatowskie, w połączeniu z zaostrzeniem kar do 25 lat, stworzyły tzw. efekt mrożący" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Jego zdaniem, w przypadku przestępstw VAT-owskich najważniejsza jest prewencja. "Jeśli poprzez karuzelę vatowską pieniądze kilkukrotnie okrążyły świat, dzisiaj po prostu nie zawsze można je odnaleźć. Polaków dziś trudniej okraść, budżet przestał przeciekać. Są miliardy na inwestycje" - napisał.

bDJbIRLr

To odpowiedź na zarzuty z reportażu "Superwizjera": "Kłamstwo vatowskie" wyemitowanego w sobotę na antenie TVN24. Reportaż dotyczył przestępców podatkowych oraz zakładania spółek mających wyłudzać VAT.

Zobacz także: Globalne ocieplenie nie istnieje? Zaskakująca odpowiedź ministra

W opisie reportażu czytamy: "w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat".

bDJbIRLx

Do materiału odniósł się na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Napisał, że twórcy najnowszego wydania "Superwizjera" w TVN24 "podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy".

Jak dodał: brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości.

Morawiecki podkreślił, że jego rząd od 2015 roku zmniejszył lukę VAT o około połowę. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc." - dodał.

bDJbIRLy

"Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) - te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane" - podkreślił Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbIRLS
Źródło:
KOMENTARZE
(465)
kolejny
1 tyg. temu
Czlowieku nie kompromituj sie poraz kolejny wystarczy juz.
***** ***
1 tyg. temu
Haha zaczęli rządzić od rozdawania pieniędzy o czym on pieszy masakra 500+warte 420 jest wyciągane z podatków które nalizyluscie i z długu który będą następne pokolenia spłacać
5*+3*
1 tyg. temu
noooooo :))) teraz zamiast mafii pis okrada polaków, ciekawe gdzie są te setki milionów z ostatnich afer zakupowych, wyborów kopertowych o datkach na ojca dyrektora nie wspomnę, pis to jest dopiero mafia!!!!
bDJbIRLT
Anna
1 tyg. temu
Tylko "odzyskane pieniądze" to pieniądze, które mafia vatowska wyłudziła, a państwo odzyskało. A nie pieniądze, które dzięki uszczelnieniu VAT nie zostały wyłudzone. To jest zasadnicza różnica, której rządzący chyba nie rozumieją
Unopik
1 tyg. temu
Panie Kaleta, czy zaliczył pan podstawowy kurs z ekonomii ?
...
Następna strona