Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mafia lekowa stanie przed sądem. Jest akt oskarżenia

2
Podziel się:

750 stron liczy akt oskarżenia przeciwko członkom i osobom z kierownictwa tzw. mafii lekowej. Sprawa dotyczy 26 osób, z czego 12 oskarżonych zostało tymczasowo aresztowanych.

Mafia lekowa stanie przed sądem. Jest akt oskarżenia
Mafia lekowa stanie przed sądem (Flikr, Kojach - CC BY 2.0)

Prokurator zarzuca oskarżonym popełnienie łącznie 89 przestępstw, z czego czterem oskarżonym przedstawiono zarzut zorganizowania i kierowania grupą przestępczą. Akt oskarżenia przeciwko członkom mafii lekowej liczy 750 stron liczy.

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, jedną z osób kierujących grupą był Albin B. menadżer sprzedaży ds. sieci aptecznych.

Pozostali oskarżeni otrzymali zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w postaci recept oraz oszustwa.

Aktem oskarżenia objęto 26 osób. Zarzuty dotyczą też obrotu substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi, a jednemu z oskarżonym zarzucono również handel amunicją bez wymaganego zezwolenia.

Wśród oskarżonych lekarz

Jak przekazała PK, wśród oskarżonych jest lekarz, który wystawił ponad 5,3 tys. poświadczających nieprawdę recept jak również pracownicy aptek, w których realizowano tzw. lewe recepty oraz pośrednicy. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Mafia lekowa w Polsce. Skala zjawiska jest gigantyczna

- W toku śledztwa prokurator ustalił mechanizm przestępczy, który polegał na tym, iż Albin B, przekazywał listę leków, w oparciu o którą pozostałe osoby kierujące grupą wydawały polecenia lekarzowi oraz jego córce wypisania recept na wysokorefundowane leki wykorzystywane do terapii nowotworowej - poinformował Dział Prasowy PK. Następnie - jak wyjaśniono - recepty były realizowane za pośrednictwem innych członków grupy i przekazywanie Albinowi B. oraz innym osobom.

- Leki te stawały się w ten sposób przedmiotem nielegalnego obrotu, na tzw. czarnym rynku, jak i poza granicami kraju. Jak ustalił prokurator na działalności grupy Narodowy Fundusz Zdrowia stracił blisko 11 milionów złotych - wskazała PK.

4 mln zł zabezpieczone

Podkreślono również, że prokurator zabezpieczył na mieniu oskarżonych majątek w wysokości 4 mln zł. Kwota ta ma być jednak wyższa po dokonaniu wpisów w księgach wieczystych i ustanowieniu hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych, o które - jak zaznaczono - wystąpił prokurator.

- Należy podkreślić, że tylko przy Albinie B. zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 300 tys. zł, ujawniono i zabezpieczono 5 samochodów oraz ustanowiono hipoteki przymusowe na 3 nieruchomościach o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł. Ponadto prokurator dokonał zajęcia pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych w kwocie 130 tys. zł - poinformała prokuratura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Róża
3 lata temu
Nie takie pieniądze mafie sobie organizują wystarczy skołować biznesmena na "babę na podstawkę" , a poprzez jeszcze rozwód legalizujący ( swoi prawnicy ustawieni) skołują dwa razy po 11 milionów (ponad dwadzieścia) oczywiście , że do takich celów używają środki psychoaktywne i mają haki na właściciela firmy zanim się zorientuje już firmy nie posiada. A ponieważ właśnie prawnicy najlepiej wiedzą jak bezproblemowo to zrobić, gdzie nikt nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności , bo którz z nich (KTÓRZY ZNALEŹLI NA TYM INTERES) broniłby małżeństwa i rodziny i majątku rodziny kiedy jest czas, że właśnie niszczy się rodziny.. ILEŻ TO ROZWODÓW- A ILEŻ TO PRAWNIKÓW KORZYSTA NA KONFLIKTACH.
Megalodon
3 lata temu
Mafia farmaceutyczna przecież nie od dziś Ktoś na to pozwalał Dopiero teraz się za nich biorą może i PIS nie dla wszystkich jest dobry i nie ma poparcia Lecz uważam , że robi dobrą robotę wyłapuje korupcję na każdym szczeblu Popieram