Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Manfred Weber mówi jednym głosem z PiS. Domaga się odwołania polskiego komisarza

126
Podziel się:

Nad Wisłą narasta krytyka polskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W obliczu kryzysu związanego ze zbożem z Ukrainy i Europejskim Zielonym Ładem jego odwołania domaga się nawet prezes PiS. Okazuje się, że podobne stanowisko ma Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Manfred Weber mówi jednym głosem z PiS. Domaga się odwołania polskiego komisarza
Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej (GETTY, Europa Press News)

W obliczu ogólnoeuropejskich protestów rolników, którzy krytykują Europejski Zielony Ład, trwa debata na temat przyszłości Janusza Wojciechowskiego, komisarza ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej. Protestują także i polscy przedstawiciele sektora, choć oni – oprócz zablokowania reform ekologicznych – domagają się też wstrzymania importu zboża z Ukrainy.

Manfred Weber opowiada się za odwołaniem Wojciechowskiego

Onet.pl poprosił Manfreda Webera o stanowisko w sprawie nastrojów rolników i przyszłości Janusza Wojciechowskiego. Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) podkreślił, że rolnictwo i obszary wiejskie "mają kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej"; są też źródłami dziesiątek milionów ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
Nie możemy zapominać, że to PiS i EKR (partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – przyp. red.) są również odpowiedzialni za tę porażkę. Zaproponowali kandydata, nie zrobili nic, aby pomóc rolnikom poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją, a fakt, że teraz odsuwają się od Wojciechowskiego, nie oznacza, że nie są za to odpowiedzialni – stwierdził Manfred Weber.

Polityk EPL ocenił, że komisarzowi ds. rolnictwa nie udało się nawiązać dialogu ze środowiskiem rolników, jak również "umieścić bezpieczeństwa żywnościowego i produkcji żywności w centrum prac Komisji". Unikał też debaty na posiedzeniu plenarnym w trakcie protestów rolników.

– Europejska Partia Ludowa nie widzi możliwości, aby komisarz się z tego otrząsnął. W związku z tym wzywa do jego dymisji – posumował szef EPL w rozmowie z portalem onet.pl.

Polscy politycy też domagają się odwołania Wojciechowskiego

Co ciekawe, nawet prezes Prawa i Sprawiedliwości, czyli partii, która nominowała Janusza Wojciechowskiego na unijne stanowisko, uważa, że powinien się on podać do dymisji.

Sądzę, że pan komisarz – i dzisiaj go będę telefonicznie, bo nie mogę inaczej, prosił o to – powinien zakończyć swoją misję – stwierdził 9 lutego Jarosław Kaczyński.

Z mównicy sejmowej skrytykował go też Władysław Kosiniak-Kamysz. – Protesty rolników w całej Europie są sprawą poważną. Jest człowiek w Europie, który zjednoczył wszystkich rolników europejskich i polskich przeciwko reformie, którą zaproponował. To Janusz Wojciechowski. Do dymisji! – stwierdził wicepremier i szef MON.

Z kolei premier Donald Tusk 11 lutego w Mrągowie stwierdził, że dziś krytykowana reforma rolnictwa wyszła spod ręki Prawa i Sprawiedliwości i polskiego komisarza. – Zielony Ład narodził się w Warszawie – ocenił.

Janusz Wojciechowski nie zamierza podawać się do dymisji

W rozmowie z RMF FM Janusz Wojciechowski odniósł się do życzenia prezesa PiS, by podać się do dymisji. – Nie widzę najmniejszych podstaw do mojej dymisji, bo nie ma z mojej strony zaniedbań – stwierdził komisarz. Dodał, że przedstawi Jarosławowi Kaczyńskiemu informację dotyczącą swojej pracy w KE.

Janusz Wojciechowski został komisarzem unijnym w 2019 r., gdy doszło do nowego rozdania w Brukseli po wyborach europejskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
Gruszenka
1 tyg. temu
Nie ma powrotu z kasmosu Yasmin
Gruszenka
1 tyg. temu
Mech z kazdej strony juz rosnie Incepcja Jak moge mieć Otepienie Tak to niestety jest prawda Co sie dzieje z orbita ziemi?
Gruszenka
1 tyg. temu
No i tak dalej Otepienie To kazdy w starozytnosci grzebie Cyberspace
BOJ
1 tyg. temu
Ktora prowincja China Ma pola herbaty? Obrobka China
Gruszenka
1 tyg. temu
Tľukła się Indie games Przejął na słupa Za tombak wysylal zboze sas
...
Następna strona