Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki krytykuje Norwegów. "Powinni podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem"

Podziel się:

Mateusz Morawiecki zachęca młodzież do pisania do swoich norweskich znajomych, żeby ci wpłynęli na swój rząd, aby ten podzielił się zyskami ze sprzedaży ropy i gazu. Zdaniem polskiego premiera Norwegia zarabia na wysokich cenach paliw kopalnych. Według szefa rządu Norwegowie "żerują na tym, co się dzieje".

Mateusz Morawiecki krytykuje Norwegów. "Powinni podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem"
Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania bardzo ostro wypowiedział się na temat Norwegii (PAP, Adam Guz/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki kolejny raz w ostatnich tygodniach postanowił zaatakować zachodnich sojuszników z NATO.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji skrytykował publicznie Emmanuela Macrona, co zamieniło się w mało dyplomatyczną wymianę zdań, w której urzędujący prezydent Francji nazwał Morawieckiego antysemitą.

Konsekwentnie też atakował Niemców ze względu na sprzeciw Berlina wobec sankcji na paliwa energetyczne, przy jednocześnie dość pobłażliwym podejściu do Węgier, które także nie chcę ostrych sankcji na rosyjski gaz i ropę.

Mateusz Morawiecki wbija szpilę Norwegom

Teraz polski polityk postanowił wbić szpilkę Norwegii, która jest członkiem NATO i jest jednym z kluczowych z punktu widzenia uniezależnienia się od rosyjskich paliw partnerów handlowych krajów UE.

Morawiecki w trakcie Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego postanowił skrytykować Norwegów za to, że w wyniku wojny zarabiają więcej na sprzedaży swoich paliw kopalnych.

Same tylko nadmiarowe zyski, przepraszam, przekraczające średnioroczną z ostatnich lat, o tak powiedzmy precyzyjnie, zyski z ropy i gazu małego pięciomilionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą 100 mld euro – powiedział Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 30 proc. ceny paliwa to podatki. "Marże są niskie"

Co więcej, polski premier zwrócił się do młodych ludzi, żeby pisali do swoich norweskich znajomych, żeby ci naciskali na rząd Norwegii, by ten podzielił się "nadmiarowymi zyskami". Szef polskiego rządu powiedział, że jest to "żerowanie na tym, co się dzieje". Dodał jednak, że wojna oczywiście nie jest winą Norwegii.

Oni się powinni podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem – podsumował Mateusz Morawiecki.

Polskie spółki też notują wzrost zysków

Trudno nie odnieść słów Morawieckiego do faktu, że w wyniku potężnych zawirowań cenowych na rynku paliw, rekordowe zyski odnotowują także polskie firmy – PGNiG, Orlen czy Lotos.

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała zysk netto w wysokości 2,8 mld zł; to o 1 mld zł więcej rok do roku. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła w tym czasie 2,79 mld zł, o 0,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Natomiast w pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła ponad 4 mld zł zysku przy ponad 47 mld zł przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl