Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki przedstawił polski plan dla energetyki jądrowej. "Wierzę, że go przekroczymy"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
52
Podziel się:

Do 2040 r. energetyka jądrowa w Polsce ma gwarantować 9 GW mocy - nie ma wątpliwości premier. – Wierzę, że ten cel jest do przekroczenia – stwierdził Mateusz Morawiecki. Zdradził też, że ma za sobą rozmowę telefoniczną z Kamalą Harris. Z wiceprezydent USA dyskutował m.in. o zaangażowaniu amerykańskich firm w rozwój atomu nad Wisłą.

Mateusz Morawiecki przedstawił polski plan dla energetyki jądrowej. "Wierzę, że go przekroczymy"
Energetyka jądrowa. Mateusz Morawiecki przedstawił polskie plany na nią w trakcie briefingu prasowego (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Premier w poniedziałkowy poranek 5 września spotkał się z dziennikarzami na briefingu prasowym przed Kancelarią Premiera. Mateusz Morawiecki odpowiedział m.in. na pytania dotyczące rozwoju energetyki jądrowej nad Wisłą.

Chcemy w najbliższych kilkunastu latach, do roku 2040, bo tak planuje się inwestycje w energetyce jądrowej, mieć co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest nawet do przekroczenia – opowiadał szef rządu.

Kto dostarczy nam technologię?

Podkreślał, że polska strona jest już po słowie z przedstawicielami amerykańskich firm. Dodał też, że rozmawiał o tym z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. – O tym w szczególności rozmawiałem z panią prezydent Kamalą Harris. O konkretnym wsparciu, o konkretnych firmach, o tym, jak przyspieszyć ten proces. Jesteśmy gotowi – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny gazu oszalały. "Najboleśniej odczują to mniejsze firmy"

Jednocześnie zapewnił, że Polska nie zamyka się na żaden kierunek importu technologii atomowej. Wymienił, że zainteresowani wsparciem Warszawy w tym zakresie są również Koreańczycy i Francuzi. Premier zapewnił, że temat energetyki jądrowej był poruszony przez niego w trakcie spotkania z Emmanuelem Macronem.

Zaznaczył też, że Europa jest "w szczególnym czasie", gdyż skumulowało się wiele kryzysów w energetyce. W ocenie szefa rządu winna takiemu stanowi rzeczy jest błędna polityka energetyczna i klimatyczna Unii Europejskiej, która winduje ceny energii.

Te ceny są wysokie z jeszcze jednego względu, to wojna na Ukrainie i świadoma polityka Moskwy, to wszystko powoduje, że mamy ogromną inflację, ona wpływa na portfele Polaków – ocenił Mateusz Morawiecki.

Organy państwa przygotowują się na przyszłą elektrownię jądrową

Obecnie jednak trwają przygotowania pod budowę przyszłej elektrowni jądrowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na przyszły rok zaplanowała zakończenie prac dotyczących przygotowania dokumentacji dla nowej drogi krajowej prowadzącej do przyszłej siłowni. GDDKiA pod koniec sierpnia podpisała stosowną umowę dotyczącą przygotowania tejże dokumentacji.

Nowa droga krajowa ma połączyć drogę ekspresową S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Trasa będzie jednojezdniowa, o parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).

Jednak opracowanie dokumentacji podzielono na dwa zadania, które będzie realizował ten sam wykonawca. Drugie zadanie przewiduje sporządzenie dokumentacji dla odcinka od DW213 do węzła Łęczyce na drodze ekspresowej S6 Leśnice-Bożepole Wielkie. Ten projekt ma być gotowy w październiku przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
swa
7 miesięcy temu
To była droga przez mękę. Ale myślę, że ten obrazek i to tragedia w ostatnich tygodniach
BIK
7 miesięcy temu
Są to wizję z kosmosu.
Dojnq
7 miesięcy temu
Jedyne co przekraczacie to granice absurdu
Kasio
7 miesięcy temu
A skąd Polska weźmie uran? Bo to Rosja siedzi na produkcji i eksporcie uranu.
Obserwator
7 miesięcy temu
Widział kto większego komedianta. Kłamcą I blagier. On jest niby premierem
...
Następna strona