Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Miał być szybki przejazd, będzie krążenie po rondzie. Obwodnica Łodzi zakorkowana

6
Podziel się:

Zachodnia obwodnica Łodzi miała zapewnić szybki przejazd wokół miasta oraz sprawny ruch tranzytowy. Inwestycja opiewająca na 1,3 mld zł zwieńczona została rondem, przez które będą się tworzyć ogromne korki.

Miał być szybki przejazd, będzie krążenie po rondzie. Obwodnica Łodzi zakorkowana
(GETTY, Gavriil Grigorov/TASS, Gavriil Grigorov)

Wygląda na to, że o szybkim przejeździe w pobliżu Łodzi będzie można tylko pomarzyć. Zachodnia obwodnica S14 na styku z autostradą A2 będzie kończyć się rondem, do którego dodatkowo prowadzić będzie połączenie od drogi krajowej 91.

Jak ocenia wtorkowa "Dziennik Gazeta Prawna", to rozwiązanie może być powodem powstawania ogromnych korków. Wjazd na autostradę A2 będzie możliwy dopiero po przejechaniu ronda. Wcześniej trzeba będzie trzeba jednak zwolnić.

Inwestycja opiewa na kwotę 1,3 mld zł i planowo zostanie oddana do użytku w 2023 roku. Jak zauważa jednak w "DGP" Maciej Zalewski , rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to rozwiązanie ma być tylko tymczasowe. Nie informuje jednak, jak długo potrwa ten okres.

Zobacz także: Litr benzyny po 8 zł? To możliwe

Dodaje, że obecnie projekt czeka na przyznania środków finansowych z Ministerstwa Infrastruktury. Kiedy środki trafią do Łodzi? Tego nie wiadomo. "Wykonawcę prac trzeba będzie zaś wybrać w osobnym przetargu" - pisze "DGP". Według prognoz, dokończenie trasy może jeszcze potrwać kilka lat.

Zdaniem GDDKiA rondo powstało w wyniku cięć kosztów, jakie zastosowano przy projekcie drogi S.14. Jak opisuje "DGP" w 2017 roku oferty, które były zgłaszane na budowę dwóch odcinków tej trasy, były wyższe od planowanego kosztorysu o ponad 260 mln zł.

To nie jedyne budowy, z którymi liczyć się muszą obecnie łódzcy kierowcy. W czerwcu ruszył remont wiaduktu przy węźle Łódź Północ. Konstrukcja pozostawała zamknięta od 2019 roku, gdy w drodze wykryto pierwsze pęknięcia. Według zapowiedzi GDDKiA, ruch na wiadukcie zostanie wznowiony jeszcze w listopadzie bieżącego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
svn
2 lata temu
W normalnych krajach takie rzeczy sie sprawdza w modelach komunikacyjnych i bez tego inwestycja nawet nie może być zaprojektowana. W UK mają TAG: Transport Assesment Guidance (publikowane i uaktualniane przez ministerstwo DfT). W Polsce - wolna wola (polityków, mających w du..ie co będzie po ich kadencji, a często i przed wcześniej).
raf
2 lata temu
kolejny sukces Pisu
anonim
2 lata temu
Trasa im Jarosława Kaczyńskiego dykta w połączeniem z nienawißcią do Polaków zaowocowała S 14
enrico
2 lata temu
Junak - S14 nie buduje miasto Łódź, a podlegająca rządowi GDDKiA. To GDDKiA zwlekała z tą budową i ,,okroiła" zakres robót , w tym ilość węzłów wokół Łodzi. Zakończenie drogi ekspresowej (S14) i jej połączenie z A2, rondem, jest drogowym barbarzyństwem, gdyż radykalnie spowolni zjazd i ruch na takim skrzyżowaniu. A drogi szybkiego ruchu przecież powinny umożliwiać sprawne i szybkie rozprowadzenie potoku pojazdów, a tak się nie będzie działo przy ww. projekcie tej budowy.
BozeWidzisziN...
2 lata temu
Jak to w POLANDII jeszcze nie powstała obwodnica a juz problemy